Tuvalet kağıdı rulosundan doğada çözünebilir saksı

Popüler

Bitkileri saksıda yetiştirmeye alışkın olduğumuz aşikar. Mini mini saksılar alıp rengarenk yan yana dizmek benim de çok hoşuma gidiyor ama filizlendirme dönemi için bir önerim var. Özellikle bahçeniz varsa bu yöntem daha da efektif. Tuvalet kağıdından çözünebilir saksı yapmak.

Doğada çözünebilir saksı yapımı

Tuvalet kağıdı bitince kalan karton ruloları atmayın yeter. Bu ruloların bir tarafını 4 yerinden hafifçe kesip katlayın. Hani bildiğiniz karton kutuları nasıl kapatıyorsak bu rulonun bir tarafını da bu şekilde katlayıp bildiğiniz saksı yapmak mümkün.

İçine birazcık toprak koyup filizlendirmek istediğiniz tohumları ekin. Rulo saksı toprağın ve tohumun nefes almasını sağlıyor. Plastik saksıdaki gibi kökler terlemiyor. Ayrıca karton fazla suyu çektiğinden tohumun çürüme ihtimali de azalmış oluyor.

Bahçesi olanlar için daha etkili dedim. Neden? Tohumlar filizlendikten sonra tohumu rulo ile birlikte toprağa alabilirsiniz. Karton zaman içinde çözüneceği için hem tuvalet kağıdı ruloları geri dönüşmüş olacak hem de tohumu şaşırtmaya çalışırken filizlere zarar verme ihtimaliniz ortadan kalkacak.

Tuvalet kağıdı rulosundan yaptığınız karton saksıları illa ki bahçeye gömmek zorunda değilsiniz. Geniş saksıya geçirirken de kullanabilirsiniz. Yalnız saksı ölçeğinde bir ekosistem olmadığını, canlılık bulunmadığını unutmayın. Ortamı fazla nemli tutabilir ve sıkıntılara yol açabilir. Yine de bahçede denemek daha mantıklı yani 🙂

Bu yöntemi en çok çocuklar sevinecektir. Onlarla keyifli bir aktivite yapmak isterseniz tuvalet kağıdından rulo yapabilir ve içerisine dilediğiniz tohumları ekerek çimlenmesini bekleyebilirsiniz.

Ev Yeşili

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

 

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -