Aloe vera yaprak boşalması neden olur?

Popüler

Aloe vera sukulent türü bir bitkidir yani bünyesinde su tutar ve sık sulanmaktan hoşlanmaz. Yaprak boşalması birkaç sebeple olabilir.

Toprak yeterince geçirgen değilse kökler boğulmuş ve verilen suyu alamıyor dolayısıyla da bitkiyi besleyemiyor olabilir. Mutlaka kumlu çakıllı toprak tercih edilmelidir.

Normalde yaprakların boşalması susadığını gösterir ANCAK kök çürümesi varsa ne kadar sularsanız sulayın bitki kökleri öldüğü için yeterince su alıp vücuduna iletemez. Yaprakları boşalan aloe veranın kökleri mutlaka kontrol edilmelidir.

ÇÖZÜM:

Bitkiyi saksıdan çıkarın, kökleri kontrol edin. Kahverengi ve yumuşak, çamurumsu kökler varsa kök çürümesine işarettir bu kökleri temizlemelisiniz. Ardından ıslak olmayan yeni bir toprağa dikin ve bir süre su vermeyin.

Sağlığına kavuşabilirse yaprakları yeniden dolgun olmaya başlayacaktır. Ancak kök çürümesi ilerlediyse bitkinin kurtulma şansı yoktur.

Aloe veranın sağlıklı olabilmesi için aydınlık, az da olsa direkt güneş alan bir yerde olması gerekir. Örneğin 1-2 saat sabah güneşi alan yerde keyifle büyür. Direkt güneş yaprakların bronzlaşmasına neden olur bu duruma şaşırmamak gerekir. Kuytuya alırsanız bronzlaşma çok fazla değilse yapraklar eski yeşil rengine kavuşur. Toprak asla kurumadan sulama yapılmamalı, yapraklara da su değdirilmemelidir.

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -