Yapraksız orkideler ölecek diye bir kaide yok ama yaşama şansı da epey düşük. Peki inat ettiniz ve yapraksız orkideyi canlandırmak istiyorsunuz neler yapabilirsiniz.

Yapraksız orkidenin hayatta kalabilmesi ve yeniden yaprak çıkarabilmesi için sapının ve köklerinin sağlıklı olması şart. Sağlıklı kök = canlı yeşil, yumuşamış, sararmış, çürümemiş kök demek. Yapraklar dökülmüş ancak göbek kısmı yani toprağın üstünde kalan sap kısmı da yeşil ile veya en azından çürümüş gibi değilse yeni yaprak çıkarma ihtimali var. Peki ne yapmak gerekir.

Orkideler sadece yaprakları ile değil kökleri ile de fotosentez yaparlar. Dolayısıyla yaprakları dökülse de orkideler kökleri sağlıklıysa fotosenteze devam edebilir ve yeterince iyi durumdaysa yeni yaprak çıkarabilir. Yapraksız orkidenin yeni yaprak çıkarması için ışığı, besinleri, suyu kökleriyle alması gerekir.

Orkidenin sapı yani yaprakların çıkacağı kısım kuruduysa veya çürüdüyse maalesef orkidenin ölüme mahkumdur. Lakin sapı sağlam ve kökler de iyi durumdaysa yeni yaprak gelme ihtimali yüksek.

Yapraksız orkide nasıl kurtarılır?

Sabredin 🌿

Normal bir orkide ile kıyaslamayın. Kökler aracılığıyla gelişim çok çok yavaş olacaktır. Kökler mutlaka şeffaf saksıdan dışarıyı yani ışığı görecek şekilde konumlandırılmalıdır. Kökler orkide toprağı altında kalıyorsa umut yok. Kökler ışık alamazsa fotosentez yapamaz. Unutmayın bitkinin en önemli besini ışıktır.

Doğru yerde konumlandırın 🌿

Şeffaf saksıda olmalı ve asla dekoratif saksıya oturtulmamalıdır. Kökler ışık almalıdır. Zira yaprağı ile yaptığı fotosentezi de kökleri ile yapması gerekecektir.

Toprak yerine kil bilyesi 🌿

Orkide toprağı yerine kil bilyesi gibi köklerin daha rahat ışık alabileceği bir dikim materyaline geçirebilirsiniz. Dikim yaparken kökleri saksının dış kısmına yerleştirmeye çalışın.

Yapraksız orkidenin yaprak çıkarması için yüksek oranda nitrojene ihtiyaç duyulacaktır. Ancak abartmamak da önemli. Önerilen zamanlarda nitrojen etkili bir besin kullanabilirsiniz.

Yapraksız orkidenin hayatta kalması çok düşük bir ihtimaldir. Bunları yapsanız bile yaprak çıkarmayabilir ancak denemekten zarar gelmez 🙂

Ev Yeşili

📺 www.youtube.com/evyesili

🌿 www.instagram.com/evyesili

🍋 https://www.tiktok.com/@evyesili

Önceki İçerikAloe vera yaprak boşalması neden olur?
Sonraki İçerikMaranta (Dua Çiçeği) bakımı hakkında temel bilgiler
Merhaba ben Gizem ya da bu sitede Ev Yeşili :) Gizem Aydoğan kimdir? 🎓 2011 İstanbul Üniversitesi Tercümanlık bölümünden mezun oldum. 👩‍💻 2010-2018 yılları arasında Milliyet.com.tr bünyesindeki Lifestyle yayın kanallarında editörlükten yayın koordinatörlüğüne pek çok görev aldım. Türkiye'nin en çok trafik alan kadın portalı PembeNar.Com kuruluşunda yer aldım. Onlarca marka ile onlarca sponsorlu içerik projesi yürütme fırsatım oldu. 👩‍💻 2018-2020 yılları arasında Hürriyet.com.tr Lifestyle Yayın Koordinatörü olarak görev aldım. 👩‍💻 2020-2021 yılları arasında Oriflame Türkiye & Afrika Dijital ekibinde danışman olarak görev aldım. 👩‍🌾 2019 yılında hobi olarak başladığım Ev Yeşili yolculuğuna 2021 itibariyle tam zamanlı olarak devam ediyorum. 👩‍🎓 2020- İstanbul Üniversitesi Bahçe Atölyesi - Ev Bitkileri Bakımı ve Yaprak Zararlıları ile Mücadele Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - İyiEkim ve Orman6 ekiplerinden Permakültür Tasarımına Giriş Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - Ecodemia.org.uk - Regenerative Landscapes & Permaculture Design projesini tamamlayarak Permakültür Tasarımcısı Sertifikası aldım. 👩‍🎓 İkinci Üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojisi öğrencisiyim. 🌿 Ev Yeşili, Youtube, Instagram, Facebook ve websitesi üzerinden her ay yüzbinlerce kullanıcıya erişen bir bitki bakımı markasıdır. Bitki bakım yolculuğumda bana eşlik etiğiniz için teşekkürler. #fotosentezinesağlık