Orkide tomurcukları açmadan döküldü neden?

Popüler

Sık rastlanan sorunlardan biri: Orkide tomurcukları açmadan döküldü neden?

Bitkiler de diğer tüm canlılar gibi belirli durumlarda belirli tepkiler gösterir. Yaprak dökme, tomurcuk veya meyve dökme gibi sorunlar genelde bitkinin kökünü korumak için hayatta kalmaya çalıştığı dönemlerde yaşanır. Orkide tomurcukları açmadan dökülüyorsa muhtemelen sorun bitkinizin ortam şartlarında ve sağlığıyla ilgilidir. Şimdi detaylıca anlatalım.

Yazı önerisi: Orkide saksı seçimi ve saksı değişimi

Orkide tomurcukları açmadan döküldü neden?

Orkideler tomurcuklarını açmadan döküyorsa ya bitkinin bölümlerinde ya da orkidenin bulunduğu ortamda bir sorun vardır.

Orkide tomurcuklarının açmadan dökülmesinin pek çok sebebi olabilir. Şunu anlamak önemli. Her sorun her bitkide aynı tepkiye neden olmaz. Yani örneğin az sulama orkidede tomurcuk dökmeye neden olurken kalanşoda yaprakların eğilmesine yol açabilir.

  1. Az veya fazla sulama bitkiyi strese sokar ve tomurcukların açmadan dökülmesine neden olabilir.
  2. Ani sıcaklık değişimleri varsa orkideler tomurcuklarını dökebilir. Örneğin; cam açılıp kapanıyorsa, bitkiniz cereyanda kalıyorsa veya klima direkt vuruyorsa tomurcuklar açmadan dökülebilir. Kalorifer yakınına koymak da orkidelerin pek sevmediği bir ortamdır. Düşük sıcaklıklarda olduğu gibi yükse sıcaklıklarda da bitkiler tepki verir.
  3. Phalaenopsis orkideler epifittir yani havadaki nemi emerek yaşarlar. Ortamda nem yoksa tomurcuklarını dökebilir ve sağlıksız görünebilir. Özellikle kışın kaloriferlere suluk asmak bu sebeple önemlidir. Spreyleme yapmak ortam nemini artırmayacağından ortamdaki nemi stabil bir şekilde yükseltecek yöntemler denenmelidir. Spreyleme anlık nem yaratır.
  4. Sigara dumanından tutun da kimyasal temizleyicilere kadar pek çok toksik madde orkidelerin hassas yapısını etkileyebilir ve tomurcukların dökülmesin yol açabilir.
  5. Yaprak biti veya un biti gibi sorunlar da orkidelerde tomurcuk dökmesine neden olabilir.
  6. Ortam değişikliği bitkilerde tomurcukların açılmadan dökülmesine neden olabilir. Uygunsuz koşullarda, karanlık market raflarında hayatını sürdürmeye çalışan orkideler evinize gelip ani ortam değişikliğine maruz kalınca tomurcuklarını dökebilir.

Başta dediğim gibi. Bir sorunun tek bir nedeni olmayabilir. Ancak hangi sorundan kaynaklandığını bulmak için bitkinin gelişimini izlemek önemlidir.

Tomurcuk dökülmesinin sebebini tespit ederek bakımına devam edebilirsiniz. Panik yapmaya gerek yok. Bitkinin kendisi daha önemli. Tomurcuklarını dökse dahi bir sonraki çiçeklenme döneminde doğru bakım ile şahane Phalaenopsis çiçekleri elde etmeniz mümkün.

Yeşil günler

Ev Yeşili

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -