Öncelikle açık ve net bir uyarı: Böcekleri bahçenizden uzak tutan %100 etkili bir yöntem yok ancak bu sorunu en aza indirmek için birkaç yol deneyebilirsiniz. Böceklerin sebze bahçelerini çok sevdiğini biliyoruz. Temelde yapmanız gereken şey basit: Bahçenizi istila etmelerini sağlayabilecek faktörleri olabildiğince yok etmek. Nasıl mı?

  • Sebzeleri dip dibe ekmeyin

Az yerde onlarca şey yetiştirmek isteyebiliyoruz ancak maalesef böcekler sıkış tıkış alanlara bayılıyor. Rüzgar estiğinde bitkileri serinletecek, nemli kalan yaprakları kurutacak ve dolayısıyla böceklerin yaşayamayacağı bir ortam oluşturacak şekilde dikim yapmalısınız.

  • Sabah sulamasını tercih edin

Sabahın köründe uyanmak zor gelebilir ama gece sulama yaptığınızda oluşan nemli ortam böcekler için bulunmaz hint kumaşı. Sabah sulama yaparsanız yapraklar güneş tepeye çıkana kadar kurumuş olur ve bitki suyu iyice emebilir. Sulama yaparken sadece toprağın yüzeyini ıslatıp geçmemek de önemli. Haftada 1-2 kez toprak kana kana suyu içene kadar sulama yapmalısınız.

  • Böcek sever hayvanları kovmayın

Kurbağa ve kuşlar gibi böceklerle beslenen hayvanlar sizin en yakın dostlarınız. Kuşlar meyveleri de gagalayabilir ancak böceklerin istila etmesinden ziyade birkaç meyveyi veya sebzeyi kuşlara sunmak daha mantıklı olacaktır. Kuşları yine de istemiyorsanız kurbağalar için davetkar bir gölcük veya bir yuva bırakabilirsiniz. Böylece onların karnı doyarken siz de zararlı böceklerden kurtulabilirsiniz.

  • Faydalı böceklere dokunmayın

Gördüğünüz her böcek sebzelerinize zarar verecek diye bir kaide yok. Bazı böcek türleri deneyebileceğiniz en etkili böcek ilaçlarından daha hızlı bir şekilde zararlı türleri yok eder. Örneğin uğur böceği larvaları yaprak bitlerini adeta bir elektrikli süpürge gibi temizler. Bu tür faydalı böcekleri bahçenize çekebilmek için nektar ve polen gerekir. Çiçek açan bitkiler dikmek faydalı böcekleri davet edecektir.

  • Düzenli hasat önemli

Yere düşen ve çürümeye başlayan meyve ve sebzeler böcekler için açık büfe sofra demek J Düzenli olarak sebzelerin olanlarını toplamak bahçenizi böceklerden korumak için önemli. Ayrıca olgunlaşmış sebzeleri koparmadığınızda bitkinin tüm enerjisini emeceğinden başka sebze vermesini de engellemiş olur.

Ev Yeşili