Soru: Orkidemin yaprakları sararıyor ne anlama gelir?

Orkidelerde yaprak rengi değişimi farklı sorunların habercisidir. Orkide yaprakları sararıyorsa bu birkaç sorunun habercisi olabilir. Sorunlara sebep olabilecek durumları tek tek kontrol ederek gerçek sorunun ne olduğunu keşfedebilirsiniz.

Orkidemin yaprakları sararıyor neden?

  • Fazla güneş ışığı alan orkide yaprakları sararabilir.
  • Düşük sıcaklıklar özellikle kış aylarında cama yakın orkidelerde görülebilir. Veya oda sıcaklığı aniden düşüyorsa orkide üşür ve orkide yaprakları sararabilir. Daha kuytu ve ılık bir lokasyona alın.

Orkide tomurcukları açmadan dökülüyor neden?

  • Kök çürümesi yaprak sararmasının bir diğer sebebidir. Kökleri kontrol edin. Saksı dibinde su olmadığından emin olun. Kök çürümesi bağladıysa derhal saksı değiştirin ve çürümüş yumuşamış kökleri dikkatlice temizleyerek yeni ve kuru orkide toprağına dikim yapın.
  • Minik örümcek istilası varsa orkide yaprakları sararabilir. Derhal toprak değişimi gerekir. Toprak değiştirerek ve kökleri temizleyerek kurtulamıyorsanız zirai ilaç kullanmanız gerekebilir. Bu süreçte orkideyi diğer bitkilerden ayırarak karantinaya alın.

Bitkilerle ilgili sorunları çözerken her seferinde bir durumu değiştirerek gözlemlemelisiniz. Yani hem sulamasını hem lokasyonunu aynı anda değiştirmemelisiniz ki sorunun neden kaynaklandığını test edebilesiniz.

Orkide Bakımı ile ilgili 10 soru 10 cevap

Yeşil günler

Ev Yeşili