Apple, Yeni Apple Watch Series 9’u Tanıttı

Popüler

Apple bugün, dünyanın en çok satan saatine yeni özellikler kazandıran ve çevre üzerindeki etkilerini en aza indirme konusunda önemli bir dönüm noktasına ulaşan Apple Watch Series 9‘u tanıttı. Apple Watch Series 9; performansını ve yeteneklerini artıran yeni S9 SiP, yeni sihirli çift dokunuş hareketi, daha parlak bir ekran, şimdi sağlık verilerine erişip bunları kaydedebilen daha hızlı aygıt içi Siri, iPhone için Tam Konum Bulma ve daha fazlasıyla şimdi her zamankinden daha güçlü. Apple Watch Series 9; yeniden tasarlanan uygulamalar, yeni Akıllı Gruplama, yeni saat kadranları, yeni bisiklet ve doğa yürüyüşü özellikleri ve zihin sağlığını destekleyen araçlar sunan watchOS 10 ile geliyor.

Kullanıcılar ilk kez, her Apple Watch koleksiyonundan bir karbon nötr model seçebiliyor. Bu, Apple’ın 2030 yılına kadar tüm çalışmalarında, üretim tedarik zincirinde ve ürün yaşam döngüsünde karbon nötr olmayı hedefleyen Apple 2030 stratejisindeki önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

Yeni Apple Watch serisi bugünden itibaren sipariş edilebilecek ve 22 Eylül Cuma günü satışa sunulacak.

“Apple Watch milyonlarca kişiye sağlık, zindelik, iletişim ve güvenlik konularında destek olan vazgeçilmez bir yardımcı.” diyen Apple COO’su Jeff Williams sözlerine şöyle devam etti: “Yeni çift dokunuş hareketi, daha parlak ekran, aygıt içi Siri gibi inanılmaz yeni özelliklere ve teknolojik ilerlemelere sahip en güçlü Apple Watch serimizi, ilk karbon nötr ürünlerimizle birlikte sunuyoruz. İster eski modellerden bu modele geçiş yapın ister ilk kez Apple Watch satın alın, Apple Watch deneyimini yaşamak için bundan daha cazip bir zaman olmamıştı.”

“Apple olarak, müşterilerimizin çok sevdiği ürünler üretmeye ve aynı zamanda gezegeni de korumaya kararlıyız ve bu yıl, Apple 2030 hedefimize giden yolda yeni bir dönüm noktasına ulaştık.” diyen Apple Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk karbon nötr ürünlerimizi; malzemelerden, elektrikten ve nakliyeden kaynaklanan karbon emisyonlarını inovasyon ve tasarım yoluyla inanılmaz bir şekilde azaltarak tamamen Apple’a özgü bir şekilde üretttik.”

Yeni ve Güçlü S9 SiP

Apple Watch Series 9, Apple’ın yepyeni ve özel S9 SiP çipinden güç alıyor. Apple’ın şimdiye kadarki en güçlü saat çipi; sistem genelindeki iyileştirmelerin yanı sıra yeni bir çift dokunuş hareketi ve sağlık verilerine gizli ve güvenli bir şekilde erişip bunları kaydedebilen aygıt içi Siri gibi yepyeni özellikler sunuyor. Apple Watch Series 9 aynı zamanda, yapay öğrenme görevlerini Apple Watch Series 8’e göre iki kata kadar daha hızlı işleyebilen 4 çekirdekli yeni bir Neural Engine’a da sahip. S9 SiP’in güç verimliliği Apple Watch Series 9’ün yine tüm gün süren 18 saatlik pil ömrüne sahip olmasını sağlıyor.1

Çift Dokunuş Hareketi

Apple Watch; dokunma, kaydırma, bileği kaldırma gibi hareketlerin yanı sıra üzerini kapatarak sessize al, Digital Crown ve Taptic Engine gibi inovasyonlar ile kullanım kolaylığı sunuyor. Yeni bir çift dokunuş hareketiyle kullanıcılar, ekrana dokunmadan ve yalnızca tek ellerini kullanarak Apple Watch Series 9’u kolayca kontrol edebiliyor. Kullanıcılar saatin takılı olduğu ellerinin işaret ve başparmaklarını birbirine iki kez dokundurduğunda Apple Watch Series 9’daki en yaygın işlemlerden birçoğunu hızla ve kolayca gerçekleştirebiliyor.

Çift dokunuş hareketi bir uygulamadaki ana düğmeyi kontrol ediyor ve bir sayacı durdurmak, müzik çalıp duraklatmak veya bir alarmı ertelemek için kullanılabiliyor. Bu hareket aramaları yanıtlayıp sonlandırmak ve hatta Apple Watch’ta Kamera Kumandası ile fotoğraf çekmek için kullanılabiliyor. Çift dokunuş aynı zamanda saat kadranında Akıllı Gruplama’yı da başlatıyor. Sonraki bir çift dokunuş hareketi ise araç takımları arasında kaydırmaya olanak tanıyor.

Bu yeni çift dokunuş hareketi; ivmeölçer, jiroskop ve optik kalp sensöründen aldığı verileri yeni bir yapay öğrenme algoritmasından yararlanarak işleyen, Apple Watch Series 9’daki daha hızlı Neural Engine ile mümkün hale geliyor. Algoritma, işaret parmağı ve başparmakla çift dokunuş hareketi gerçekleştirildiği sıradaki hassas bilek hareketlerinin benzersiz yapısını ve kan akışındaki değişiklikleri tespit ediyor. Çift dokunuş hareketi, önümüzdeki ay içinde bir yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak.

Daha Parlak Ekran

Enerji açısından verimli S9 SiP ve gelişmiş ekran mimarisi, Apple Watch Series 9’un maksimum parlaklığını, Series 8’in 2 katı olacak şekilde 2000 nite çıkararak parlak gün ışığında metin okumayı daha da kolay hale getiriyor. Ekran parlaklığı, karanlık odalarda ve günün erken saatlerinde yakındaki kişileri rahatsız etmemek için bir nite kadar düşürülebiliyor.

Sağlık Verilerine Erişip Bunları Kaydedebilen Aygıt İçi Siri

Apple Watch’ta ilk kez Siri istekleri aygıtta işlenebiliyor. Siri, internetten bilgi alınmasını gerektirmeyen antrenman başlatma veya sayaç ayarlama gibi taleplerde kablosuz veya hücresel ağlara ihtiyaç duymuyor. Böylece daha hızlı ve güvenilir yanıtlar veriyor. Güçlü Neural Engine dikte doğruluğunu da Apple Watch 8’e göre yüzde 25’e kadar artırıyor.

Aygıtta işleme gizli ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Üstelik sağlık ve fitness ile ilgili sorgular söz konusu olduğunda Siri şimdi Sağlık uygulamasındaki verilere erişmek için kullanılabiliyor. Örneğin, bir kullanıcı önceki gece kaç saat uyuduğunu, Aktivite halkalarının kapanmaya ne kadar yaklaştığını veya bir ölçüm cihazı bağlamışsa kan şekeri düzeyini sorabiliyor. Kullanıcılar Siri’den ağırlık, menstrüasyon veya aldıkları ilaçlar gibi sağlık verilerini kaydetmesini de isteyebiliyor.2

Tam Konum Bulma ve HomePod Entegrasyonu

Apple Watch’u kullanarak iPhone’un yerini bulabilmek kullanıcıların sevdiği bir özellik. Şimdi ikinci nesil Ultra Geniş Bant (UWB) çipe sahip olan S9 SiP, aynı UWB çipe sahip iPhone 15 ailesinde Tam Konum Bulma’yı mümkün kılıyor. Tam Konum Bulma özelliği, iPhone farklı bir odada olsa bile kayıp aygıtın bulunması için uzaklık ve yön bilgilerinin yanı sıra görsel, dokunsal ve sesli yönlendirme de sağlıyor.

UWB, Apple Watch ile HomePod arasında daha derin bir entegrasyon da sağlıyor. Bir Apple Watch kullanıcısı müzik çalan bir HomePod’a 4 metreden fazla yaklaştığında, Apple Watch Series 9 medyayı kontrol etmek için Şu An Çalınan’ı başlatıyor. HomePod’da hiçbir şey çalmıyorsa, Akıllı Gruplama’nın üst kısmında medya önerileri görüntüleniyor.

Karşınızda watchOS 10

Apple Watch Series 9, bir dönüm noktası olan ve şu yenilikleri sunan watchOS 10 ile geliyor:

 • Bilgileri hızlıca görebilmek için yeni bir yaklaşım getiren, yeniden tasarlanmış uygulamalar ve ilgili araç takımlarını tam ihtiyaç duyulduğunda gösteren yeni Akıllı Gruplama.
 • Eğlenceli yeni saat kadranları: Snoopy, Palet ve Solar Analog. Yeni Nike saat kadranı Nike Globe’da, her saniyede yer kürenin üzerindeki çizgilerden biri ışıklandırılıyor.
 • Güç ölçerlere, hız ve kadans sensörlerine Bluetooth ile bağlanabilen bisikletçiler, yeni ölçümlere, Antrenman Görünümlerine ve bisiklet antrenmanlarına kavuşuyor.
 • Bisiklet antrenmanları iPhone’da otomatik olarak bir Canlı Etkinlik şeklinde görünebiliyor ve dokunulduğunda tam ekrandan yararlanabiliyor.
 • Yeni Pusula Ara Noktaları ve Harita özellikleri açık hava maceralarında bisikletçilere daha fazla yardımcı oluyor.
 • Farkındalık uygulamasında ruh hâli kaydı özelliğiyle birlikte zihin sağlığını destekleyen ek araçlar sunuluyor.
 • Ortam ışığı sensörünü kullanarak gün ışığında geçirilen süreyi ölçme özelliği miyopi riskini azaltmaya yardımcı oluyor ve her yaştan kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığı için ekstra fayda sağlayabiliyor.

Karbon Nötr Modeller

Apple Watch Series 9, Apple Watch Ultra 2 ve yeni Apple Watch SE için belirli kasa ve kayış kombinasyonları Apple’ın ilk karbon nötr ürünleridir. Apple 2030 hedefleri kapsamında, Apple Watch’un karbon ayak izi önemli ölçüde azaltıldı. En büyük üç sera gazı kaynağından, yani malzemelerden, elektrikten ve nakliyeden kaynaklanan emisyon miktarı düşürüldü. Kalan düşük emisyon miktarı, doğa tabanlı projelerden elde edilen yüksek kaliteli karbon kredileriyle dengeleniyor. Apple Watch ambalajı yüzde 100 lif bazlı olacak şekilde tasarlandı ve ambalajdaki yeni logodan ürünlerin karbon nötr olduğu anlaşılıyor.

Apple Watch SE

Apple Watch SE, temel Apple Watch deneyimini erişilebilir bir fiyat noktasında sunmaya devam ediyor ve kullanıcıların Apple Watch yolculuğuna başlamaları, Aile Ayarları ile birlikte kullanmaları veya sevdiklerine hediye etmeleri için harika bir seçenek oluşturuyor. Buna ek olarak, watchOS ile gelen Apple Watch SE; Aktivite takibi, yüksek ve düşük kalp atış hızı bildirimleri, Düşme Algılama, Acil SOS ve Trafik Kazası Algılama özelliklerini sunuyor.

Ürün serisi

 • Apple Watch Series 9, 41 mm ve 45 mm olmak üzere iki farklı boyutta, alüminyum kasa için yıldız ışığı, gece yarısı, gümüş, (PRODUCT)RED ve yeni pembe renk seçenekleri ve paslanmaz çelik kasa için altın, gümüş ve grafit rengi seçenekleriyle sunuluyor.
 • Yeni bir Spor Loop takılı her alüminyum Apple Watch Series 9 karbon nötr olur.
 • Apple Watch SE, 40 mm ve 44 mm alüminyum kasa boyutu seçenekleriyle sunuluyor ve yeni bir Spor Loop kordon ile eşleştirildiğinde karbon nötr oluyor.
 • Apple Watch Hermès gümüş ve uzay siyahı renk seçenekleriyle ve paslanmaz çelik kasayla sunuluyor.

Kayışlar

Apple, yüzde 68’i, deriye göre çok daha düşük karbon emisyonuna sahip tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içerikten üretilen Mikro Dokuma adlı yeni bir lüks ve dayanıklı mikro kumaşı da ilk kez kullanıma sunuyor. Süet benzeri yumuşak bir dokuya sahip Mikro Dokuma; Manyetik Baklalı Model ve Modern Tokalı kayışlarda bulunuyor. Apple, bugünden itibaren saat kayışları dahil hiçbir yeni Apple ürününde artık deri kullanmayacak.

Popüler Spor Loop kordon, yüzde 82 oranında geri dönüştürülmüş iplik kullanılarak yeniden tasarlandı. Tüm yeni Apple Watch Spor Loop’lar karbon nötr.

Apple, Nike ve Hermès daha çevre dostu kayış koleksiyonları üzerinde çalıştı. Nike Spor Kordon şimdi yüzde 32 veya daha yüksek oranda geri dönüştürülmüş floroelastomer içeriyor. Her kordon, fazla kayışlardan elde edilen renkli bileşenlerle benzersiz hale geliyor. Uzay boyama Nike Spor Loop ise önceki sezonlardan kalan iplikleri yeniden değerlendiriyor.

Yeni bir Hermès kayış koleksiyonu şirketin zengin tekstil ve zanaatkarlık geçmişine gönderme yapıyor. Koleksiyona iki yeni örgü bant eklendi: Toile H markanın özel kareli dokuma tuvalini yeniden yorumlarken Twill Jump ise kontrastlı ayrıntılara sahip zengin bir düz renkten oluşuyor. Apple Watch için üretilen ilk örgü kayış olan Bridon, çarpıcı bir zikzak deseniyle elde örülüyor. Kilim ise sportif bir su geçirmez olacak şekilde kalıplanmış kauçuktan üretiliyor ve katlanan bir tokaya sahip. Bu dört yeni kayış stilini klasik görünümlü yeni bir saat kadranı olan Hermès Radial tamamlıyor.3

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

 • Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, BAE, Birleşik Krallık, ABD ve 40’tan fazla ülke ve bölgedeki müşteriler Apple Watch Series 9 ve Apple Watch SE’yi bugünden itibaren sipariş edebilecek. Bu modeller 22 Eylül Cuma gününden itibaren mağazalardan satın alınabilecek.
 • Apple Watch Series 9 14.999 TL, Apple Watch SE ise 9.499 TL başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
 • Apple Watch kayışları, Apple Watch Nike kordonları ve Apple Watch Hermès kayışları bugünden itibaren apple.com/tr/store adresinden ve Apple Store uygulamasından sipariş edilebilecek ve 22 Eylül Cuma gününden itibaren satışa sunulacak.
 • watchOS 10, 18 Eylül Pazartesi günü Apple Watch Series 4 veya daha yeni Apple Watch modelleri için kullanıma sunulacak. watchOS 10 için iOS 17 yüklü iPhone XS veya daha yeni bir iPhone modeli gerekir. Her özellik her aygıtta veya bölgede kullanılamayabilir.
 • Apple Watch Series 9, Apple Watch SE, Apple Watch Ultra 2 ya da yeni bir Apple Watch Series 4 veya daha yeni bir Apple Watch modeli satın alan müşteriler üç aylık Apple Fitness+ üyeliğinden yararlanabilir.
 • Apple’ın 2030 hedefleri hakkında daha fazla bilgi için apple.com/tr/2030 sayfasını ziyaret edin.

Apple hakkında Apple 1984’te Macintosh’u piyasaya sürerek kişisel teknoloji alanında çığır açtı. Bugün, Apple iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV ile inovasyonda dünya lideridir. Apple’ın beş yazılım platformu; iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS tüm Apple aygıtlarında kesintisiz bir deneyim sağlar ve kullanıcılara App Store, Apple Music, Apple Pay ve iCloud gibi çığır açan hizmetlerle güç katar. Apple’ın 100.000’in üzerinde çalışanı dünyanın en iyi ürünlerini üretmeye ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi durumda bırakmaya kararlıdır.

 1. Pil ömrü kullanıma göre değişir.
 2. Bu özellikler bu yıl içinde öncelikle İngilizce ve Mandarin Çincesi dillerinde sunulacaktır. Bu özelliklerin kullanılabilmesi için konuşma modellerinin indirilmesi gerekir.
 3. Hermès Radial saat kadranı yalnızca Apple Watch Hermès modellerinde sunuluyor.

basın bülteni

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -