Kaktüsüm sararıyor neden?

Popüler

Soru: Kaktüsüm sararıyor neden?

Cevap:

Kaktüsüm sararıyor diyorsanız sararmanın hangi bölgede ve şartlarda olduğu önemli. Kaktüsünüz tepeden başlayarak sararıyorsa ve güneş altınad bakılıyorsa sebep güneş yanığı olabilir. Kaktüslerin güneşi çok sevdiğini sanıyoruz ancak her türü değil. Özellikle evde bakım için iç mekan bitkisi olarak üretilmiş melez türler, daha soğuk veya gölge isteyen kaktüs türleri, orman kaktüsleri direkt güneş ışığı istemez. Bu türleri aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yere geçirebilirsiniz.

Kaktüs sararıyor ama sararma aşağıdan başlıyorsa o zaman durum daha ciddi demektir. Bu görüntünün sebebi kök çürümesidir. Aşağıdan yumuşamaya ve sararmaya ve de sonrasında kahverengiye dönmeye başlayan kaktüsün kökleri çürümüş demektir. Kaktüslerde kök çürümesinin sebebi de genellikle fazla sulama veya yanlış toprak seçiminden dolayı toprağın nemi fazla tutmasıdır. Yani yine sulama sorunlarıdır.

Öneri: Bitkilerin Latince isimleri ne anlama gelir?

Kaktüsüm sararıyor ne yapmalıyım? Kaktüs sararması nasıl geçer?

Hiçbir sararma kendiliğinden geçmez. Eğer kök çürümesi ve yumuşama varsa çürüyen bölümleri kesinlikle kesmeniz gerekir.

Kaktüsü topraktan çıkarın. Yumuşamış, sararmış kısımları keskin bir bıçakla kesin. Kesik tamamen sağlıklı olmalı. En ufak bir renk değişimi kalmayacak şekilde dilimlemeye devam edin. Kaktüsü ıslatmadan kuru kağıt havlu üzerinde 1-2 gün bekletin ki kesilen bölüm iyileşsin. Ardından kaktüs toprağına yani kumlu geçirgen toprağa kaktüsü dikin. Toprak tamamen kurumadan asla su vermeyin.

Mantari ve bakteriyel hastalıklar analiz yapılmadan anlaşılmaz. Zirai ehliyeti olmayan kişilerin garip ve mucizeci (!) önerilerine kulak asmayın.

Renk değişimi ve yumuşama noktasında en önemli adımlar kesinlikle budama ve suyu azaltma olacaktır.

Yeşil günler

Ev Yeşili

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -