Sukulentimin yaprakları kararıyor neden?

Popüler

Soru: Sukulentimin yaprakları kararıyor neden?

Cevap:

Sukulentlerde yaprak kararması genellikle fazla sulama belirtisidir. Gövde veya yapraklar kararıyorsa kök çürümesi başlamıştır ve muhtemelen kökten yukarıya doğru ilerleyen bir kararma ve yumuşama görülür.

Yaprak kararması sukulentlerde yanlış toprak seçimi ve/veya deliksiz saksı kullanımında sıklıkla görülür. Suyu fazlaca tutan yüksek oranda perlit içeren toprak karışımları  ve/veya altı delik olmayan ve suyun akıp gitmediği saksılar kök çürümesine yol açarak sukulentin kararmasına ve yumuşayarak çürümesine yol açar.

Öneri: Sukulentlerde hava kökleri ne anlama gelir?

Sukulentimin yaprakları kararıyor ne yapmalıyım?

Görsel: succulentplantcare.com & succulentsandsunshine.com

Sukulentlerde kök çürümesi başladıysa kök ve büyük ihtimalle gövdenin büyük bölümünü kurtarmanız mümkün değildir. Çürüyen yer iyileştirilemez. Sukulentin gövdesini canlı yeşil kısımdan kesmeli ve kuru bir ortamda bekleterek kesilen yerdeki yaranın kuruyarak iyileşmesini sağlamalısınız. Sonrasında çeliği direkt toprağa saplayarak dikebilir veya hafif suya değecek şekilde suda köklendirebilirsiniz. Kök çürümesi yaşanan bitkilerde genelde suda köklendirme yerine direkt toprak karışımına saplamayı veya kil bilyesine dikimi tercih ederim.

Kullanacağınız toprak karışımı mutlaka çok geçirgen olmalıdır. Gövde tamamen karardıysa ve yumuşadıysa sağlıklı yaprakları ayırarak toprağa yatırmak ve yapraklardan çoğaltma yapmak doğru olacaktır.

Yeşil Günler

Ev Yeşili

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -