Bonsai zeytin ağacı bakımı nasıl yapılır?

Popüler

Bonsai kelime anlamıyla bon – tabak/saksı ve sai-ağaç kelimelerinin birleşimiyle oluşan saksıdaki ağaç veya tabaktaki ağaç demekmiş. Sıklıkla görmeye başladığımız mini mini bonsai zeytin ağacı bakımı nasıl yapılır?

Ülkemizde hemen her bölgede yetişen yemyeşil zeytin ağaçları budama teknikleri ile minyatür ağaçlara dönüştürülebilir. Bu aralar revaçta olan bonsai zeytin ağaçları çok tatlı bir hediye de olabilir. Ancak bonsai zeytin ağacının isteklerini ve bonsai teknikleri bilmeden öldürmek de bir o kadar kolay olacaktır.

Bonsai zeytin ağacı bakımı nasıl yapılır?

Bonsai zeytin ağacı bakımı için elbette her bitkinin bakımında olduğu gibi en önemli konu ışık ihtiyacıdır. Mutlaka aydınlık bir yerde bakılmalıdır. Zeytin ağaçlarının doğada ne şekilde yaşadığını gözlemleyerek ışık ihtiyacına yanıt verebilirsiniz. Bonsai zeytinler biraz daha narin olabileceğinden yakıcı güneş ışığı konusunda dikkatli olabilir, yavaş yavaş daha iyi ışık alan bir alana çıkarabilirsiniz.

Bonsailerde yaprak kurumasına sık rastlanır. Genelde sebebi bitkinin strese girmesidir. Yeterli ışık almıyorsa, kalorifer veya klimaya yakınsa, düzgün sulanmıyorsa, cereyanda kalıyorsa, hastalık varsa veya ortam değişimi yapıldıysa yaprak dökebilir.  Yani yapmak dökmek veya yaprak kuruması kesinlikle şudur demek mümkün değil. Gözlemlemek ve doğru hareket etmek önemli.

İlgili yazı: Bonsai bakımı püf noktaları

Bonsai zeytin ağacının bakımını yaparken budamasına dikkat etmek gerekir. Elbette ki tüm bonsailerde olduğu gibi budama mühim. Aşırı uzayan deli dalları budayabilirsiniz. Budama mevsimi de elbette önemli. Bu konuda bir uzmana danışmanızı öneririm.

Bonsai sulaması için düzen önemlidir. Bonsai bakımı yaparken toprak asla kupkuru kalmamalıdır. Ancak fazla ıslak kalması durumu da kökleri çürütebilir. Kontrol ederek sulamak önemlidir. Toprağın drenajının iyi olması gerekir. Kesinlikle bahçe toprağı gibi bir materyal içerisinde bonsai bakımı önerilmez.

Bonsainin kuruyan yaprakları temizlemek mühim. Budama sonrasında hızlı büyüme evresine gireceğini gözlemleyebilirsiniz. 2-3 yılda bir saksı değişimi önerilmektedir. Yine de her bitki ve tür özelinde karar vermenin önemli olduğunu unutmayın.

Bonsai zeytin ağacı zeytin verir mi?

Bonsai zeytin ağacı yeterince büyüdüğünde ve sağlıklı ise zeytin verebilir. Bahar ayında meydana çıkan zeytin renkli zeytinler yaz sonu sonbahar başında kahverengileşir ve toplanmaya hazır olur.

Yeşil günler

Ev Yeşili

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -