Evde mini sera yapımı

Popüler

Bitki yetiştirmeyi birazcık bağımlılık haline getirmiş herkesin hayali bir seraya sahip olmak. Ya da bir tek benim, bilemedim şimdi 🙂

Her sabah işe gelmek için caddede beklerken karşımdaki bir camdan serada işletilen çiçekçiye bakıp hayal kuruyorum. Böyle ufak da olsa camdan bir sera hayalimi bir gün gerçekleştireceğim. Şimdilik olaylara ufak ufak başlamak adına filizlendirme işlemi için mini sera yapımı anlatacağım.

Tohumlar filizlenirken nemli ve sıcak havayı seviyor. Güzelce nemle şişiyorlar ve tohum kılıfını kolayca patlatıyorlar. Evde bu nemli ortamı yaratmak her zaman kolay olmuyor. Kışın balkon soğuk içerisi de sıcak ama oldukça kuru bir hava söz konusu.

Yazın hava fazla sıcak, toprak pek nemli kalamayabiliyor. Tutarlı bir sıcaklık ve nem oranı için mini sera yapmak en iyisi. Hem de her gün elimizin altındaki malzemeler yeterli.

Evde mini sera malzemeleri

  • Kapaklı şeffaf plastik
  • Bitki toprağı
  • Tohum
  • Minik muffin kalıpları veya karton yumurtalık tabanı
mini sera yapımı

Mini sera yapım aşamaları

Kapaklı şeffaf plastik tohumların güneş alması ve adı üzerinde sera yapabilmeniz için önemli. Ben İnci profiterol kaplarını kullanıyorum. Evet, tahmin edersiniz ki bol bol mini sera yapabiliyorum  bu kapları iyice yıkayıp kurulayıp, içine mini muffin kalıbı veya yumurta kartonunun dibini kesip yan yana dizebilirsiniz. Bu arada bitmiş tuvalet kağıdı ruloları da içinde tohum yetiştirmek için çok kullanışlı. Uzun oldukları için ortadan ikiye bölebilirsiniz. Sonrası çok basit. Torfu sıkıştırmadan  kalıba koyun ve içine minik tohumları hafifçe bastırarak serpin. Spreyleyerek iyice sulayın.

Mini serayı hava koşullarına bağlı olarak içeride veya balkonda yetiştirebilirsiniz. Ben geceleri içeri almayı yeğliyorum. Gündüzleri bol güneş ışığı alan bir yerde bırakıyorum. Seranın birkaç yerine minik hava delikleri delmenizi öneririm. Ancak delmek istemezseniz de günde 5 dk kapağını açıp havalandırmalısınız. Bence yine de delin.

Mini sera ile filizlendirilmesi gereken biber, domates, salatalık ve daha pek çok bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Normalde büyüyeceğinden daha hızlı filizleniyor minikler.

Ev Yeşili

Ağustos, 2019

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -