Çin’de başlayan Japonya’ya yayılan ve oradan bütün dünyanın sevdiği bir bitki yetiştirme sanatı haline gelen Bonsai bakımı püf noktaları nelerdir?

Bonsai ne demek?

Bonsai’yi küçük ağaçlar olarak biliyoruz. Japonca’da bon ve sai kelimelerinin birleşmesi ise oluşan bonsai, bon-saksı veya tabak ve sai- ağaç yani tabaktaki ağaç veya saksıdaki ağaç olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

Yani aslında bonsai bitki türlerinin ismi değildir. Normal ağaçtan genetik açıdan farkı bulunmayan bonsai, bir bitki geliştirme ve budama sanatıdır. Herhangi bir ağacı belirli teknikler kullanarak bonsai haline getirebilirsiniz. Oldukça zorlu, uzun yıllar üzerinde çalışılması gereken ve muazzam bir sanat bence.

Bonsai konusunda yalnızca evdekileri yaşatma noktasındaki tecrübelerimden yola çıkarak birkaç temel bilgi vermek isterim. Zira bonsai bakımı biliyorum demek öyle hemen olacak iş değil.

Bonsai bakımı püf noktaları

Bonsai ağacı sulaması toprak kurumayacak ama fazla da ıslak olmayacak şekilde yapılmalıdır. Fazla su kökleri çürütür. Toprağı kontrol ederek su vermek en doğrusudur.

Bonsai sulama nasıl yapılır?

Bonsai sulama yaparken toprağın tamamen ıslandığından emin olmalısınız. Bonsaiyi içi su dolu bir kaba bırakın ve emmesi için bekleyin. Kuru bölge kalmamalıdır.

Bonsai 12-13 dereceden daha soğuk ortamda üşür ve yaprakları dökebilir.

Yazı önerisi: Orkidemin tomurcukları açmadan döküldü neden?

Yılda 4 kez vitamin vermek önemlidir. Her mevsimin başladığı aylarda suyuna vitamin ekleyebilirsiniz. Bonsai vitaminleri piyasada bulunabilir.

Bonsai bakımı püf noktaları arasında temel şeylerden biri budama. Formunu korumasını sağlayacak şekilde budama yapılmalıdır. Fazla uzamış ve formu bozan dalları diplerinden kesin. Mutlaka steril bir makas kullanın ve mümkünse tek seferde temiz bir kesik ile budayın.

Bonsai budaması yaz ve kış aylarında yapılmaz. Geçiş mevsimleri yani sonbahar ve ilkbahar uygundur.

Bonsai toprağı 2-3 yılda bir değiştirilmelidir. Sık toğrak değişimi adaptasyon sorununa yol açar. Saksı ve toprak değiştirirken toprağın tamamen kuru olduğundan emin olun. Toprağın kökler arasından dökülmesini sağlayın. Köklere zarar vermemek mühim.

Bonsailer, kuvvetli hava akımında yaprak döker ve mutsuz olabilir. Kapalı ve karanlık ortamları da sevmez ama direkt güneş ışığı değil aydınlık ister. Sabah güneşi alan bir oda uygun olacaktır. Sabahları 1-2 saat direkt güneş görse de olur ancak batı cephesi gibi güneşi uzun alan odaların cam kenarlarından özellikle yakıcı güneş söz konusu olduğunda uzak tutun.

Bonsai sulama yaptıktan sonra yapraklarda su damlası kalmaması önemlidir. Su damlaları mercek görevi görerek yaprakları yakabilir.

Bonsai toprağı seviyesi düşerse üzerine toprak ekleyerek ilerleyebilirsiniz.

Kalorifer, klima gibi sıcak soğuk değişiminin yüksek olduğu alanlara koymayın.

Bonsai yaprak dökümü sonbahardan önce ise saksı değişimi zamanı geldiğinin göstergesi olabilir.

Yaprak döken bonsai hemen çöp oldu çürüdü anlamına gelmez. Adapte olmaya çalışıyor olabilir. Uygun şartları sağlayıp bekleyin. Yapraksızken kesinlikle fazla sulamayın. İyi ışık alan bir noktada dibi hafif kurudukça sulayın.

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds