Örümcekler pestisit kullanımına alternatif olabilir

Popüler

Insects dergisinde yayımlanan bir çalışma örümceklerin, ekinlere zarar veren böcekler için kullanılan pestisitlere alternatif olabileceğini ortaya koydu.

Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar, özellikle domates ve patates gibi ticari açıdan önemli mahsulleri yok eden bitki zararlılarına karşı mücadelede yeni yollar arıyor.

Özellikle bilinçsizce kullanılan böcek ilaçlarına karşı direnç geliştiren zararlılar, çiftçileri çaresiz durumda bırakabiliyor.

Bilim insanları, tropik bölgelerdeki örümceklerin çevre dostu bir tarım zehiri alternatifi olabileceğine inanıyor.

Örümcekler bitki zararlılarına karşı

Portsmouth Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, geniş ağlar ören örümcek topluluklarının bitki zararlılarına karşı mücadelede kullanılabileceğini gösterdi.

Bir dizi laboratuvar testinin ardından bilim insanlarının, bu örümceklerin uçan böcekleri kolayca yakaladığını gözlemlediği bildirildi.

Araştırmacılar, söz konusu deneylerde büyük gruplar halinde çalışan ve böcekleri yakalamak için dev ağlar ören bir tür olan Cyrtophora citricola türü örümcek seçti.

Öneri: Evde yaprak zararlıları ile mücadele

Üniversitenin Zooloji alanındaki kıdemli öğretim görevlilerinden olan Dr. Lena Grinsted, araştırmanın bulgularına ilişkin şunları söyledi:

“Bulgularımız, tropik çadır ağı örümceklerinin (Cyrtophora citricola) uçan haşerelere karşı etkili bir biyolojik kontrol elemanı olma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Birbirine bağlı yüzlerce hatta binlerce ağdan oluşan gruplar oluşturabilen bu örümcekler, havadaki böceklerin yüksek frekanslarını yakalamada geniş yüzey alanı sağlayabilir. Bu durum, potansiyeli olarak kimyasal pestisitlere bağımlılığın azalmasına yol açarak su yollarında ve gıda zincirlerinde kirletici madde oranını azaltabilir.” dedi.

Domates güvesi en ciddi zararlılardan biri

Domates güvesi olarak bilinen Tuta absoluta, Peru kökenli olmakla birlikte 2007’den beri Avrupa’ya yayılmış olan ve Akdeniz bölgelerindeki üretime en çok zarar veren türlerden biri olarak kabul ediliyor.

Dünya genelindeki domates üretim alanlarının yüzde 60’ını istila etmiş olan Tuta absoluta, mücadele edilmediği durumda yüzde 100’e varan verim kaybına yol açabiliyor. Güvenin ayrıca patates, dolmalık biber, kırmızı biber ve patlıcan gibi diğer mahsulleri de hedef aldığı biliniyor.

Tuta absoluta larvaları bitkinin dış tabakasından meyvesine kadar hem gelişim geriliğine hem de estetik hasara neden olabiliyor. Larvalar güveye dönüşene kadar yaprağın içinde yaşadığından henüz gençken mücadele edilmeleri zorlaşıyor.

Ancak bilim insanları, yetişkin güve popülasyonunun hedef alınması ile yumurtlanan yumurta sayısının azaltılabileceğini ve hasarın önlenebileceğini düşünüyor.

Araneidae familyasından olan ve dünyanın dört bir yanında görülen Cyrtophora citricola türü örümceklerin yaşam alanlarının ise güve istilasının olduğu bölgelerle örtüştüğü belirtiliyor.

Örümceklerin özellikle yaz aylarında ağlarını genişletmesinin, Mayıs ve Haziran aylarındaki domates ekim ve yetiştirme mevsimine de fayda sağlayacağı düşünülüyor.

Örümcekler pestisit alternatifi olabilir mi?

Araştırmacılar, çalışmanın “tarım zararlılarını kontrol etmek için grup halinde yaşayan araknidlerin kullanımına kapı açacağını” söylese de örümceklerin önemli tozlayıcıları yemediğini veya bölgelerin ekolojisini değiştirmediğini kontrol etmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu konusunda uyardı.

Dr Grinsted, “Örümceklerin arıları ve diğer önemli tozlayıcıları yakalayıp onlarla beslenerek mahsul tozlaşmasını olumsuz yönde etkileyip etkilemediğini araştırmak için gelecekteki çalışmalara ihtiyaç var.” dedi.

Araştırmanın Insects dergisinde yayımlandığı bildirildi.

Kaynak: Telegraph.co.uk
Çeviren: Gizem Aydoğan Kongar

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -