Ben de dahil büyük bir çoğunluk genellikle Apple Watch’larımızı aktivite odaklı kullanıyoruz ancak aslında sağlığımızla ilgili verileri analiz etme ve gerektiği durumlarda bizi uyarma konusunda da epey etkili bir akıllı cihazdan bahsediyoruz.

Hazır 29 Eylül Kalp Sağlığı Günü de gelmişken bu kez Apple Watch ile kalp sağlığımız hakkında neler öğrenebiliriz onlara bakalım.

Yüksek ve Düşük Kalp Atış Hızı Bildirimleri

— Apple Watch, arka planda, altta yatan ciddi bir durumun belirtileri olabilecek olağandışı yüksek veya düşük kalp atış hızlarını kontrol eder. Bu, kullanıcıların daha fazla değerlendirme gerektirebilecek durumları belirlemelerine yardımcı olabilir.
— Bir kullanıcının kalp atış hızı, 10 dakika boyunca hareketsiz görünürken 120 bpm’nin üzerinde veya 40 bpm’nin altındaysa, o kullanıcı bir bildirim alır. Kullanıcılar, bpm eşiğini ayarlayabilir veya bu bildirimleri açıp kapatabilir. Tüm kalp atış hızı bildirimleri – tarih, saat ve kalp atış hızı ile birlikte – iPhone’daki Sağlık uygulamasında görüntülenebilir.

Düzensiz Ritim Bildirimleri

— Apple Watch’unuzdaki düzensiz ritim bildirimi özelliği, atriyal fibrilasyonu (AFib) düşündürebilecek düzensiz bir ritmi kontrol etmek için zaman zaman kalp atışınıza bakar.
— Düzensiz ritim bildirimleri, bilekten nabızı algılamak için optik kalp sensörünü kullanır ve kullanıcı dinlenirken kalp atımından atım aralıklarındaki değişkenliği arar. Algoritma art arda AFib’i düşündüren düzensiz bir ritim tespit ederse, bir bildirim alırsınız ve tarih, saat ve kalp atış hızı Sağlık uygulamasına kaydedilir.
– AFib, kalbin üst odacıklarının alt odacıklarla senkronize olmadığı bir tür düzensiz kalp ritmidir.
– AFib’li bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmez. Diğerleri, hızlı kalp atışı, çarpıntı, yorgunluk veya nefes darlığı gibi semptomlar yaşar.
— Referans cihaz olarak FDA onaylı patch EKG’sinin kullanıldığı bir klinik çalışmada, en son düzensiz ritim bildirim özelliği %88,6 duyarlılık ve %99,3 saptama niteliği göstermiştir.

EKG Uygulaması

— EKG uygulamasıyla, hızlı veya atlanmış kalp atışı gibi semptomlar yaşayan kullanıcılar bir EKG yakalayabilir ve semptomlarını kaydedebilir.
— EKG uygulaması, tek elektrotlu bir EKG kaydetmek için Digital Crown’a yerleşik elektrikli kalp sensörünü ve arka kristali kullanır. EKG uygulaması daha sonra sinüs ritmi, atriyal fibrilasyon, yüksek nabızlı atriyal fibrilasyon, sonuçsuz veya zayıf kayıt sonucu sağlar ve kullanıcıdan hızlı veya çarpıntı kalp atışı, baş dönmesi veya yorgunluk gibi semptomları girmesini ister.
— Kaydedilen dalga formu, sonuçlar, tarih, saat ve herhangi bir semptom kaydedilir ve bir klinik uzman ile paylaşmak üzere Sağlık uygulamasından PDF olarak dışa aktarılabilir.
— Referans cihaz olarak 12 derivasyonlu EKG kullanan bir klinik çalışmada, EKG uygulaması, sınıflandırılabilir sonuçlar için sinüs ritmini sınıflandırmada %99,3 nitelik ve AFib’i sınıflandırmada %98,5 duyarlılık göstermiştir.

Kardiyo Fitness

— Cardio Fitness, bir VO2 Max tahmini veya vücudunuzun egzersiz sırasında oksijen alma yeteneğini sağlar.
— Geçmişte, bu tipik olarak yalnızca dayanıklılık sporcuları veya – yelpazenin diğer tarafında – Kalp Yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıkları olan kişiler için ölçülüyordu. Bu testler tipik olarak klinikte yapılır ve ortalama bir kişi için oldukça yoğun olabilir.
— Ancak Amerikan Kalp Derneği, VO2 Max’in genel sağlığın güçlü bir göstergesi olduğunu kabul ediyor ve bu teknolojiyi tüm kullanıcılara sunmaktan heyecan duyuyoruz. Apple Watch, genel sağlık durumunuz hakkında bilgi edinmek için daha düşük egzersiz seviyelerinde bile size bilimsel olarak doğrulanmış bir VO2 Max tahmini verebilir.
— Kullanıcılar, sınıflandırmaları ciddi uzun vadeli sağlık koşulları riskleriyle bağlantılı olarak “düşük”e düşerse bildirim almayı bile seçebilirler. Neyse ki bu, daha sık veya daha sıkı egzersiz yaparak geliştirebileceğiniz ve yol boyunca kolayca takip edebileceğiniz bir şeydir.

Afib Geçmişi

— Yakın zamanda, kalbinizin AFib belirtileri gösterdiği süreyi size tahmin eden AFib Geçmişi’ni duyurduk. Bu oldukça önemli çünkü araştırmalar AFib’de harcanan zamanın, semptomların şiddeti, yaşam kalitesi sorunları ve komplikasyon riski ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.
— AFib Geçmişi ayrıca kullanıcıların uyku, egzersiz ve ağırlık gibi AFib için harcanan süreyi etkileyebilecek belirli yaşam faktörlerini izlemesine olanak tanır.
— Tarihsel olarak, AFib fazla mesaisini izlemenin veya bunları önemli yaşam faktörleriyle karşılaştırmanın kolay bir yolu olmamıştır. Artık bunu sadece bir Apple Watch takarak yapabilirsiniz.
— AFib Geçmişi, hem Apple Watch hem de FDA onaylı bir referans cihazı takan katılımcılarla yapılan bir klinik çalışmada doğrulandı. Bu çalışma, Apple Watch ile referans cihaz arasındaki haftalık ölçümlerdeki ortalama farkın %1’den az olduğunu gösterdi.
— Bu özellik şu anda ABD, Avustralya, Kanada, Avrupa, Hong Kong, Meksika, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve daha fazlası dahil olmak üzere 100’den fazla ülke ve bölgede kullanılabilir.