Küpeli bakımı özellikle yaz aylarında en merak ettiğimiz konulardan biridir. Mor pembe çiçekleriyle bahçelerimizi dolduran küpe çiçeği bakımı oldukça kolay olsa da birkaç noktaya da dikkat etmek gerekir.

Küpe çiçeği nasıl bir bitkidir?

Küpeli çiçeği genelde askıda saksılarda bakılan, salkım salkım dökülen ve enfes bir görüntü oluşturan bitkilerden biridir. Rengi ve zerafeti ile bahçelerimizin sevgilisidir. Latince ismi Fuchsia magellanica olan küpe çiçeği, Küpeçiçeğigiller ailesindendir. Küpe çiçeği cinsine ait 100 civarında tür vardır. Kökeni Güney Amerika’nın dağlarıdır. Kuzey yarım kürede genel çiçek açma sezonu Nisan-Haziran veya Temmuz-Ekim ayları arasındadır.

Küpeli bakımı nasıl yapılır?

Küpeli çiçeği türlerinden bazıları güneş alan yerler tercih ederken bazıları günün belirli saatlerinde gölge ister. Genel olarak çok uzun saatler olmasa da birkaç saat güneş alan bir duvar dibi veya askıda saksıda pek mutlu olur. Küpeli bakımı doğru yapılırsa yaz boyunca çiçeklerini koruyabilir. Yarı güneşli bir yerde bakılırsa iyi olur. Çok uzun saatler dik güneş almaktan hoşlanmaz.

Küpeli çiçeği sulama

Küpeli bakımı yaparken drenaj açısından önemli delikli saksı kullanılmalıdır. Aksi takdirde saksı dibinde su birikir ve kök çürümesine neden olabilir. Çok sulamak veya az sulamak bitkiye zarar verir. Toprak hafif nemli olursa çok sever ancak fazla sulamamaya dikkat edilmelidir. Toprak ısısının fazla yükselmesinden hoşlanmaz. Etrafında toprağına başka bitkilerin gölgesi düşerse iyi olur.

Küpeli çiçeği gübreleme

Küpeli çiçeği için düzenli gübreleme yapılabilir. Yaz sonuna doğru ve kışın gübre verilmemelidir. Baharla birlikte yaz sonuna kadar ayda bir veya 2 haftada bir gübre verilebilir. Humus katkılı gübreler oludkça hoşuna gider. Toprağın pH değerinin 5.5 – 6.5 arasında olmasını sever.

Kışın hafif serin geçen yerlerde dışarıda dayansa da çok soğuk yerlerde dayanamayabilir. Saksıda bakıyorsanız kapalı bir balkona almakta fayda vardır.

Fuchsias, Flower, Fuchsia, Shrub, Yeşil, Pembe, Magenta

Küpeli çiçeği çiçek açtırma

Küpeli çiçeğini gelişmeye ve çiçek açmaya teşvik etmek için tepe sürgünlerini çiçek oluşana kadar kırarak koparmak etkili bir yöntemdir. Ancak aşırıya kaçmamalıdır. Aksi takdirde çiçek açması gecikir.

Kış geçtikten sonra bitkinin uyandığı bahar aylarında çiçek coşturan olarak bilinen gübreler verilebilir.

Yaz boyu potasyumu yüksek gübre vermek çiçekleri teşvik eder. Sonbaharın ilk soğuklarına kadar çiçeklerini koruyabilir.

Toprak ayrımı gözetmez. Bahçe toprağına veya torf, perlit katkılı toprak karışımına dikilebilir. Marketlerden alabileceğiniz humuslu bitki toprağı saksıda küpeli bakımı için idealdir.

Küpeli çiçeği çoğaltma önerileri

Küpeli çiçeği kolayca çoğaltılabilecek bir türdür. 10 cm az olmamak kaydıyla sürgün ucundan geriye doğru sayıp 3 .veya 4. Yaprak çiftinin altından kesin. Dilerseniz kök hormonuna batırabilirsiniz ancak şart değildir. Kestiğiniz bu çeliği perlikt, vermikülit veya direkt torf içine batırın. Etrafına kesilmiş pet şişe oturtabilirsiniz veya birkaç delik açılmış poşet ile sera etkisi yaratabilirsiniz. Bu sayede köklenme süreci hızlanacaktır. Ilık bir yerde çok güneş almayan bir noktada bakmalısınız. Köklenene kadar toprak hafif nemli olmalıdır. 3-4 hafta içinde yeni sürgün ve kök vermeye başlar. Daha uzun sürebilir acele etmeyin. Sürgün ölmüyorsa köklenecek ve tutunacak demektir.

Küpeli çiçeği suda köklendirme için de aynı şekilde çelik alıp direkt suya koyabilirsiniz. Köklerin çıktığını ve en az 5-6 cm uzunluğuna ulaştığını gördüğünüzde toprağa alabilirsiniz. Toprağa alınca can suyu vermeyin ihmal etmeyin. Suda köklendirilen bitkilerde toprağa aldıktan sonra suyu ihmal etmemek önemlidir. Suyu zamanla azaltmalı, aniden suyunu kesmemelisiniz zira suda büyüyen kökler daha tembeldir. Topraktaki suyu hemen alamazlar.

Ev Yeşili