Dyson’ın sürdürülebilirlikle harmanlanan teknoloji yolculuğu 

Popüler

Her adımında daha az materyal ve enerji kullanarak daha iyi teknolojiler tasarlamak amacıyla yola çıkan Dyson, gerçek problemleri çözmeye odaklanıyor bunu yaparken de tüm operasyonlarında sürdürülebilirliği destekliyor.

7 Haziran 2023, Çarşamba günü Pilevneli’de gerçekleştirilen özel etkinlikte, Dyson’ın ilk teknolojilerinden gelecek planlarına kadar uzanan hikayesi ve şirketin sürdürülebilirlik yolculuğu paylaşılırken, en son teknolojileri de kullanıcılarla buluştu.

Dyson; “Yeniden Düşünüyor, Yeniliyor, Yeniden Şekillendiriyor ve Yeniden Hayal Ediyor” 

İlk günden itibaren gerek üretim gerekse ürünlerin çevreye olumsuz etkilerini azaltmak için daha az kaynak kullanan uzun ömürlü, yüksek performanslı ve verimli ürünler geliştirmeye odaklanıyor. İlk elektrikli süpürgesi DC01 ile toz torbasını yüksek hızlı bir siklonla değiştirerek, yalnızca emiş kaybı sorununun üstesinden gelmekle kalmayan Dyson, aynı zamanda çöp kutusuna atılan tek kullanımlık sarf malzemelerini de ortadan kaldırmış oldu. Aynı felsefeyi el kurutma makineleri ve aydınlatma teknolojilerinin geliştirilmesine de uyguluyor. Tasarlanan her ürünle çevreye katkı ve verimlilik misyonunu esas alıyor.

Ofislerdeki israfı azaltmaya, tesislerine mümkün olduğunca yenilenebilir ve temiz enerji sağlamak için, yenilerini inşa etmek yerine alanlarını restore etmeyi tercih ediyor. Bunun en büyük örneklerinden biri Hullavington teknoloji kampüsü, İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan 750 dönümlük eski havaalanının aslına uygun ve sürdürülebilir şekilde restore edilmesi sonucunda kullanıma hazır hale geldi.

İngiltere kampüslerinde bulunan Dyson Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nde uygulamalı ve gerçek dünya deneyimini birleştiren yeni bir eğitim modeli sunarken, dünyanın dört bir yanındaki okullara ve girişimlere cihaz bağışı yapıyor. 2002 yılında kurulan James Dyson Vakfı, mühendislik mesleğini desteklemek, tıbbi araştırmalara yatırım yapmak ve Dyson’ın faaliyet gösterdiği yerel toplulukları geliştirmek için bir hayır kurumu olarak çalışıyor.

Mühendislik ve tasarımın ötesinde, Birleşik Krallık’ta tarımda da devrim yaratan Dyson, üretkenliği ve verimliliği artırmak, biyoçeşitliliği ve ticari gıda üretimini desteklemek ve daha az kimyasal kullanmak için yatırım yapıyor. Dyson Farming adı altında sürdürülebilir tarım faaliyetleri yürüten şirket yenilenebilir enerji üreten yeni teknoloji, ekipman, altyapı ve anaerobik çürütme tesislerine 112 milyon sterlinlik yatırım yaptı.

İnovasyon ve Tasarım

Her zaman günlük hayattaki bir problemi çözme fikriyle yola çıkan Dyson, inovasyon ve tasarıma önem veriyor. Her yıl ciddi miktarlarda Ar-Ge yatırımı yapan marka, 9000’in üzerinde patente sahip. Sürekli yeni ürünler geliştiren markanın  Ar-Ge merkezleriyse tam bir okul gibi çalışıyor.

Dyson, ilk torbasız elektrikli süpürgesi olan DC01’in 1993 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana; yeni teknolojiye sahip süpürgeler, saç bakımı, hava temizleme, robotik, aydınlatma ve el kurutma için problem çözen teknolojiler tasarladı. Devrim niteliğindeki ürünleri tasarlamak için 2,75 milyar sterlinlik bir yatırım planı açıklayan Dyson; katı pil hücrelerine, yüksek hızlı elektrik motorlarına, görüntü sistemlerine, robotiklere, makine öğrenim teknolojilerine ve yapay zekaya odaklanan küresel ekiplerle yeni teknolojiler geliştiriyor.

Şirket İngiltere, Malezya, Singapur, Japonya, Çin, Amerika ve Filipinler’de; mühendislik, araştırma, geliştirme ve test operasyonları yapıyor. Bugün, Birleşik Krallık’ta Malmesbury ve Hullavington’da 800 dönümlük bir alana yayılan iki teknoloji kampüsü ve Singapur’da küresel bir genel merkezi bulunuyor. Bir aile şirketi olan Dyson; 6.000 mühendis ve bilim insanı da dahil olmak üzere, küresel olarak doğrudan 14.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor. Uluslararası alanda 85 pazarda ürün satışı yapıyor.

Dyson’ın Teknoloji Portföyü

  • Dyson V15 Detect™ kablosuz süpürge: Mart 2021’de piyasaya sürülen yeni nesil kablosuz süpürgeler, gizlenen tozları açığa çıkaran ışıklı temizleme başlığına sahiptir. Akustik bir piezo sensörü çekilen toz partiküllerini sayar ve büyüklüklerini ölçüp kaydeder.
  • Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde™: Formaldehiti algılayan hassas katı hal sensörüne ve onu yok eden katalitik filtreye sahip Dyson’ın yeni nesil akıllı hava temizleyicileri, iç mekânı ısıtırken ve serinletirken havadaki partikül ve gaz kirleticilerle mücadele etme konusunda şimdiye kadarki en gelişmiş ürünlerdir.
  • Dyson Airwrap™ multi-styler: Dyson’ın şimdiye kadarki en iyi performanslı ve en verimli Airwrap’i, daha hızlı ve daha kolay şekillendirme için yeniden tasarlandı. Tek makine. 13 ek parça. Birden fazla stil. Farklı saç tipleri. Bukle yapın, şekillendirin ve elektriklenme olmadan düzleştirin. Hem de aşırı ısı olmadan.
  • Dyson Corrale™ saç düzleştirici:  Esnek plakaları sayesinde, saçları bir araya getirerek şekillendiren tek saç düzleştirici  olan bu ürün, daha az ısı ve hasarla şekillendirme sağlar. Plakalarının sıcaklığını saniyede 100 kez düzenlemek ve ayarlamak için akıllı bir sensör içerir.
  • Dyson Supersonic™ saç kurutma makinesi:  Diğer saç kurutma makinesi motorlarından 6 kata kadar daha hızlı bir şekilde, dakikada 110.000 devir sayısına kadar dönen küçük ama güçlü Dyson dijital motor V9 tarafından desteklenen en hızlı saç kurutma makinesi. Akıllı Isı Kontrolü, saniyede 40 kez hava sıcaklığını ölçer ve saçınızın parlaklığını korumaya yardımcı olmak için ısıyı düzenler. Makine artık Flyaway başlığı da dahil olmak üzere farklı saç tipleri için çeşitli başlıklarla birlikte geliyor.
  • Dyson Solarcycle™ Morph: Doğal gün ışığını izler ve farklı kullanımlar için ışığı akıllıca dönüştürür. Eşsiz yerel gün ışığı takibine sahiptir ve odaya özel, çalışma, dolaylı ve ambiyans olarak dört farklı formatta ışık verir.
  • Dyson Airblade™ 9kJ: Hızlı ve enerji tasarruflu HEPA filtreli el kurutma makinesi. Kağıt havlulara göre yüzde 85’e kadar daha az CO2 üretir ve (Eco modda) yüzde 99’dan daha az maliyet yaratır. Saatte 624 km hızla hareket eden ve kullanıcının ellerinin dış hatlarını takip ederek saniyeler içinde yüzeydeki suyu kurutan hava tabakaları sunar. Dyson Airblade teknolojisinin dünya çapında günde 150 milyon çiftten fazla eli kuruttuğu tahmin ediliyor.
  • Dyson Purifier Big+Quiet™ Formaldehyde: Dyson HEPA Big+Quiet™ hava temizleyici büyük ve açık alanlar için özel olarak ve özellikle ortak kullanımı olan ve profesyonel işletmelere yönelik kolay kullanım imkânı sunuyor. Yeni Koni Aerodinamiği 10 metreye kadar hava akışı sağlıyor ve yeni CO2 (karbondioksit) sensörü ne zaman temizleme yapılması gerektiğini gösteriyor. Güçlü hava ulaşımının yanı sıra, Dyson Purifier Big+Quiet™ sadece 56 desibel gürültü üreterek Dyson’ın en sessiz ama en güçlü hava temizleyicisi olma özelliğine sahip.

basın bülteni

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -