Apple’dan 24 inç iMac’e Yeni M3 Çip

Popüler

Dünyanın en iyi hepsi-bir-arada bilgisayarı şimdi daha da iyi. İnanılmaz ince tasarımında M3 çiple birlikte 2 kata kadar daha hızlı performans sunan yeni 24 inç iMac’te geniş 4.5K Retina ekran bulunuyor.

Apple, muhteşem M3 çiple donatılan yeni 24 inç iMac’i tanıttı. Dünyanın en iyi hepsi-bir-arada bilgisayarı şimdi daha da güçlü ve yetenekli. Apple çipin verimliliği sayesinde yeni iMac, kullanıcıların sevdiği yedi canlı renk seçeneğine sahip inanılmaz ince tasarımında muhteşem bir performans artışı sunuyor. M3 çipe sahip iMac, M1 çipe sahip önceki nesle göre 2 kata kadar daha hızlı.1 Ve yeni iMac, Intel tabanlı bir iMac’ten geçiş yapan kullanıcılar için en popüler 27 inç modellere kıyasla 2,5 kata kadar,2 en güçlü 21.5 inç modelden ise 4 kat daha hızlı.3

Yeni 24 inç iMac’te ayrıca 11,3 milyon piksel ve bir milyardan fazla renk sunan geniş 4.5K Retina ekran ve daha hızlı kablosuz bağlantı bulunuyor. Yeni iMac ayrıca, iPhone ile kesintisiz bir deneyim sağlıyor. Sınıfının en iyisi kamera, hoparlörler, mikrofonlar ve macOS Sonoma ile birlikte her zamankinden de iyi hale gelen, M3 çipe sahip iMac, ailelerden küçük işletmelere, kreatif işlerle uğraşanlardan öğrecilere ve oyunculara kadar herkes için ideal. Müşteriler yeni iMac’i bugünden itibaren sipariş edebilir. Yeni iMac, 10 Kasım Cuma günü satışa sunulacak.

“M3 çiple iMac’in performansını büyük ölçüde artırmak bizi heyecanlandırıyor.” diyen Apple’ın Donanım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı John Ternus, sözlerini şöyle sürdürdü: “Milyonlarca kişi iMac’i etkileyici tasarımı ve sevilen tüm uygulamaları açıp işleri halletmek için mükemmel boyutta olan geniş 24 inç 4.5K Retina ekranı nedeniyle seviyor.

M3 çip ise multitasking işlemlerinden etkileyici görüntüler ve videolar oluşturmaya, iş planı üzerinde çalışmaktan en sevilen oyunları oynamaya kadar her şeyi daha da hızlandırıyor. M3 çipe sahip yeni iMac herkes için harika. Özellikle henüz Intel’den geçiş yapmamış kullanıcılar yalnızca Apple çiple mümkün olabilen büyük performans artışına ve becerilere şahit olacak.”

Süper güçlü M3 çip

8 çekirdekli CPU’ya, 10 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen GPU’ya ve 24 GB’a kadar birleşik bellek desteğine sahip M3 çip, iMac’in performansını yine büyük ölçüde artırıyor. Yeni iMac, M1 çipe sahip bir önceki nesilden 2 kata kadar daha hızlı.1 Kullanıcılar günlük üretkenlik uygulamalarında multitasking işlemlerinden yüksek çözünürlüklü fotoğrafları veya birden fazla 4K video akışını düzenlemek gibi yaratıcı tutkularını keşfetmeye kadar yaptıkları her şeyde M3 çipin hızını ve gücünü hissedecek.

M3 çipin yeni nesil GPU’sundan yararlanan iMac donanım hızlandırmalı örgü gölgelendirme ve ışın izleme özelliklerini destekliyor; daha doğru ışıklandırma, yansıma ve gölgelerle son derece gerçekçi oyun deneyimleri sunuyor; üç boyutlu tasarımı ve içerik üretimini daha da hızlandırıyor. 16 çekirdekli Neural Engine ve en yeni media engine ile iMac, etkileyici yapay öğrenme becerileri ve video performansı sergiliyor.

iMac küçük işletmelere, öğrencilere, oyunculara ve günlük kullanıcılara olağanüstü üretkenlik sunuyor. Önceki nesil 24 inç iMac ile kıyaslandığında:1

 • Dünyanın en hızlı tarayıcısı Safari yüzde 30’a kadar daha hızlı çalışıyor.
 • Microsoft Excel gibi üretkenlik uygulamaları yüzde 30’a kadar daha hızlı çalışıyor.
 • Oyunlar daha da hızlı yükleniyor ve kullanıcılar yüzde 50’ye kadar daha yüksek kare hızları elde ediyor.

iMac, içerik üretmeden video düzenlemeye veya fotoğrafçılığa kadar her alanda hevesli kreatif kullanıcılar için mükemmel. Önceki nesil 24 inç iMac ile kıyaslandığında1 kreatif kullanıcılar şunları yapabiliyor:

 • Öncekinden 3 kat fazla olan, 12 adede kadar 4K video akışını düzenleyip oynatma.
 • Final Cut Pro ve Adobe Premiere Pro’da video projelerini 2 kata kadar daha hızlı tamamlama.
 • Adobe Photoshop gibi uygulamalarda fotoğrafları 2 kata kadar daha hızlı işleme.

Intel’den Geçiş Yapanlar ve Yeni Mac Kullanıcıları İçin İdeal Bir Masaüstü Bilgisayar

Intel’den geçiş yapan kullanıcılar, M3 çipe sahip iMac ile performansta ve özelliklerde çok büyük bir fark hissedecek. Geçiş yapan kullanıcılar en güçlü 21.5 inç iMac’ten 4 kata kadar3 ve en popüler 27 inç iMac modellerinden 2,5 kata kadar daha hızlı performans elde edecek.2 Kullanıcılar 11,3 milyon piksel ile etkileyici görüntüler sunan 24 inç 4.5K Retina ekrana bayılacak. Intel tabanlı 4K ve 5K modellerin yerini alacak mükemmel boyutu ve çözünürlüğü sunan bu ekran, daha da çok yönlü bir tasarıma sahip. Yeni geçiş yapan kullanıcılar ayrıca sektör lideri kameraya, hoparlörlere ve mikrofonlara kavuşmanın yanı sıra Apple çipin mümkün kıldığı Neural Engine ve media engine gibi gelişmiş teknolojilerden ve Touch ID seçeneğinden yararlanabilecekler.4

Yeni iMac kullanıcıları hem tüm bu avantajların tadını çıkaracak hem de en yeni Intel Core i7 işlemciye sahip en çok satan 24 inç hepsi-bir-arada PC’den 4 kata kadar daha hızlı performans elde edecek.5 Etkileyici 4.5K Retina ekranda, en çok satan 24 inç hepsi-bir-arada PC’dekinden 5 kat daha fazla piksel bulunuyor. Ayrıca Geçiş Yardımcısı Mac kullanmaya başlamayı kolaylaştırıyor. Süreklilik özellikleri ise kullanıcıların iPhone ile diğer Apple aygıtları arasında zahmetsizce çalışmasını sağlıyor.

Dünyanın En İyi Hepsi-Bir-Arada Bilgisayarı

Sektör lideri 4.5K Retina ekran, en yeni kablosuz bağlantı seçenekleri, sınıfının en iyisi kamera, mikrofonlar ve hoparlörler ile etkileyici derecede ince bir tasarıma sahip olan iMac, tüm bu özellikleriyle dünyanın en iyi hepsi-bir-arada bilgisayarı.

 • Geniş Retina ekran: iMac; 24 inç 4.5K Retina ekrana, 11,3 milyon piksele, P3 geniş renk yelpazesine, bir milyarın üzerinde renge ve 500 nit parlaklığa sahip.6 Kullanıcılar ister sunumlar üzerinde çalışsın, küçük işletmelerini yönetsin, fotoğraf düzenlesin isterse film veya dizi izlesin, iMac hep capcanlı ve göz alıcı bir görüntüleme deneyimi sunuyor.
 • Gelişmiş bağlantı seçenekleri: iMac’te şimdi Wi-Fi 6E teknolojisi kullanılıyor. Wi-Fi 6E önceki nesle kıyasla iki kata kadar daha yüksek indirme hızlarına ulaşırken, Bluetooth 5.3 teknolojisi ise kullanıcıların en yeni Bluetooth aksesuarlarına bağlanmasına imkan veriyor. Dört adede kadar USB-C bağlantı noktasından ikisi süper hızlı veri aktarımı yapabilen Thunderbolt bağlantı noktası. Ayrıca belirli modellerde Gigabit Ethernet standardına ve 6K çözünürlüğe kadar ekrana destek veriliyor.
 • Kamera, mikrofonlar ve hoparlörler: 1080p FaceTime kamera ve stüdyo kalitesinde mikrofonlarla iMac benzersiz bir video konferans deneyimi sunuyor. Böylece kullanıcılar evde veya ofiste yaptığı görüşmelerde her zaman harika görünüyor ve duyuluyor. Müzik veya video oynatırken Uzamsal Ses desteği sunan Dolby Atmos özellikli altı hoparlörlü ses sistemi ise sinema benzeri bir deneyim yaşatıyor.
 • Dikkat çeken tasarım: iMac yedi canlı renk seçeneğiyle her ortamda etkisini gösteriyor. Yeşil, sarı, turuncu, pembe, mor, mavi ve gümüş renk seçeneklerine sahip olan iMac, bu renklerle uyumlu yeni ve iddialı duvar kağıtları da içeriyor. İnanılmaz ince hepsi-bir-arada tasarım yalnızca 11,5 milimetre ve bu incelik ancak Apple çiple mümkün oluyor.
 • Uyumlu renkte aksesuarlar ve Touch ID: iMac’te uyumlu renkte klavye, mouse ve trackpad bulunuyor. Touch ID özellikli bir Magic Keyboard seçme imkanıyla4 kullanıcılar bilgisayarlarının kilidini kolayca ve güvenli bir şekilde açabiliyor, Apple Pay’i kullanabiliyor ve uygulama indirebiliyor. Ayrıca Touch ID, Kullanıcılar Arası Hızlı Geçiş özelliğiyle de çalışıyor. Bu sayede sadece bir dokunuşla farklı bir kullanıcı profiline geçmek mümkün oluyor.
 • iPhone ile birlikte daha iyi: Süreklilik özelliklerinin getirdiği sihirli olanaklar sayesinde iMac; iPhone ve diğer Apple aygıtlarıyla birlikte büyük ve harika bir ekranda kusursuz bir deneyim yaşatıyor. Kullanıcılar iMac’lerinden mesaj gönderip telefon aramalarını yanıtlayabiliyor, iPhone’da bir belgeyi taratıp anında iMac’lerinde görebiliyor. Evrensel Pano sayesinde iPhone’daki bir uygulamadan kolayca görsel, video veya metin kopyalayıp bunları yakındaki bir iMac’te başka bir uygulamaya sorunsuz şekilde yapıştırabiliyorlar. iMac, iPhone ile birlikte benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

macOS Sonoma, iMac Deneyimini Bir Üst Seviyeye Taşıyor

macOS Sonoma, iMac’e çalışmayı ve eğlenceyi daha da güçlü hale getiren zengin özellikler getiriyor. Araç takımları kişiselleştirmenin yepyeni yollarını sunuyor. Kullanıcılar şimdi doğrudan masaüstüne araç takımları ekleyebiliyor, tek tıkla bu araç takımlarıyla etkileşime geçebiliyor ve etkileyici Süreklilik özelliği sayesinde iPhone araç takımlarından oluşan geniş ekosisteme iMac’lerinden erişebiliyor. Sunum yapan kişiyi paylaşılan içeriğin üstünde gösteren Sunan Kişi Katmanı ve hareketle tetiklenen eğlenceli video efektlerini sinema kalitesinde sunan Tepkiler gibi, kullanıcıların uzaktan sunum yapmasına yardımcı muhteşem yeni özelliklerle video konferanslar da daha keyifli hale geliyor.

Safari’de yapılan önemli güncellemeler internet deneyimini bir üst düzeye taşıyor. Profiller birden fazla konu veya proje arasında ayrı ayrı gezinme olanağı sunarken web uygulamaları ise kullanıcıların favori sitelerine daha hızlı erişmelerini sağlıyor. Ayrıca macOS Sonoma’da dünyanın her yerinden ağır çekim videolar içeren yeni etkileyici bir ekran koruyucu koleksiyonu yer alıyor. Oyun Modu ile oyunlar da daha iyi hale geliyor. Grafik görevlerine öncelik vererek sürekli yüksek kare hızları sunan ve kablosuz aksesuarlarda gecikmeyi önemli ölçüde azaltan bu mod sayesinde, kullanıcılar Baldur’s Gate 3, Lies of P ve DEATH STRANDING DIRECTOR’S CUT gibi yapımlarda çok daha etkileyici oyun deneyimleri yaşıyor.

Çevre İçin Daha İyi

iMac, gezegenimiz üzerinde minimum etki yaratacak şekilde tasarlandı. M3 çipe sahip yeni iMac; yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan stant, geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementlerinden mıknatıslar, çok sayıda baskılı devre kartında geri dönüştürülmüş kalay içeren lehim ve bir iMac’te ilk kez yüzde 100 geri dönüştürülmüş altından baskılı devre kartı kaplamaları kullanılarak üretildi. iMac ayrıca berilyum, bromlu alev geciktiriciler ve cıva gibi birçok zararlı maddeyi içermiyor. Ambalajda kullanılan ağaç lifinin yüzde 100’ü geri dönüştürülmüş kaynaklardan veya sorumlu bir şekilde yönetilen ormanlardan tedarik ediliyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye ve müşteri kullanımından geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada karbon nötr olması demek.

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

 • M3 çipe sahip yeni 24 inç iMac 30 Ekim Pazartesi gününden itibaren ABD dahil 27 ülkede ve bölgede apple.com/tr/store sayfasından ve Apple Store uygulamasından sipariş edilebilecek. Ürünler 10 Kasım Cuma gününden itibaren müşterilere teslim edilmeye başlayacak ve Apple Store’larda ve Apple Yetkili Satıcılarında satışa sunulacak.
 • 8 çekirdekli GPU’ya sahip iMac 49.999 TL’den ve eğitime özel 48.069 TL’den başlayan fiyatlarla yeşil, pembe, mavi ve gümüş renk seçenekleriyle sunuluyor. Bu model; 8 çekirdekli CPU, 8 GB birleşik bellek, 256 GB SSD, iki adet Thunderbolt bağlantı noktası, Magic Keyboard ve Magic Mouse ile geliyor.
 • 10 çekirdekli GPU’ya sahip iMac 57.199 TL’den ve eğitime özel 53.379 TL’den başlayan fiyatlarla yeşil, sarı, turuncu, pembe, mor, mavi ve gümüş renk seçenekleriyle sunuluyor. Bu model; 8 çekirdekli CPU, 8 GB birleşik bellek, 256 GB SSD, iki adet Thunderbolt bağlantı noktası, iki adet ekstra USB 3 bağlantı noktası, Touch ID özellikli Magic Keyboard, Magic Mouse ve Gigabit Ethernet ile geliyor.
 • Diğer teknik özelliklere, yapılandırma seçeneklerine ve aksesuarlara apple.com/tr/mac sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • Müşteriler Apple Trade In aracılığıyla mevcut bilgisayarlarını takas ederek yeni Mac satın alırken indirimden yararlanabilir. Müşteriler aygıtlarının değerini apple.com/shop/trade-in sayfasından görebilir.
 • Apple’dan Mac satın alan müşteriler bir Apple Uzmanı ile ücretsiz Kişiye Özel Online Oturum’a katılabilir, belirli mağazalarda veri aktarımı konusunda yardım da dahil olmak üzere ürünlerinin kurulumunu yaptırabilir ve yeni Mac’lerini kendi istedikleri gibi çalıştırmak için rehberlik hizmeti alabilir.
 1. Apple M1 çip, 8 çekirdekli CPU, 8 çekirdekli GPU, 16 GB RAM ve 2 TB SSD ile yapılandırılmış bir önceki nesil 24 inç iMac sistemleriyle karşılaştırıldığında elde edilen sonuçlardır.
 2. 4 GB GDDR6 bellekli Radeon Pro 5300, 8 GB RAM ve 512 GB SSD ile yapılandırılmış, 3.3 GHz 6 çekirdekli Intel Core i5 tabanlı önceki nesil 27 inç iMac sistemleriyle karşılaştırıldığında elde edilen sonuçlardır.
 3. 4 GB GDDR5 bellekli Radeon Pro 560X, 8 GB RAM ve 256 GB SSD ile yapılandırılmış, 3.0 GHz 6 çekirdekli Intel Core i5 tabanlı önceki nesil 21.5 inç iMac sistemleriyle karşılaştırıldığında elde edilen sonuçlardır.
 4. 8 çekirdekli GPU’ya sahip iMac, Touch ID özellikli Magic Keyboard ile yapılandırılabilir. 10 çekirdekli GPU’ya sahip iMac ise standart olarak Touch ID ile gelir.
 5. Testler Apple tarafından Eylül ve Ekim 2023’te, 8 çekirdekli CPU, 10 çekirdekli GPU, 16 GB RAM ve 512 GB SSD ile yapılandırılmış, Apple M3 çipe sahip ön üretim 24 inç iMac sistemleri ve testler sırasında mevcut olan en yeni Windows 11 Home sürümü yüklü, Intel Iris Xe Graphics, 16 GB RAM ve 512 GB SSD ile yapılandırılmış, Intel Core i7 tabanlı üretim aşamasındaki PC sistemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. En çok satan Intel i7 işlemcili 24 inç Windows hepsi-bir-arada PC, geçen 12 ay içinde herkese açık olan satış verilerine göre belirlenmiştir. Affinity Photo 2 v2.2.0 ile, yerleşik karşılaştırma testi sürüm 21000 kullanılarak test edilmiştir. Performans testleri belirli bilgisayar sistemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve iMac’in yaklaşık performansını yansıtmaktadır.
 6. Diyagonal olarak ölçüldüğünde ekranın gerçek boyutu 23.5 inçtir.

basın bülteni

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -