Her zaman özendiğim şeylerden biri kesinlikle askıda bitkiler. Saksılar sadece cam önüne mahkum edilmemeli ve kesinlikle evin dört bir yanına dağılmalı. Eve ferahlık veren, kendimi doğada hissetmemi sağlayan askıda bitkiler evin oksijen istasyonları gibi. Üstelik ‘evde çiçek koyacak yer kalmadı’ derdinin de çözümü. E tavan var ?

Askıda yetiştirilebilecek bitkiler

Her bitki askıda yetiştirmek için uygun değildir. Aslında her bitki saksısını bir güzel tavandan sarkan makroma askılara asabilirsiniz ancak ortama yeşillik ve ferahlık vermesi açısından sarkan bitkiler bu tür bir düzenleme için çok daha uygun. Peki bu bitkiler hangileri?

Küçükken anneannemin evinin salonunda tavandan aşağı dalış yapan minik sarmaşıklar vardı. O nedenle ilk sıraya sarmaşığı koyuyorum. <3

  • Pothos sarmaşık (pothos)
  • Yeşim bitkisi (Jade)
  • Kurdele Çiçeği (Spider plant)
  • Kalp yapraklı devetabanı. (heart leaf philodendron)
  • Peperomia
  • Yonca (Shamrock plant)

Yanlarına İngilizce isimlerini özellikle yazıyorum zira biliyorsunuz biz her önümüze gelen bitkiye kaynana dili dediğimiz için araştırmak isterseniz daha kolay bulabilirsiniz ?

askıda bitki yetiştirme

Askıda bitki yetiştirmenin püf noktaları

Askıda bitki yetiştirmek için birkaç noktayı özümsemeniz gerekli. Direkt gün ışığı isteyen bitkileri ev içerisinde az güneş alan bir noktada tavana asmamalısınız. Isınan havanın yükseldiğini de bilmelisiniz. Bu sebeple sıcak, kuru hava sevmeyen bitkiler askıda pek mutlu olmayacaktır. Askıda bitkileri yerdeki bitkilerden daha çok sulamanız gerektiğini de unutmayın.

Askıda bitki yetiştirirken asacağınız alanın ve kancanın sağlamlığı çok önemli. Havada durdukça ve sulandıkça bitki toprağı ağırlık yapacak. Bir gün işten eve geldiğinizde evin ortasında çamurlu bir karışım ve boynu bükük bir sarmaşık görmek istemezsiniz ? Yeri gelmişken ev kiraysa da dikkatli karar vermek lazım. Bazı ev sahipleri bu konuda hassas olabilir, kiradan çıkarken kapatamayacağınız delikler açmayın. Ev kira ama semt bizim gibi laflar sökmez haberiniz olsun.

Askıdaki çiçeklerin saksıları delikli ancak altı kendinden tabaklı olmalı. Veya kontrollü sularım diyorsanız deliksiz saksı da kullanabilirsiniz. Askıyı illa ki tavana asacaksınız diye de düşünmeyin. Yüksek bir pencere pervazı, duvara monte edeceğiniz bir ızgara da mis gibi askıda bahçeler yetiştirmenizi sağlayabilir.

Ben henüz evde askıda bahçe denemedim, yazlığın bahçesinde bir kurdele çiçeği asmıştım, pek keyifli görünüyor gerçekten.

Denediğiniz askıda bitkileriniz varsa bana yazın.

Ev Yeşili