Bonsai kelime anlamıyla bon – tabak/saksı ve sai-ağaç kelimelerinin birleşimiyle oluşan saksıdaki ağaç veya tabaktaki ağaç demekmiş. Sıklıkla görmeye başladığımız mini mini bonsai zeytin ağacı bakımı nasıl yapılır?

Ülkemizde hemen her bölgede yetişen yemyeşil zeytin ağaçları bonsai budama teknikleri ile minyatür ağaçlara dönüştürülebilir. Bu aralar revaçta olan bonsai zeytin ağaçları çok tatlı bir hediye de olabilir.

Bonsai zeytin ağacı bakımı nasıl yapılır?

Bonsai zeytin ağacı bakımı için birinci önemli konu ışık ihtiyacıdır. Mutlaka aydınlık bir yerde bakılmalıdır. Ancak çok uzun saatler hele de yakıcı güneş ışığı almamalıdır. Evlerin sabah güneşi gören odaları iyi iken uzun güneş gören batı cephesi çok uygun olmayabilir.

Bonsailerde yaprak kurumasına sık rastlanır. Genelde sebebi bitkinin strese girmesidir. Kalorifer veya klimaya yakınsa, düzgün sulanmıyorsa, cereyanda kalıyorsa veya ortam değişimi yapıldıysa yaprak dökebilir. Sonbahar öncesinde yaprak döküyorsa saksı değişimi istediği anlamına gelebilir.

İlgili yazı: Bonsai bakımı püf noktaları

Bonsai zeytin ağacının bakımını yaparken budamasına dikkat etmek gerekir. Bitkinin formunun V şeklinde olmasını sağlayacak şekilde budama yapın. Aşırı uzayan deli dalları budamayı unutmayın. Budama bahar aylarında yapılabilir.

Bonsai sulaması için düzen önemlidir.  Bonsailerde toprak asla kupkuru kalmamalıdır. Ancak fazla sulama da kökleri çürütür. Kontrol ederek sulamak önemlidir.

Bonsainin kuruyan yaprakları temizlemek mühim. Budama sonrasında hızlı büyüme evresine gireceğini gözlemleyebilirsiniz. 2-3 yılda bir bahar aylarında saksı değişimi önerilmektedir.

Bonsai zeytin ağacı zeytin verir mi?

Bonsai zeytin ağacı yeterince büyüdüğünde ve sağlıklı ise zeytin verebilir. Bahar ayında meydana çıkan zeytin renkli zeytinler yaz sonu sonbahar başında kahverengileşir ve toplanmaya hazır olur.

Bonsainin sağlıklı olması ve meyve vermesi için vitamin desteği önemlidir. Her mevsim başında bonsai vitamini suyuna karıştırılmalıdır.

Yeşil günler

Ev Yeşili

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds