Limon Ağacı Yaprakları Yapış Yapış Neden?

Popüler

Limon ağacı bakımı ile ilgili en çok aldığım sorulardan biri olan Limon ağacı yaprakları yapış yapış neden? sorununu yanıtlamaya çalışayım.

Cevap: Muhtemelen yaprak biti.

Limon gibi narenciyeleri yetiştirirken karşınıza çıkabilecek ve en sık görülen sorunlardan biri yapraklarda yapışkanlık sorunudur. Öncelikle yaprağı alıp zirai ehliyeti olan birinin fikrini almak önemlidir. Geçiminizi sağlayacak bir üretim yapıyorsanız ve zirai ilaç(!) – zirai zehir kullanmak durumundaysanız kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle uygulama yapmayın. Ehil birine danışmayı ihmal etmeyin. Kendiniz için yemek üzere yetiştiricilik yapıyorsanız da yine bir bilene sormak önemli lakin hemen zirai zehirlere uzanmazsanız ne hoş olur 🙂

Ben de elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım sorunun sebebini.

Limon ağacı yaprakları yapış yapış neden?

Limon ağacı yapraklarda ıslak yapış yapış bir sorun varsa muhtemelen yaprak bitidir. Narenciye ağaçlarında çok sık görülür.

Yazı önerisi: Echeveria elegans bakımı 

Yaprak bitkileri, bitkilerde bulunan ve bitkinin büyümesi için gerekli besin maddeleri taşıyan damarlardaki canlı dokular ile beslenirler. Bitkinin özsuyunu emerler.

Bitki emildikçe yaprakların yapısında yapış yapış tatlı bir atık kalır. Bu atık sebebiyle yapraklar yapışkan bir hal alır.

Narenciye ağaçlarınızın üzerinde karıncalar görüyorsanız henüz yapış yapış bir görüntü olmasa da yaprak bitinden şüphelenebilirsiniz. Karıncalar yaprak bitleri ile ortak bir yaşam sürdürür. Yaprak bitlerinin tatlı atığı karşılığında onları koruyan bir doğaları vardır. Bahçenizdeki limon ağacı üzerinde ve etrafında bolca karınca görüyorsanız yaprak biti ihtimalini göz ardı etmeyin 🙂

Görsel: lemoncitrustree.com

Limon ağacı yaprakları yapış yapış ne yapmalıyım?

Koloni halinde gelen yaprak bitlerinden kurtulmak zordur. Birkaç çözüm denenebilir. Budama yapıp sorunlu dalları ve yaprakları kesebilirsiniz. Ardından yapmanız gereken tazyikli suyla bitkiyi yıkamak.

Budama ve yıkama sonrasında tesbih ağacı yağı/neem yağı uygulamasını deneyebilirsiniz. Neem yağı pek çok bitki sorununa iyi gelen doğal bir insektisit görevi görür. Tek bir uygulama yeterli olmayacaktır. Yine alkol, alkollü dezenfektan, arap sabunu ve sirkeli uygulamalar da mümkün.

Uğur böcekleri, bahçe örümcekleri ve peygamberdevesi yaprak zararlılarının en büyük düşmanlarıdır. Bahçenizdeki faydalı böceklere zarar vermemek önemli.

Yaprak bitinden kurtarabilirseniz limon ağacı kendine gelir. En dayanıklı narenciye türlerinden biridir.

Yaprak zararlıları ile mücadelede yöntemlerin uygulanışları şu yazıda mevcut:

Yeşil günler

Ev Yeşili

Limon çekirdeği filizlendirme

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -