Apple, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’i Duyurdu

Popüler

Apple iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’i tanıttı. Havacılık ve uzay sınıfı titanyum tasarımıyla güçlü fakat hafif bir yapıya sahip olan iPhone 15 Pro serisi, Apple’ın bugüne kadarki en hafif Pro modellerini içeriyor. Konturlu kenarlara sahip olan yeni tasarım, özelleştirilebilir Eylem düğmesi sayesinde kullanıcıların iPhone deneyimlerini kişiselleştirebilmelerini sağlıyor. Kameradaki güçlü gelişmeler, yedi profesyonel lense eşdeğer özelliklerle olağanüstü görüntü kalitesini mümkün kılıyor. Şimdi daha gelişmiş olan 48 MP Ana kamera sisteminin varsayılan yeni 24 MP süper yüksek çözünürlük seçeneği, Odak ve Derinlik Denetimi ile yeni nesil portre çekimi, Gece modu ve Akıllı HDR özelliklerinde iyileştirmeler ve yalnızca iPhone 15 Pro Max’te bulunan yepyeni bir 5 kat Telefoto kamera bu özellikler arasında öne çıkıyor.

A17 Pro, yeni nesil oyun deneyimlerini ve profesyonel düzeyde performansı mümkün kılıyor. Yeni USB-C konnektör, USB 2’den 20 kata kadar daha hızlı olan USB 3 ile süper güçlere sahip. Üstelik yeni video formatlarıyla birlikte, daha önce mümkün olmayan güçlü profesyonel iş akışlarında çalışma imkanı sağlıyor.1 iPhone 15 Pro serisi, Apple’ın yenilikçi uydu altyapısından yararlanan uydu ile Yol Yardımı Desteği ile telefon şebekesi dışındaki bir yerde aracıyla sorun yaşayan kullanıcıların yardım çağırabilmelerini sağlıyor.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, dört yeni ve göz alıcı renk seçeneğiyle sunuluyor: siyah titanyum, beyaz titanyum, mavi titanyum ve natürel titanyum. Ön siparişler 15 Eylül Cuma günü başlayacak ve her iki model de 22 Eylül Cuma gününden itibaren satışta olacak.

“Bugüne kadar geliştirdiğimiz en Pro seri ile karşınızdayız: teknoloji harikası titanyum tasarım, yepyeni iş akışlarıyla oyunun kurallarını değiştiren şimdiye kadarki en iyi iPhone kamera sistemi ve iPhone’da görülmemiş oyunlar ve performansla yeni bir çağ başlatan A17 Pro çip.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü: “Apple’ın en iyi tasarımını ve sektörde birer ilk olan inovasyonları içeren iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, kullanıcılarımızın günlük deneyimlerini zenginleştirirken yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarına da yardımcı oluyor.”

Göz Alıcı, Hafif ve Dayanıklı Tasarım

6.1 inç ve 6.7 inç ekran boyutlarıyla2 sunulan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, bir iPhone’da ilk kez güçlü ve hafif titanyum tasarımla geliştirildi. Uzay araçlarında da kullanılan bu premium alaşım, tüm metaller arasındaki en yüksek direnç/ağırlık oranıyla bu modellerin Apple’ın bugüne kadarki en hafif Pro serisi olmasını sağlıyor. Her iki model de yeni ince fırçalanmış renge, konturlu kenarlara ve bir iPhone’daki en ince çerçeveye sahip. Dayanıklı olacak şekilde geliştirilen Pro serisi, titanyumun gücünü bir akıllı telefondaki en sağlam arka cam ve ön yüzeydeki sektör lideri Ceramic Shield ile bir araya getiriyor.

Sektörde ilk kez termo-mekanik bir sürecin kullanıldığı titanyum kasa, yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan üretilen yeni bir iç iskeleti katı hâl difüzyonu aracılığıyla sararak bu iki metalin olağanüstü bir güçle birleşmesini sağlıyor. Alüminyum çerçeve ısının dağılmasına yardımcı oluyor ve arka camın kolayca değiştirilebilmesini sağlıyor. Bu yeni tasarım, Hep Açık ve ProMotion özelliklerine sahip Super Retina XDR ekranı vurgulayarak olağanüstü bir görüntüleme deneyimi sunuyor.

Zil ile sessiz modları arasında geçiş yapmayı sağlayan tek işlevli düğmenin yerini alan yepyeni Eylem düğmesi, kullanıcılara kamera veya fenere hızlı erişim; Sesli Notlar, Odak modları, Çeviri3 ve Büyüteç gibi erişilebilirlik özelliklerini etkinleştirme ya da daha fazla seçenek için Kestirmeleri kullanma seçenekleri sunuyor. Hassas dokunsal geri bildirim sağlayan basılı tutma hareketi ve Dynamic Island’daki görsel ipuçları, yeni düğmenin kullanıcının istediği eylemi başlatmasını sağlıyor.

A17 Pro: iPhone İçin Apple Çipin Yeni Nesli

Profesyonel performans ve becerileri bir arada sunan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, gücünü sektörün ilk 3 nanometre çipi olan A17 Pro’dan alıyor. Apple’ın akıllı telefon çiplerindeki liderliğini devam ettiren A17 Pro, GPU’da yapılan Apple tarihinin en büyük yeniden tasarımını içeriyor ve çipin tamamında iyileştirmeler sunuyor. Mikro mimari ve tasarımdaki iyileştirmeler sayesinde CPU şimdi yüzde 10 daha hızlı. 2 kata kadar daha hızlı olan Neural Engine ise otomatik düzeltme ve iOS 17’deki Kişisel Ses gibi özelliklere güç sağlıyor. Pro sınıfı GPU yüzde 20’ye kadar daha hızlı ve şimdi yepyeni deneyimleri mümkün kılıyor.

Yeni 6 çekirdekli tasarımı ise en yüksek performans düzeyini ve enerji verimliliğini artırıyor. Yazılım tabanlı ışın izlemeye kıyasla 4 kat daha hızlı olan, donanım hızlandırmalı ışın izlemeye sahip iPhone 15 Pro, daha akıcı grafiklerin yanı sıra etkileyici AR uygulamaları ve oyun deneyimleri de sunuyor. iPhone 15 Pro; Resident Evil Village, Resident Evil 4, Death Stranding ve Assassin’s Creed Mirage gibi daha önce bir akıllı telefonda görülmemiş konsol oyunları ile gerçekçi oyun deneyimlerini kullanıcıların avuç içine getiriyor.4

A17 Pro’da yer alan özel AV1 kod çözücü, online yayın servisleri için daha verimli, yüksek kaliteli video deneyimlerini mümkün kılıyor. Ek olarak, yeni USB denetleyici, iPhone’da ilk kez USB 3 hızlarını mümkün kılıyor. Şimdi çok daha yüksek aktarma hızları ve saniyede 60 kare 4K çözünürlüğe kadar HDR video çıkışı destekleniyor.

Daha Fazla Yaratıcı Kontrol İçin Güçlü Pro Kamera Sistemi

Donanım ve yazılım arasındaki derin entegrasyon sayesinde iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki gelişmiş kamera sistemleri A17 Pro çipten güç alarak yedi profesyonel lense eşdeğer özellikler sunuyor. Pro serisi için özel olarak geliştirilen 48 MP Ana kamera, bilişimsel fotoğraf teknolojilerinin gücüyle kullanıcılara varsayılan olarak yeni 24 MP süper yüksek çözünürlük sunuyor ve inanılmaz görüntü kalitesini depolamaya ve paylaşıma uygun kullanışlı bir dosya boyutuna sığdırıyor. Ana kamera, kullanıcıların üç popüler odak uzunluğu 24 mm, 28 mm ve 35 mm arasında geçiş yapabilmelerini ve hatta bunlardan birini yeni varsayılan olarak seçebilmelerini sağlıyor.

48 MP ProRAW desteğine ek olarak Ana kamera 4 kat fazla çözünürlüğe sahip 48 MP HEIF görüntü biçimini de destekliyor. iPhone 15 Pro, geniş bir 3 kat Telefoto kamera; iPhone 15 Pro Max ise bugüne kadar bir iPhone’daki en yüksek optik zoom olan 120 mm lens ile 5 kat optik zoom özelliğiyle sunuluyor. Yakın çekimler, vahşi yaşam fotoğrafları ve hareketli anları daha uzaktan yakalamak için ideal olan iPhone 15 Pro Max’teki yeni Telefoto kamera, yenilikçi tetraprizma tasarımın yanı sıra birleşik optik görüntü stabilizasyonu ve otomatik netleme özelliğine sahip 3D sensör bazlı modül ile Apple’ın şimdiye kadarki en gelişmiş stabilizasyon sistemine sahip.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki yeni nesil portreler daha keskin ayrıntılar, daha canlı renkler ve loş ışıkta daha yüksek performans sunuyor. Kullanıcılar şimdi ilk kez, Portre moduna geçmeden de portreler çekebiliyor. iPhone, kadrajda bir insan, köpek veya kedi olduğunda veya kullanıcı görüntüyü netlemek için ekrana dokunduğunda derinlik bilgisini otomatik olarak topluyor. Daha sonra kullanıcılar fotoğraflarını iPhone, iPad veya Mac’teki Fotoğraflar uygulamasında etkileyici portrelere dönüştürebiliyor. Daha da fazla yaratıcı kontrol için kullanıcılar fotoğrafı çektikten sonra da odak noktasını ayarlayabiliyorlar.

iPhone 15 Pro ile iPhone 15 Pro Max’teki tüm kameralarda yer alan diğer özellikler ise şöyle:

 • Şimdi gücünü Photonic Engine’dan alan Gece modu, daha keskin ayrıntılar ve daha canlı renkler sunuyor. Ve LiDAR Tarayıcısı yardımıyla Gece modunda portre çekimi yapılabiliyor.
 • Yeni Akıllı HDR özelliği süjeleri ve arka planı daha gerçekçi ten renkleriyle yakalıyor, Fotoğraflar uygulamasında görüntülenirken vurguların daha parlak olmasını, orta tonların zenginleşmesini ve gölgelerin derinleşmesini sağlıyor. Bu gelişmiş HDR işleme özelliği ayrıca üçüncü parti uygulamalarda da kullanılabiliyor. Böylece görseller internette paylaşıldıklarında daha da iyi görünüyor.
 • A17 Pro sayesinde loş ışıkta çekilen videolarda ve Hareket modunda yapılan iyileştirmelerle bir akıllı telefondaki en iyi video kalitesi şimdi daha da iyi.

Kreatif profesyonellerin ve film yapımcılarının akıllı telefon tercihi, yeni profesyonel iş akışlarıyla daha da iyi hale geliyor. Kullanıcılar şimdi, isteğe bağlı olarak sunulan USB 3 kablosu ile 20 kata kadar daha hızlı aktarma hızlarından yararlanabiliyor. iPhone ve Capture One gibi üçüncü taraf çözümleri sayesinde fotoğrafçılar profesyonel bir stüdyo kurup iPhone’da çektikleri 48 MP ProRAW görüntüleri anında Mac’e aktarabiliyor.

ProRes videolar doğrudan harici depolama alanına da kaydedilebiliyor. Böylece, iPhone’un ana kamera olarak kullanıldığı setlerde saniyede 60 kare 4K çözünürlük gibi daha yüksek çözünürlüklü kayıt seçeneklerini kullanmak mümkün oluyor. iPhone 15 Pro, Log kodlama için de yeni bir seçenek sunuyor; şimdi renk iş akışları için global bir standart olan Academy Color Encoding System, ACES desteği sunan dünyadaki ilk akıllı telefon.

iPhone 15 Pro, bu yıl içinde Apple Vision Pro için uzamsal video kayıt özelliği ile video çekimlerine yeni bir boyut kazandıracak. Kullanıcılar değerli anlarını üç boyutlu olarak kaydedip bu anılarını gelecek yılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulacak Apple Vision Pro’da olağanüstü bir derinlikle tekrar yaşayabilecekler.

Yeni Nesil Kablosuz Performansı ve Bağlantı Seçenekleri

iPhone 15 Pro serisi; şarj etmek, kalabalık yerlerde arkadaşları bulmak ve seyahat sırasında bağlantıda kalmak için yeni ve kullanışlı yollar getiriyor. Her iki model de şimdi şarj ve veri aktarımı için tüm dünyada kabul edilen USB-C konnektör standardını kullanıyor. Böylece iPhone, Mac, iPad ve güncellenen AirPods Pro (2. nesil) tek bir kabloyla kolayca şarj edilebiliyor. Kullanıcılar ayrıca USB-C konnektörüyle iPhone’dan AirPods’u veya Apple Watch’u şarj edebiliyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, USB 3 desteği ile önceki nesle kıyasla 20 kata kadar daha hızlı olan saniyede 10 gigabite kadar veri aktarma hızları sunuyor.

İki model de ikinci nesil Ultra Geniş Bant çiple donatıldı. Böylece bu çipe sahip iki iPhone aygıtı öncesine göre üç kat daha geniş menzil içinde birbiriyle bağlantı kurabiliyor. Bu da Bul uygulaması üzerinden Tam Konum Bulma özelliğiyle arkadaşları bulmak için yeni bir olanak sağlıyor. iPhone 15 kullanıcıları kendi konumlarını paylaşabiliyor ve kalabalık ortamlarda bile birbirlerini bulabiliyor. Tam Konum Bulma özelliği kullanıcıların Bul uygulamasında güvendiği gizlilik önlemlerini kullanıyor.5

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max şimdi daha iyi kablosuz performansı için 2 kata kadar daha fazla hız sunan Wi-Fi 6E standardını destekliyor. İlk Thread özellikli akıllı telefonlar olan iPhone 15 Pro modelleri, ileride Ev uygulamasıyla entegrasyon sağlayacak yepyeni fırsatların kapısını açıyor.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max süper hızlı 5G özelliğiyle sunuluyor6 ve aşağıdakileri içeriyor:

 • MagSafe ve yeni Qi2 standardıyla kablosuz şarj desteği.
 • FaceTime’daki veya üçüncü taraf uygulamalarındaki aramalar dahil, telefon aramalarında daha iyi ses kalitesi. Kullanıcılar Ses İzolasyonu özelliğini seçtiklerinde, gürültülü bir yerde olsalar bile konuşmaları daha kaliteli, güçlü ve net duyabiliyor.
 • 295’in üzerinde iletişim operatörünün desteklediği eSIM. Kullanıcılar dünyayı gezerken mevcut iletişim operatörlerinin uygun fiyatlı uluslararası dolaşım tarifeleriyle bağlantıda kalmayı sürdürebiliyor veya aralarında Avustralya, İtalya ve Tayland’ın da yer aldığı 50’den fazla ülke ve bölgede ön ödemeli eSIM tarifelerini satın alabiliyor.

iOS 17 ile Birlikte

iOS 17 işletim sistemiyle sunulan11 iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, yeni özelliklerle iPhone’u daha da kişisel ve kullanımı kolay hale getiriyor:

 • Telefon uygulamasında büyük güncellemeler yer alıyor. Kişi Posterleri kullanıcıların kişilere nasıl görüneceklerini belirlemelerini sağlıyor. Canlı Sesli Mesaj özelliği A17 Pro çipin gücünden yararlanarak, sesli mesaj bırakıldığında aygıt içi teknolojilerle bunu gerçek zamanlı olarak metin şeklinde görme olanağı sunuyor. Üstelik kullanıcılar, arayan kişi mesaj bıraktığı sırada aramayı yanıtlayabiliyor.
 • Mesajlar; yeni çıkartma deneyimi, daha güçlü arama, sesli mesajları metne dönüştürme gibi özelliklere ek olarak kullanıcılara bir konuma güvenle ulaştıklarında arkadaşlarına ve ailelerine otomatik bilgi verme imkanı sunan Durum Denetleme ile yenileniyor.
 • NameDrop, iletişim bilgilerini daha kolay paylaşmak için AirDrop’u kullanmanın yepyeni bir yolunu sunuyor. Şimdi iletişim bilgilerini paylaşmak için iki iPhone’u yan yana getirmek yeterli. Aynı hareketle AirDrop üzerinden içerikleri ve daha fazlasını göndermek de mümkün. Ayrıca şimdi kullanıcılar birbirinden uzaklaştıklarında büyük dosyaların gönderimini internet üzerinden tamamlayabiliyor.12
 • Beklemede özelliği, iPhone yatay konumda dik durarak şarj olurken kullanıcıların uzaktan bir bakışta göz atabilecekleri bilgiler içeren özelleştirilebilir bir tam ekran deneyimi sunuyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki Hep Açık ekran ile, çalışma masasında, baş ucunda veya mutfak tezgahında kullanmak için ideal olan Beklemede özelliği yararlı bilgileri göstermek için açık kalmaya devam ediyor.
 • Ana Ekran, Kilit Ekranı ve Beklemede modundaki etkileşimli araç takımları kullanıcıların tek bir dokunuşla işlem yapabilmelerini sağlıyor; doğrudan araç takımı içinden bir yapılacaklar listesini işaretlemelerini veya bir şarkıyı duraklatıp oynatmalarını kolaylaştırıyor.
 • Safari, Özel Dolaşma için daha da fazla koruma sunuyor ve kullanıcıların iş ve kişisel gibi farklı konuları ayırmalarına yardımcı olan profiller sunuyor.

iOS 17 daha birçok yenilikle dolu. iPhone kullanıcılarının günlük tutarak düşüncelerini yansıtmalarına ve minnet duymalarına yardımcı olan yeni Günlük uygulaması13, otomatik düzeltme ve Dikte özelliklerinde metin girmeyi daha kolay ve daha hızlı hale getiren iyileştirmeler, iCloud Anahtar Zinciri ile parola ve geçiş anahtarı paylaşımı bunlardan yalnızca birkaçı.

Çevre İçin Daha İyi

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, çevre bilinciyle tasarlandı. Apple, 2030 yılına kadar tüm ürünlerini tasarımdan üretime ve müşterilerin kullanımına kadar her aşamada karbon nötr hale getirme hedefi için çalışmaya devam ediyor. Şirket, tedarik zincirinin tamamında temiz elektrik kullanmaya öncelik veriyor ve ürünlerini geri dönüştürülmüş ve diğer düşük karbonlu malzemelerle tasarlıyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te şimdi daha fazla geri dönüştürülmüş içerik kullanılıyor.

Apple ürünleri arasında ilk kez bu yeni modellerde yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyum iç iskelet ve pilde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kobalt yer alıyor. Ayrıca, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki tüm mıknatıslar yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri içeriyor. USB-C konnektöründeki yüzde 100 geri dönüştürülmüş altının yanı sıra baskı devre kartlarının birçoğunda da yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın kaplama ve yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay lehim kullanılıyor. Her iki model de Apple’ın enerji verimliliği konusundaki yüksek standartlarını karşılıyor ve cıva, PVC ve berilyum içermiyor. Ambalajın yüzde 99’undan fazlasında lif kullanılıyor. Bu da Apple’ı 2025 yılına kadar tüm ambalajlarını plastikten arındırma hedefine biraz daha yaklaştırıyor.

Apple, gezegen üzerindeki etkisini daha da azaltmak için iPhone aksesuarları dahil hiçbir yeni Apple ürününde artık deri kullanmayacak. Apple, yeni bir MagSafe özellikli Mikro Dokuma Kılıf ve MagSafe özellikli Mikro Dokuma Cüzdan’ı da duyurdu. Dayanıklı ve zarif mikro kumaştan üretilen kılıflar süet benzeri, yumuşak bir doku sunuyor. Yüzde 68’i tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içerikten üretilen malzeme, deriye kıyasla çok daha düşük karbon emisyonuna sahip.

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

 • iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max siyah titanyum, beyaz titanyum, mavi titanyum ve natürel titanyum renk seçenekleriyle sunulacak. 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama kapasitelerine sahip iPhone 15 Pro, başlangıç fiyatı olan 64.999 TL karşılığında satın alınabilecek. 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama kapasitelerine sahip iPhone 15 Pro Max ise 76.999 TL başlangıç fiyatı ile satışa sunulacak.
 • Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, Meksika, BAE, Birleşik Krallık ve ABD dahil 40’tan fazla ülke ve bölgedeki müşteriler, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için 15 Eylül Cuma, saat 15:00’ten itibaren ön sipariş verebilecek ve bu modelleri 22 Eylül Cuma gününden itibaren satın alabilecek.
 • iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max; Türkiye, Makao, Malezya, Vietnam ve 17 ülke ve bölgede daha 29 Eylül Cuma günü satışa sunulacak.
 • MagSafe özellikli Mikro Dokuma Cüzdan ve Magsafe özellikli Mikro Dokuma Kılıf, 1.999 TL fiyatla iPhone 15 serisi için beş yeni renk seçeneğiyle sunulacak: siyah, vizon grisi, karadut, pasifik mavisi ve kermes meşesi. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için 1.749 TL fiyatla satışa çıkacak Şeffaf Kılıf’a ek olarak MagSafe özellikli Silikon Kılıflar siyah, fırtına mavisi, kil, uçuk pembe, guava, turuncu sorbe, selvi ve buz mavisi renk seçenekleriyle ve 1.749 TL fiyatla sunulacak.
 • iOS 17, 18 Eylül Pazartesi günü ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak.
 • Dosyaları, fotoğrafları, videoları ve diğer içerikleri daha güvende tutmak, daha rahat erişilebilir ve paylaşımı kolay hale getirmek için ekstra depolama alanı sağlayan iCloud+, 18 Eylül tarihinden itibaren iki yeni planla sunulacak: 6 TB için ayda 899,99 TL ve 12 TB için ayda 1.799,99 TL. Yeni planlar, büyük fotoğraf ve video arşivi olan kullanıcılar veya Aile İçi Paylaşım kullananlar için ideal. Ayrıca Özel Geçiş, E-postamı Gizle, Özel E-posta Alanları ve HomeKit Güvenli Video gibi premium özelliklere erişim de sağlıyor.
 • iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max satın alan müşteriler yeni aboneliklerde üç ay ücretsiz Apple Arcade ve Apple Fitness+ üyeliğine sahip olacak.

Apple hakkında Apple 1984’te Macintosh’u piyasaya sürerek kişisel teknoloji alanında çığır açtı. Bugün, Apple iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV ile inovasyonda dünya lideridir. Apple’ın beş yazılım platformu; iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS tüm Apple aygıtlarında kesintisiz bir deneyim sağlar ve kullanıcılara App Store, Apple Music, Apple Pay ve iCloud gibi çığır açan hizmetlerle güç katar. Apple’ın 100.000’in üzerinde çalışanı dünyanın en iyi ürünlerini üretmeye ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi durumda bırakmaya kararlıdır.

 1. 10 Gbps hıza sahip USB 3 kablosu gerekir.
 2. Aygıtların ekranları yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Telefonun kıvrımlı zarif tasarımını takip eden bu köşeler standart bir dikdörtgenin sınırları içinde yer alır. Standart bir dikdörtgen olarak ölçüldüğünde ekranlar diyagonal olarak 6.06 inç (iPhone 15 Pro) veya 6.68 inçtir (iPhone 15 Pro Max). Görüntülenebilen gerçek alan daha azdır.
 3. Çeviri, bu yıl içinde Eylem düğmesinde kullanıma sunulacak.
 4. Resident Evil Village, Resident Evil 4 ve Death Stranding bu yıl içinde iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te kullanıma sunulacak. Assassin’s Creed Mirage, 2024’ün ilk yarısında kullanıma sunulacak.
 5. Arkadaşlarımı Bul için Tam Konum Bulma özelliği Ultra Geniş Bant gerektirir ve bazı ülkelerde veya bölgelerde kullanılamayabilir. iOS 17 ile, iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro veya iPhone 15 Pro Max’lerini bulmalarına yardımcı olmak için Tam Konum Bulma özelliği bu sonbaharda Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 kullanıcılarının kullanımına sunulacak. Bu sonbaharda, iPhone 15 kullanıcıları Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 kullanan aile üyelerinin ve arkadaşlarının konumunu Bul aracılığıyla belirlerken Tam Konum Bulma özelliğinden yararlanabilecek.
 6. Veri tarifesi gerekir. 5G, Gigabit LTE, VoLTE ve Wi-Fi üzerinden arama özelliği sadece belirli pazarlarda ve belirli iletişim operatörleri tarafından sunulur. Belirtilen hızlar teorik değerlere dayalıdır ve bulunulan konuma ve iletişim operatörüne göre değişir. Müşteriler 5G ve LTE desteği hakkında daha fazla bilgi için iletişim operatörüyle iletişime geçebilir veya apple.com/tr/iphone/cellular sayfasını ziyaret edebilir.
 7. Trafik Kazası Algılama ciddi ve hayatı tehdit eden trafik kazalarıyla tutarlı belirli kütle, G kuvveti ve hız profilleri gösteren, dört tekerlekli binek araçlarının dahil olduğu trafik kazaları için tasarlanmıştır. Bu özellik ciddi, hayatı tehdit eden, ön ve arkadan yüksek darbeli çarpışma, yandan çarpışma, T şeklinde çarpışma ve aracın takla atmasıyla sonuçlanan trafik kazaları için tasarlanmıştır. Trafik Kazası Algılama özelliği tüm dünyada iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, Apple Watch Series 9, Apple Watch Ultra 2, Apple Watch Series 8, Apple Watch Ultra ve Apple Watch SE (2. nesil) modellerinde kullanılabilir.
 8. Uydu ile Acil SOS ve uydu üzerinden Bul özellikleri Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Portekiz, Birleşik Krallık ve ABD dahil 14 ülkede kullanılabiliyor ve bu ayın ilerleyen günlerinde İspanya ve İsviçre’de de kullanıma sunulacak.
 9. Uydu ile Acil SOS ve uydu ile Yol Yardımı Desteği, gökyüzünün net bir şekilde görülebildiği açık alanlarda kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Ağaçlar veya çevredeki binalar gibi engeller performansı etkileyebilir.
 10. ABD’de uydu ile Yol Yardımı Desteği AAA ile kullanıma sunulacak ve yeni bir iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro veya iPhone 14 Pro Max’in etkinleştirilmesinden itibaren iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek. Bu uydu hizmeti için iOS 17 gerekir. AAA, yol yardımı hizmetleri için ücret alabilir. AAA üyesi olmayan iPhone 15 ve iPhone 14 kullanıcıları, uydu ile Yol Yardımı Desteği özelliğinden AAA’nın yol yardımı hizmetleri için kullanım başına ücret karşılığı yararlanabilir.
 11. Bazı özellikler her ülkede veya her bölgede kullanılamayabilir. Listenin tamamını apple.com/tr/ios/feature-availability sayfasında görüntüleyebilirsiniz.
 12. AirDrop ile aktarmaya internet üzerinden devam edebilme özelliği bu yıl içinde bir yazılım güncellemesiyle kullanıma sunulacaktır.
 13. Günlük, bu yıl içinde bir yazılım güncellemesiyle kullanıma sunulacaktır.

basın bülteni

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -