Bir bitkiniz var ancak hangi bitki olduğunu bilmiyorsunuz. Komşunun bahçesinde veya yolda yürürken şahane bir yeşil gördünüz ve seraya gidip almak istiyorsunuz ama ismini bir türlü öğrenemediniz. “Para ağacı” gibi onlarca bitkiye aynı ismin verildiğini fark ettiniz ve sizinkinin hangisi olduğundan emin değilsiniz. İşte bu noktada başvurabileceğiniz pek çok mobil uygulamadan ilkini sizlere önermek isterim: Google Lens

Google Lens nedir? 

Google Lens ile telefonunuzun kamerasını fotoğraf veya video çekmekten çok daha farklı bir amaçla kullanabilirsiniz: Arama yapmak.

2017 yılındaki Google konferansı ile hayatımıza giren Google Lens uygulaması, telefonunuzun kamerasını yapay zeka ile birleştirerek size “kameranın gördüğünü arama” imkanı sunuyor. 

Tek yapmanız gereken görsel arama özelliği ile çevrenizdeki nesneleri ve/veya telefonunuzda kayıtlı görselleri Google’da arayabilir, merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. 

Google Lens ile neler yapabilirim?

Google Support bölümünde Google Lens ile yapabilecekleriniz şöyle sıralanmış:

Aşağıdakilerden birinin fotoğrafını çekerseniz:

 • Giyim ve ev eşyaları: Benzer ürünleri ve bunları nereden satın alacağınızı bulun.
 • Barkodlar:: Ürünlerin nereden satın alınacağı gibi bilgileri bulmak için barkod kullanın.
 • Kartvizit: Kişinin telefon numarasını veya adresini kaydedebilirsiniz.
 • Kitap: Özetini görebilir, yorumları okuyabilirsiniz.
 • Etkinlik broşürü veya panosu: Etkinliği takviminize ekleyebilirsiniz.
 • Önemli nokta veya bina: Tarihiyle ilgili bilgileri, açık olduğu saatleri ve daha fazlasını görebilirsiniz.
 • Müzedeki bir tablo: Sanatçıyla ilgili ayrıntılı bilgileri okuyabilirsiniz.
 • Bitki veya hayvan: Türü ya da ırkı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Google Lens ile Fotoğraftan Bitki İsmi Öğrenme

Google lens ile bitki ismi öğrenmek için iki seçeceğiniz var:

 • Anlık olarak kameranız ile bitkiyi tarayabilirsiniz
 • Telefonunuzdaki bir fotoğrafı Google Lens’e yükleyerek ilgili bitkiyi tarayabilirsiniz.
 1. Benim gibi iOS yani iPhone kullananların öncelikle App Store’dan Google arama motoru uygulamasını indirmesi gerekiyor. Aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

https://apps.apple.com/tr/app/google/id284815942?l=tr

2. Ardından arama çubuğunun sağında mikrofon ikonunun yanında duran Google Lens simgesine dokunmalısınız.

3. Simgeye dokunduğunuzda kameranız açılacak ve karşınıza “Çevir” “Metin” “Arama” “Ev Ödevi” “Alışveriş” gibi sekmeler çıkacak. Burada seçili olması gereken sekme “Arama” sekmesi.

4. Arama sekmesi basılıyken dilerseniz bitkiyi kamera ekranında ortalayarak arama butonuna dokunabilir, dilerseniz de arama butonu solunda bulunan “Kütüphane-Library” bölümünden telefonunuzda var olan kayıtlı bir fotoğraf ile arama yapabilirsiniz.

5. Bu aşamada yani görseli tararken birkaç kez denemeniz gerekebilir. Neticede Google Lens’in yaptığı şey karşısına çıkan görselin benzerlerini Google veri tabanından çağırmak. Bu sebeple tek bir yapraktan ziyade bitkinin çiçeğinin veya genel bir kesitin taramasının daha etkili olduğunu belirtmeliyim. 

6. Karşınıza çıkan sonuçlardan hangisi sizin bitkinize benziyorsa bu şekilde ismini öğrenebilirsiniz. Çıkacak sonuçlar muhtemelen İngilizce veya Latince tür isimleri olacaktır. Ancak öğrendiğiniz karşılığını Google’a yazıp normal arama yaparak Türkçe’deki ismini öğrenebilirsiniz. 

Fotoğraftan hangi bitki olduğunu öğrenmek için kullanabileceğiniz bitki ismi bulma uygulamalarını da inceledikten sonra sizinle paylaşacağım. 

Ev Yeşili 2022 | İstanbul