Sık rastlanan sorunlardan biri: Orkide tomurcukları açmadan neden dökülür?

Bitkiler de insanlar ve hayvanlar gibi belirli durumlarda belirli tepkiler gösterir. Yaprak dökme, tomurcuk veya meyve dökme gibi sorunlar genelde bitkinin kökünü korumak için hayatta kalmaya çalıştığı dönemlerde yaşanır. Orkideler hassas bitkilerdir. Orkide tomurcukları açmadan dökülüyorsa muhtemelen sorun bitkinizin başka bölümlerindedir. Şimdi detaylıca anlatalım.

Yazı önerisi: Orkide saksı seçimi ve saksı değişimi

Orkide tomurcukları açmadan neden dökülür?

Orkideler tomurcuklarını açmadan döküyorsa ya bitkinin gövdesinde veya köklerinde ya da orkidenin bulunduğu ortamda bir sorun vardır.

Orkide tomurcuklarının açmadan dökülmesinin pek çok sebebi olabilir. Şunu anlamak önemli. Her sorun her bitkide aynı tepkiye neden olmaz. Yani örneğin az sulama orkidede tomurcuk dökmeye neden olurken kalanşoda yaprakların eğilmesine yol açabilir.

  1. Az veya fazla sulama bitkiyi strese sokar ve tomurcuklarını dökebilir.
  2. Ani sıcaklık değişimleri varsa orkideler tomurcuklarını dökebilir. Örneğin cam açılıp kapanıyorsa, cereyanda kalıyorsa veya klima direkt vuruyorsa tomurcuklar açmadan dökülür. Kalorifer yakınına koymak da orkidelerin pek sevmediği bir ortamdır.
  3. Orkideler epifittir yani havadaki nemi emerek yaşarlar. Ortamda nem yoksa tomurcuklarını dökebilir ve sağlıksız görünebilir. Özellikle kışın kaloriferlere suluk asmak bu sebeple önemlidir.
  4. Sigara dumanından tutun da kimyasal temizleyicilere kadar pek çok toksik madde orkidelerin hassas yapısını etkiler ve tomurcuklar dökülebilir.
  5. Yaprak biti veya un biti gibi sorunlar da orkidelerde tomurcuk dökmesine neden olabilir.

Başta dediğim gibi. Bir sorunun tek bir nedeni olmayabilir. Ancak hangi sorundan kaynaklandığını bulmak için bitkinin gelişimini izlemek önemlidir.

Yeşil günler

Ev Yeşili

Orkide sulamanın püf noktaları

Önceki İçerikLimon ağacı yaprakları yapış yapış neden?
Sonraki İçerikSukulentimin yaprakları kararıyor neden?
Merhaba ben Gizem ya da bu sitede Ev Yeşili :) Gizem Aydoğan kimdir? 🎓 2011 İstanbul Üniversitesi Tercümanlık bölümünden mezun oldum. 👩‍💻 2010-2018 yılları arasında Milliyet.com.tr bünyesindeki Lifestyle yayın kanallarında editörlükten yayın koordinatörlüğüne pek çok görev aldım. Türkiye'nin en çok trafik alan kadın portalı PembeNar.Com kuruluşunda yer aldım. Onlarca marka ile onlarca sponsorlu içerik projesi yürütme fırsatım oldu. 👩‍💻 2018-2020 yılları arasında Hürriyet.com.tr Lifestyle Yayın Koordinatörü olarak görev aldım. 👩‍💻 2020-2021 yılları arasında Oriflame Türkiye & Afrika Dijital ekibinde danışman olarak görev aldım. 👩‍🌾 2019 yılında hobi olarak başladığım Ev Yeşili yolculuğuna 2021 itibariyle tam zamanlı olarak devam ediyorum. 👩‍🎓 2020- İstanbul Üniversitesi Bahçe Atölyesi - Ev Bitkileri Bakımı ve Yaprak Zararlıları ile Mücadele Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - İyiEkim ve Orman6 ekiplerinden Permakültür Tasarımına Giriş Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - Ecodemia.org.uk - Regenerative Landscapes & Permaculture Design projesini tamamlayarak Permakültür Tasarımcısı Sertifikası aldım. 👩‍🎓 İkinci Üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojisi öğrencisiyim. 🌿 Ev Yeşili, Youtube, Instagram, Facebook ve websitesi üzerinden her ay yüzbinlerce kullanıcıya erişen bir bitki bakımı markasıdır. Bitki bakım yolculuğumda bana eşlik etiğiniz için teşekkürler. #fotosentezinesağlık