Apple Shot on iPhone Makro Fotoğraf Yarışması Başladı

Popüler

Apple, makro fotoğraflar için Shot on iPhone Challenge ile iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max kullanıcılarını küçük detayları büyük ve etkili bir şekilde fotoğraflamaya davet ediyor. Bugünden itibaren başlayan yarışma 16 Şubat 2022’ye kadar devam edecek. Kazananlar Nisan ayında açıklanacak.
iPhone 13 Pro ürün serisi, şimdiye kadar bir iPhone’da yer alan en gelişmiş kamera sistemine sahip. Üstelik kullanıcılar ilk kez en az 2 santimetre odak uzaklığıyla net ve etkileyici fotoğraflar çekebiliyorlar. Apple, sizi makro çekim özelliğini kutlamayı amaçlayan bu yarışmaya katılmak için iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile çektiğiniz favori makro fotoğraflarınızı #ShotoniPhone ve #iPhonemacrochallenge etiketlerini kullanarak Instagram ve Twitter’da paylaşmaya davet ediyor. Sektördeki ve Apple’daki uzmanlardan oluşan bir jüri, dünyanın her yerinden gönderilen fotoğrafları değerlendirip kazanan 10 fotoğrafı belirleyecek.
Kazanan fotoğraflar Apple Newsroom’daki bir galeri ve apple.com/tr sayfasının yanı sıra Apple Instagram (@apple) ve diğer resmi Apple hesaplarında kutlanacak. Kazanan fotoğraflar dijital kampanyalarda, Apple Store’larda, reklam panolarında veya herkese açık bir fotoğraf sergisinde de yer alabilecek.
iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’teki pro kamera sisteminde, Apple tasarımı A15 Bionic çipin benzersiz performansından güç alan yeni Ultra Geniş, Geniş ve Telefoto kameralar bulunuyor. Yepyeni Ultra Geniş kamera, loş ışık koşullarında yüzde 92 oranında iyileşme sağlayarak daha parlak ve net görüntüler oluşturan daha büyük bir ƒ/1.8 diyaframa ve yeni bir otomatik netleme sistemine sahip. Yeni lens tasarımı, iPhone’daki Ultra Geniş lense ilk kez gelen otomatik netleme özelliği ve gelişmiş yazılım, kullanıcıların süjelerin gerçek hayattakinden çok daha büyük göründüğü etkileyici makro fotoğraflar çekmelerine imkan veriyor.
Makro çekimlerin en etkileyici örneklerinden bazıları arasında saç fırçası, yiyecekler gibi her gün kullanılan nesneler veya buz, kar, kuş tüyü, çiçek, böcek ya da evcil hayvanlar gibi doğada yer alan süjeler bulunuyor. Makro çekimin güzelliği, sıradan olanı sıra dışı hale getirebilmesinden ileri geliyor.

iPhone 13 Pro ile makro çekim ipuçları:

  • Süjenize yakınlaştığınızdan emin olun. Fotoğraflamak istediğiniz süjeye 2 santimetre (yaklaşık bir inç) kadar yaklaşabilirsiniz.
  • Başlıca odak noktasını kadrajın ortasına yakın bir yere yerleştirin. iPhone ile makro çekim yaparken en net odak noktası burasıdır.
  • Belirli bir odak noktası ayarlamak için vizörde bir alana dokunun.
  • Ultra Geniş görüş alanıyla çekim yapmak için .5x ayarını kulanın ya da daha dar bir kadraj için 1x ayarıyla çekim yapın. Siz süjenize yakınlaştıkça, iPhone 1x kadrajı korurken kameralar arasında otomatik olarak geçiş yapar.


Jüri Üyeleriyle Tanışın
Anand Varma
Bir National Geographic Kaşifi ve ödüllü bir fotoğrafçı olan Anand, kameranın yalnızca gözle görülenleri çeken bir araç değil, aynı zamanda çıplak gözle göremediğimiz güzelliğin ve karmaşıklığın katmanlarını aydınlatmanın bir yolu olduğunu düşünüyor. Tamamlayıcı biyoloji alanında dereceye sahip olan Anand, inanılmaz detaylarını genellikle gözden kaçırdığımız canlıları ön plana çıkarıyor ve bu süreçte bilimin ardındaki yeni hikayeleri keşfediyor.
Apeksha Maker
Mumbai’da yaşayan ve ticari fotoğrafçılık firması The House Of Pixels’ın kurucularından biri olan Apeksha’nın fotoğrafları, “kendi kendini ifade etmeye” doğru uzanan bir yolu temsil ediyor. Önde gelen Hint aktörler ve global markalarla çalışan Apeksha’nın imzasını taşıyan fotoğraflar, GQ, Elle ve Cosmopolitan gibi Hindistan’ın en önemli yayınlarında düzenli olarak yer alıyor.
Peter McKinnon
Peter, tüm dünyada tanınan bir fotoğrafçı, film yapımcısı, YouTube içerik üreticisi ve girişimci. Peter, yer aldığı platformları insanlara ilham vermek ve onların lensin arkasında tutkularının peşinden gitmelerine yardımcı olmak için kullanıyor. 2019’da Shorty Awards’da Yılın En İyi Çıkış Yapan YouTuber’ı unvanını kazanan Peter, 2020’de Görüntü Yönetmenliği alanında Streamy Award’a layık bulundu. Peter’ın fotoğrafları Royal Canadian Mint tarafından çıkarılan iki özel koleksiyon parasının üzerinde yer aldı.
Paddy Chao
Paddy, iPhone ile hayattan anları fotoğraflama konusunda uzmanlaşmış bir fotoğrafçı. Sokak, insan, manzara ve mimari fotoğraflarını kapsayan çeşitli çalışmalara imza atıyor. Paddy, iPhone ile çektiği fotoğraflarla National Geographic fotoğraf yarışması, PX3, Mobile Photography Awards (MPA) ve IPPAWARDS gibi birçok uluslararası fotoğraf yarışmasında ödül kazandı.
Yik Keat Lee
Singapur’da yaşayan Yik Keat, kendi kendini yetiştirmiş bir şehir fotoğrafçısı. Yik Keat henüz 25 yaşındayken sezonluk yerel kampanyalar için Louis Vuitton, Burberry, Adidas ve Porsche gibi önde gelen global markaların yanı sıra fotoğraf tanıtımları için Singapurlu OCBC Bank ve ulusal televizyon kanalı Channel 8 gibi önemli yerel şirketlerle birlikte çalıştı. Sıradan günlük hayattan benzersiz anlatımlar yaratmasıyla tanınan Yik Keat, her bir görsel içerik üzerinde titizlikle çalışıyor. Aynı zamanda aktif olduğu çeşitli sosyal medya platformlarında başkalarına cep telefonuyla etkileyici fotoğraflar çekmenin yollarını öğretiyor.
Arem Duplessis
Arem, Apple’ın pazarlama ekibinde görüntü yönetmeni olarak yer alması nedeniyle tüm dünyadan en başarılı fotoğrafçılarla yakın bir şekilde çalışıyor. Arem daha önce yaklaşık on yıl boyunca The New York Times Magazine’de tasarım direktörü olarak görev yaptı.
Billy Sorrentino
Billy, Apple tasarım ekibiyle birlikte tüm ürünler için fotoğraf deneyimlerine liderlik ediyor. Apple’a katılmadan önce WIRED’da kreatif direktörlük yapan Billy, dünyanın en ünlü editoryal fotoğrafçılarıyla birlikte çalıştı.
Della Huff
Apple’da Fotoğraf ve Kamera yazılımları için ürün yönetimine liderlik eden Della, dünyayı keşfederek iPhone’uyla fotoğraflamayı çok seven bir fotoğraf tutkunu.
Kaiann Drance
Apple’da Global Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Kaiann, kameralı ilk iPod touch’tan iPhone 13 ve iPhone 13 Pro ürün serisine kadar, mükemmel fotoğrafçılık araçlarını çok sayıda kullanıcıya ulaştıran ürünleri sunan yetenekli ekiplerle birlikte çalışıyor.
Pamela Chen
Pamela, Apple’ın kamera ve fotoğraf yazılım ekibi için estetik ve görsel hikaye anlatımı geliştirme çalışmalarına liderlik ediyor ve tüm dünyadan içerik üreticiler ve sanatçılarla yakın bir ilişki içinde çalışıyor. Pamela daha önce Instagram’da editoryal direktör ve National Geographic’te kıdemli fotoğraf editörü olarak görev yaptı.

Makro Fotoğraflarınızı Gönderme

Yarışmaya katılmak için iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile çektiğiniz en iyi makro fotoğraflarınızı, #ShotoniPhone ve #iPhonemacrochallenge etiketlerini kullanarak Instagram ve Twitter’da paylaşın. Weibo kullanıcıları #ShotoniPhone# ve #iPhonemacrochallenge# etiketlerini kullanarak yarışmaya katılabilirler. Lütfen fotoğrafınızı çekerken hangi iPhone modelini kullandığınızı açıklamaya ekleyin. Dilerseniz en yüksek çözünürlükteki fotoğraflarınızı, dosyayı “ad_soyadı_macro__iPhonemodeli” biçiminde adlandırarak mail yoluyla shotoniphone@apple.com adresine de gönderebilirsiniz. Konu satırında “Shot on iPhone Macro Challenge Submission” yazmalıdır.
Fotoğraflar doğrudan kamerayla çekilmiş haliyle veya Fotoğraflar uygulamasında Apple’ın düzenleme araçları kullanılarak ya da üçüncü taraf yazılımlarla düzenlenmiş şekliyle gönderilebilir. 25 Ocak 2022 06:01 (PST) ile 16 Şubat 2022 23:59 (PST) arasında yapılan gönderimler kabul edilecektir. Yarışmaya katılmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Yarışmaya Apple çalışanları veya onların birinci derece yakınları katılamaz.
- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -