Bitki Bakımında Kür Deneyi ve Etkileri

Popüler

Bir süredir yaptığım KÜR DENEYİ konusuna gelelim artık ?

Instagram’da milyonlar izlenen kürlerden bir kısmını aynı yaprak sayısına sahip bitkiler üzerinde denedim biliyorsunuz. İlk günden beri de gelişmeleri Instagram sabit hikayelerde paylaşıyorum. Süreci detaylı incelemek ve deney şartlarını merak edenler Instagram – Sabit Hiakyeler – KÜRLER bölümüne bakabilir.

Bitki kürleri gerçekten işe yarar mı?

? Saksı ve içindeki toprak karışımı dediğimiz şey doğadaki GERÇEK toprağı ve içindeki canlılığı barındırmaz. Bahçe toprağını alır saksıya koyarsanız da bu sistem saksıda yaşayamaz. Bu sebeple saksı sistemi kısırdır ve bitkilerin gelişmesini desteklemek için bitki besini vermek gerekir.

? Doğadaki bu mikrocanlılık organik maddeleri ayrıştırır ve bitkilerin alabileceği kıvama getirir. Saksıda bunlar yokken bir dizi kür yani ayrışmamış organik madde verince ne olur? Maddeleri ayrıştırmak için başka canlılar gelir çünkü onlar mama. Kim gelir? SİNEK!

Kürlerin gelişime etkisi ile ilgili gözlemlerim şöyle:

▪️En iyi gelişen tabii ki sadece su verilen denek oldu ??

▪️Antibiyotikli olan iğrenç kokuyor, tam bir sinek mıknatısı ve yaprak kaybediyor. Keşke koku gönderebilsem size ?

▪️ Aralarında en az hasar alan aspirinli olan. Gelişme yok ve ona da sinek geldi. Ama yaprak formunda hafif sararma dışı bişey olmadı.

▪️ Mayalı olanın toprak aşırı kuruyor ve bolca sinek çekiyor. Gelişme de yok, bi yaprak formu yamuldu sadece mayadan mı emin olamadım. ??‍?

Kür Deneyi Sonuçlarından Çıkarılacak Dersler:

1. Yıllardır bitki bakarım evimde ilk kez sinek(fungus gnats) sorunu oldu.

2. Muz, soğan vs denemeyeceğim. Sineklerden BIKTIM! Size de önerim deneyecekseniz siz bilirsiniz ama bu esnada en azından başka şey değiştirmeyin ki gözlemleyebilin.

3. “Ama Gizem şöyle böyle” için de siz bilirsiniz ben deneyimlerimi paylaşıyorum sadece. Özgür iradenizle karar verin ama ne yaparsanız yapın gözlemleyin. ?

4. Yıllardır genel hedef kitleye ana akım medyada içerik üreten biri olarak şunu söylemek isterim:

Bir içeriğin milyon izlenmesi/okunması DOĞRU olduğu anlamına gelmez. Yalnız hedef kitle- mecra analizi iyi yapılmış ve ilgil çekici bir içerik olduğu söylenebilir. Doğru diyemeyiz.  ?

HER bilgiyi önce kendi akıl süzgecinizden geçirin.

Zira belki de o içeriğin üretilmesindeki amaç yalnızca ÇOK İZLENME/OKUNMA olabilir.

#evyesili

 

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -