Echeveria elegans bakımı

Popüler

Crassulaceae ya da Damkoruğugiller ailesine mensup Echeveria sınıfının bir türü olan Echeveria elegans, İngilizce’de Mexican snowball (Meksikalı kartopu), Mexican gem (Meksikalı mücevher) veya white Mexican rose ( Meksikalı beyaz gül) olarak da bilinir. Türkiye’den en sık gördüğümüz sukulent türlerinden biridir. Park bahçe düzenlemelerinden evlerimize kadar hemen her bölgede karşımıza çıkabilir. Echeveria elegans sukulent bakımı nasıl yapılır?

Echeveria elegans bakımı hakkında temel bilgiler

Anavatanı Meksika’nın yarı-çöl bölgeleridir.

Her mevsim yeşil kalan Echeveria elegans 5-10 santimetre boya kadar büyüyebilir. Mavi-yeşil renkteki etli yapraklarında suyu tutan Echeveria elegans rozet görünümüne sahiptir.

Echeveria elegans çiçek sapları uzun pembe renkte uzar ve uçlarından sarı-pembe çiçekler açar. Echeveria elegans çiçek açma mevsimi kış ve bahar aylarıdır.

Echeveria elegans bakımı için güneş ışığı önemlidir. Güzel sabah güneşi alan bir pencere kenarında pek mutlu olur. Echeveria türleri sıcağı sever. Yaz aylarında bahçeye veya balkona çıkarılabilir ancak geceleri daha kuytu bir yere almayı unutmamanız gerekir zira soğuğa karşı pek dayanıklı değildir.

İlkbahardan sonbahara kadar toprağı hafif nemli olacak şekilde düzenli sulama yapmalısınız. Sulama yaparken yapraklara su değdirmemeye özen göstermelisiniz. Fazla sularsanız sararıp yumuşar ve çürür. Hafif nemli kalması yeterli olacaktır. Kış ve sonbahar aylarında ise sulamayı azaltmalı ve nadiren sulamalısınız.

Echeveria elegans yaprakları buruşmaya başladıysa su ihtiyacı var demektir.

İlgiliz yazı: Sukulentlerde hava kökleri neden olur?

Echeveria elegans yaprakları sararıyor ve şeffaflaşıyorsa fazla suladığınız anlamına gelir.

Echeveria elegans’ın bulunduğu odadaki ideal nem düzeyi %40-50 aralığında olmalıdır. Kışın kalorifer sebebiyle havanın fazla kurumamasına özen gösterin.

Echeveria elegans toprağı kumla karıştırılmış torf olabilir veya direkt olarak kaktüs sukulent toprağı kullanabilirsiniz. %50 kum %50 genel torf karıştırarak toprak elde edebilirsiniz.

Echeveria elegans sukulentini ilkbahardan sonbahara kadar 2-3 haftada bir gübreleyebilirsiniz. Sulama suyuna yarı yarıya sıvı gübre ekleyerek seyreltebilir ve aralıkla bu suyu kullanabilirsiniz.

Echeveria elegans nasıl çoğaltılır?

Echeveria elegans çoğaltmak için yaprağından çoğaltma yapabilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında yapraktan sukulent çoğaltma yöntemi ile sağlıklı yaprağı yavaşça koparıp 1-2 gün iyileşmesi için ıslatmadan bekletip ardından nemli toprağın üzerine yatırarak çoğaltabilirsiniz. Çoğaltırken fazla sulamamak önemli yoksa yapraklar çürüyecektir.

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -