Naturawall ses bariyeri canlılar için yeni yaşam alanı sağlıyor

Popüler

Kirlilikler söz konusu olduğunda yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen ancak bir çırpıda aklımıza gelmeyen gürültü kirliliği, şehir sakinlerinin yaşamında ciddi sorunlar yaratabiliyor.

Evin konumu gereği yatak odasında 50 db civarında bir uğultu ile yaşamak zorunda kalmış biri olarak söylüyorum ki vücudunuzdaki her hücreniz gürültüye tepki veriyor.

Avrupa İklim Ajansı verilerine göre Avrupa’da gürültü kirliliği, yılda 48 bin yeni kalp rahatsızlığı vakasına ve 12 bin erken ölüme yol açıyor. 

Springwise’de yayınlanan bir girişim bu noktada hem gürültü kirliliği hem de yaşam alanı hassasiyetime dokundu sizinle de paylaşmak isterim.

Naturawall isimli bir girişim doğa dostu yeni bir çözüm geliştirmiş: Bitkilerle kaplanmış çelik ses bariyerleri.

Proje detaylarına göre genelde kullanılan beton bariyerlerin aksine Naturawall ses bariyerleri, daha az malzeme ile inşa edilebiliyor. Üstelik binbir türlü hayvan ve bitki için de yaşam alanı sağlıyor.

Bu noktada hoşuma giden bir diğer nokta da Naturawall ekibinin sunduğu yerli bitki dikim rehberi. Kamu, özel veya ticari amaçlarla kullanılması fark etmezsiniz Naturawall, bölgenin doğal türlerinden oluşan bitkilerin dikimi konusunda rehberlik ediyor.

Düz bir zeminde inşa edilmesi gereken bariyerler toprakla dolduruluyor ve bitkilerin dikimi gerçekleştiriliyor.

Her bir bariyerde sulama sistemi de bulunuyor ki bitkilerin ilk büyümeleri desteklenebilsin. Zira ilk gelişim döneminde sulamanın önemi sonraki aşamalardan daha önemli. 

Bariyerlerin gürültü kirliliğine çözüm olurken havayı temizlemesi, tozu tutması ve ve hem çeşitli bitki tohumlarına hem de canlı türlerine yuva olması gerçekten çok hoş. 

Bariyerlere ihtiyaç duyulmadığı noktada ise çelikler sökülüp geri dönüşüm ile yeniden kullanıma kazandırılabiliyor.

Doğayı taklit eden ve insanlığın sorununa çözüm bulan bir proje daha. Üstelik bugüne kadar hiç kimsenin aklına gelmemiş veya gelmeyecek kadar çığır açıcı bir fikir de değil. Ama fark yaratıyor. Böyle az çaba ile nokta atışı çözümler üreten projeleri seviyorum. Ayrıca doğaya verdiğimiz geri döndürülemez zararın bir nebze de olsa telafi edilecek olması ruhuma iyi geliyor.

Naturawall sayfasını buraya bırakıyorum ki dilerseniz inceleyebilesiniz.

Fotosentezine sağlık Naturawall 🙂

Ağustos 2022, Istanbul

Gizem.

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -