Orkidelerde Keiki nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Ayrılır?

Popüler

Orkide çoğaltması ve bakımı konusunda zor olduğu söylenen bitkilerdir. Aslına bakılırsa birkaç noktaya dikkat etmek yeterlidir. Orkidelerde keiki nedir, nasıl oluşur ve nasıl ayrılır?

Keiki nedir?

Bazı orkide türleri vejetatif büyüme ile çoğaltılabilen türlerdir. Vejetatif büyüme bitkinin bir bölümünden anaç bitkinin aynı özelliklerini gösteren bitkiler yetişmesi olarak tanımlanabilir.

Keiki ise Hawai dilinde “bebek” anlamına gelir. Yani aslında yavru orkide demek istiyoruz. Phalaenopsis, Vanda, Dendrobium ve Catasetum keiki ile çoğaltılabilecek bazı orkide türleridir.

Orkidemin yaprakları sararıyor ne anlama gelir?

Keiki ile sürgün arasındaki farkı bilmek gerekir. Keiki orkide dalındaki gözlerden büyür ve genellikle dalın üst bölümünde görülür. Sürgünler ise orkidelerin tabana yakın bölümlerinde görülür.

Keiki macunu nedir?

Orkidelerde keiki, doğal ortamlarında belirli hormonların çiçek dalındaki bir gözde birikmesi sonucu oluşur. Keiki macunu kullanarak da yapay olarak orkidenin keiki vermesi teşvik edilebilir. Keiki macunu büyüme hormonu içerir ve direkt olarak bitkinin çiçek sapındaki gözlere sürülür.

Keiki yeterince büyüdüğünde anne bitkiden ayrılabilir ve böylece orkide çoğaltma yapılabilir.

Keiki macunu içerisinde sitokinin denilen bir hormon bulunur ve bu sayede keiki oluşumunu hızlandırır ve teşvik eder. Ancak kök hormonu olan oksin ile karıştırılmamalıdır.

Orkide saksısı değişimi nasıl yapılır?

Orkide keiki ayırma ne zaman yapılır?

Keiki yeterince büyümeden anne bitkiden ayrılmamalıdır. En az 3-4 yaprağının ve 2-3 kökünün oluşmasına izin verilmelidir. Bu kökler 5 santimetreden az olmamalıdır. Keiki yeterince büyümeden ayırırsanız hassas bebek hayata tutunamayabilir.

 

Orkide keiki ayırma nasıl yapılır?

Orkide keikisi ayırırken steril ve keskin bir bıçak kullanılmalıdır. Dezenfekte edilmiş bir maket bıçağı ile yapabilirsiniz. Keikiyi bulunduğu bölümden 2-3 cm altından keserek orkide sapından ayırabilirsiniz. Keiki ayırdığınız yere yani anne bitkideki sapa doğal bir mantar ilacı olan tarçın sürebilirsiniz. Ancak tarçını abartmayın 🙂

Orkide tomurcukları açmadan dökülüyor neden?

Keiki ayırdıktan sonra 2 seçeneğiniz var. Keikiyi kendi saksısına dikebilirsiniz ya da anne orkidenin yanına toprağa dikim yapabilirsiniz. ilk yıl için annesinin toprağı düzenleyen desteğinden faydalanmak keikinin daha sağlıklı büyümesini sağlayabilir. Ancak ayrı bir saksıya almak da düzgün bakım yapılırsa sorun çıkarmaz.

Ayırdıktan sonra keiki bakımı nasıl yapılır?

Henüz hassas olan keiki asla çok fazla direkt güneş ışığı görmemelidir. Büyümeye başladığında biraz daha aydınlık bir alana alınabilir.

Kökleri aynı orkidelerde olduğu gibi grileşmeden sulanmamalı, saksıda su kalmadığından emin olunmalı ve keiki cereyanda kalmayacak aydınlık ancak direkt güneş ışığı almayan bir yerde bakılmalıdır.

Düzenli bakım ile keiki ile elde edilen yeni orkide 2-3 yıl içerisinde çiçek açar. Bazı şanslı durumlarda ilk yılda da çiçek açtığı görülebilir.

Keiki, anne bitkiniz stres altında olduğunda da görülebilir. Hayatını devam ettirme konusunda strese giren orkideler keiki çıkararak yaşama tutunmaya çalışır. Uzun süre susuz bırakırsanız veya bir anda karanlığa alırsanız orkide keiki çıkarma yoluna gidebilir ancak garanti değildir.

Bitki bakımının sabır işi olduğunu unutmadan yeşil günler 🙂

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

 

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -