Nephrolepis(Aşk Merdiveni) Yaprak Arkasındaki Keseler Nedir?

Popüler

Aşk merdiveninin bazı yapraklarının arkalarında minik sarı/siyah/kahve gibi renklerde noktalar şeklinde böcekler olduğuna ve bunların silinerek çıkmadığına dair birkaç yorum gördüm ki hemen uçuyoruz dersimiz biyolojiye 🙂
Evimizdeki aşk merdiveni/ Nephrolepis gibi eğrelti otu türlerinde gördüğümüz özellikle daha önce karşılaşmamış olanlar için kabuklu bite benzetilebilen bu yapıların ismi: Sorus (çoğul:sori). Minik spor komuniteleri yani bu pıtırlar, dans edip üremek için salınacakları günü bekliyorlar.
Bazen bu sorus isimli spor yığınları üzerinde, içerideki sporların gelişimlerini tamamlayabilmesi ve uygun koşullarda ortama salınabilmesi aşamasına kadar onları koruyan minik kılıf/zar benzeri yapılar olur. Bu kılıf bir şemsiye gibi sporları korur ve bu yapının ismi de indusiumdur.
Sporlar gelişimini tamamladığında indusium kısalır-daralır ve sporlar ortama salınır. Sonra party hard
Bu yapıları her yaprakta görmeyebilirsiniz. Bu şekilde “sporlu” yapraklara verimli yapraklar da denir. Hayırlı evlat gibi bir tanım
Bu yığınlar ve varsa indusiumlarda şekil, renk ve dağılım açısından farklılık gözlemlenebilir. Türleri ayırt ederken epey işe yarıyormuş bu şekiller.
Gördükleriniz bu fotoğraftakine benziyorsa elinizdeki alkolü sakince yere bırakınPeki bu minik kesedeki sporlar ile minik eğrelti otları elde edebilir misiniz? Bu konuyla ilgili olarak “Metagenez- Nesillerin Değişimi – Döl Değişimi” konularında araştırma yapmak isteyebilirsiniz.
 
Ev Yeşili
- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -