Çin’de başlayan Japonya’ya yayılan ve oradan bütün dünyanın sevdiği bir bitki yetiştirme sanatı haline gelen Bonsai bakımı püf noktaları nelerdir?

Bonsai ne demek?

Bonsai’yi küçük ağaçlar olarak biliyoruz. Japonca’da bon ve sai kelimelerinin birleşmesi ise oluşan bonsai, bon-saksı veya tabak ve sai- ağaç yani tabaktaki ağaç veya saksıdaki ağaç olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

Yani aslında bonsai bitki türlerinin ismi değildir. Normal ağaçtan genetik açıdan farkı bulunmayan bonsai bir bitki geliştirme budama sanatıdır. Herhangi bir ağacı belirli teknikler kullanarak bonsai haline getirebilirsiniz.

Bonsai bakımı püf noktaları

Bonsai bakımının inceliklerinde ilk sırada sulama vardır. Bonsai ağacı sulaması toprak kurumayacak ama fazla da ıslak olmayacak şekilde yapılmalıdır. Fazla su kökleri çürütür. Sıcak havalarda gün aşırı kış aylarında 3 günde bir sulamak önerilir. Ancak toprağı kontrol ederek su vermek en doğrusudur.

Bonsai sulama nasıl yapılır?

Bonsai sulama yaparken toprağın tamamen ıslandığından emin olmalısınız. Bonsaiyi içi su dolu bir kaba bırakın ve emmesi için bekleyin. Kuru bölge kalmamalıdır.

Bonsai 12-13 dereceden daha soğuk ortamda üşür ve yaprakları döker.

Yazı önerisi: Orkidemin tomurcukları açmadan döküldü neden?

Yılda 4 kez vitamin vermek önemlidir. Her mevsimin başladığı aylarda suyuna vitamin ekleyin.

Bonsai bakımı püf noktaları arasında temel şeylerden biri budamadır. Formunu korumasını sağlayacak şekilde budayın. Fazla uzamış ve formu bozan dalları diplerinden kesin.

Bonsai budaması yaz ve kış aylarında yapılmaz. Geçiş mevsimleri yani sonbahar ve ilkbahar uygundur.

Bonsai toprağı 2-3 yılda bir değiştirilmelidir. Sık toğrak değişimi adaptasyon sorununa yol açar. Saksı ve toprak değiştirirken toprağın tamamen kuru olduğundan emin olun. Toprağın kökler arasından dökülmesini sağlayın.

Bonsai hava akımında yaprak döker ve mutsuz olur. Kapalı ve karanlık ortamları da sevmez ama direkt güneş ışığı değil aydınlık ister. Sabah güneşi alan bir oda uygun olacaktır. Sabahları 1-2 saat direkt güneş görse de olur ancak batı cephesi gibi güneşi uzun alan odaların cam kenarlarından uzak tutun.

Bonsai sulama yaptıktan sonra yapraklarda su damlası kalmaması önemlidir. Yapraklarını mercek görevi görerek yakabilir.

Bonsai toprağı seviyesi düştükçe üzerine toprak ekleyin.

Kalorifer, klima gibi sıcak soğuk değişiminin yüksek olduğu alanlara koymayın.

Bonsai yaprak dökümü sonbahardan önce ise saksı değişimi zamanı gelmiş demektir.

Yaprak döken bonsai hemen çöp oldu çürüdü anlamına gelmez. Adapte olmaya çalışıyor olabilir. Uygun şartları sağlayıp baharı bekleyin.

Yeşil günler

Ev Yeşili

Orkide nasıl sulanır?