Yosun boyası nasıl hazırlanır?

Popüler

Doğa yürüyüşü yaparken sağda solda ağaçlara yapışık bir şekilde veya yerde boylu boyunca uzanan yosunlara bayılıyorum. Öyle güzel bir ton yeşil var ki yosunlarda insanın içi açılıyor. Yeni trendlerden biri bu yosunların bir parçası ile yosun graffiti yapmak. Sokak sanatçıları veya bitki yetiştirmeye meraklı olanlar doğal yosunu birkaç madde ile karıştırarak bir tür yosun boyası elde ediyor.

Yosun boyası nasıl hazırlanır?

Yosun boyası ile ilk kez Home & Entertainment kanalında yayınlanan Büyük Tasarımlar programında karşılaşmıştım. Bilmeyenler için anlatayım, belirli bir bütçe ile genelde kırsal alanda veya bazen şehir merkezinde satın alınan ve tamamen inovatif bir şekilde yenilenen binaların ve tasarımlarının incelendiği/anlatıldığı bir program. Bölümlerden birinde sanıyorum İngiltere kırsalında bir aile evlerinin çatısında yosun büyümesini istiyor ve bu karışımı hazırlayıp çatıya sürüyordu.

Geçtiğimiz günlerde tarif karşıma çıkınca hemen yazmak istedim.

Yosun boyası yapmak için malzemeler:

  • 3 bardak civarında yosun ( Doğadan, duvarlardan koparabilirsiniz. Alırken minimum zarar vermeye çalışın)
  • 2 bardak süt veya yoğurt
  • 2 bardak bira veya su
  • Yarım kaşık toz şeker
  • Dilerseniz biraz mısır şurubu

Tüm bu malzemeleri smoothie yaptığınız blendera atın. Tamamen homojen bir karışım olana kadar döndürün. Yosun boyanız hazır.

Fırça kullanarak bu karışımı evin dış duvarına sürebilirsiniz. Yazı yazabilir veya şekil çizebilirsiniz.  Yosun karışımını sürdüğünüz kısım zaman içerisinde yemyeşil yosunlu bir hal alacak. Ben henüz denemedim ama bir an önce denemek için sabırsızlanıyorum.

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -