Limon ağacı bakımı ile ilgili en çok aldığım sorulardan biri Limon ağacı yaprakları yapış yapış neden?

Cevap: Muhtemelen yaprak biti.

Limon yetiştirirken karşınıza çıkabilecek en sık görülen sorunlardan biri yapışkan yaprak sorunudur. Öncelikle yaprağı alıp ziraat mühendisine götürmek önemlidir. Özellikle profesyonel tarım yapıyorsanız.

Ben de elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım sorunun sebebini.

Limon ağacı yapraklarda ıslak yapış yapış bir sorun varsa muhtemelen yaprak bitidir. Limon ve narenciye ağaçlarında çok sık görülür. Yaprak biti sarmış.

Yazı önerisi: Echeveria elegans bakımı 

Yaprak bitkileri bitkilerde bulunan ve bitkinin büyümesi için gerekli besin maddelerini taşıyan damarlardaki canlı dokular ile beslenirler.

Bitki emildikçe yaprakların yapısında yapış yapış tatlı özsu kalır. Yapraklar bu sebeple yapışkan bir hal alır.

Bazen bu soruna yapraklarda siyah noktalar da eşlik eder. Bunun sebebi de bir tür mantar hastalığıdır.

Görsel: lemoncitrustree.com

Limon ağacı yaprakları yapış yapış ne yapmalıyım?

Koloni halinde gelen yaprak bitlerinden kurtulmak zordur. Birkaç çözüm denenebilir. Budama yapıp sorunlu dalları ve yaprakları kesebilirsiniz. Bir diğer öneri ise tazyikli suyla bitkiyi yıkamak.

Neem yağı uygulamasını deneyebilirsiniz. Bitkiye hiç zarar vermez ve yaprak bitini öldürür. Neem yağı pek çok bitki sorununa iyi gelir. Un bitine de iyi geldiği bilinir. Evde bulundurmakta fayda var.

Uğur böcekleri ve arılar yaprak bitinin düşmanıdır. Bahçenizdeki faydalı böceklere zarar vermemek önemli.

Yaprak bitinden kurtarabilirseniz limon ağacı kendine gelir. En dayanıklı narenciye türlerinden biridir.

Yaprak zararlıları ile mücadele

Yeşil günler

Ev Yeşili

Limon çekirdeği filizlendirme

Önceki İçerikMart ayında ekimi yapılacak bitkiler
Sonraki İçerikOrkide tomurcukları açmadan neden dökülür?
Merhaba ben Gizem ya da bu sitede Ev Yeşili :) Gizem Aydoğan kimdir? 🎓 2011 İstanbul Üniversitesi Tercümanlık bölümünden mezun oldum. 👩‍💻 2010-2018 yılları arasında Milliyet.com.tr bünyesindeki Lifestyle yayın kanallarında editörlükten yayın koordinatörlüğüne pek çok görev aldım. Türkiye'nin en çok trafik alan kadın portalı PembeNar.Com kuruluşunda yer aldım. Onlarca marka ile onlarca sponsorlu içerik projesi yürütme fırsatım oldu. 👩‍💻 2018-2020 yılları arasında Hürriyet.com.tr Lifestyle Yayın Koordinatörü olarak görev aldım. 👩‍💻 2020-2021 yılları arasında Oriflame Türkiye & Afrika Dijital ekibinde danışman olarak görev aldım. 👩‍🌾 2019 yılında hobi olarak başladığım Ev Yeşili yolculuğuna 2021 itibariyle tam zamanlı olarak devam ediyorum. 👩‍🎓 2020- İstanbul Üniversitesi Bahçe Atölyesi - Ev Bitkileri Bakımı ve Yaprak Zararlıları ile Mücadele Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - İyiEkim ve Orman6 ekiplerinden Permakültür Tasarımına Giriş Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - Ecodemia.org.uk - Regenerative Landscapes & Permaculture Design projesini tamamlayarak Permakültür Tasarımcısı Sertifikası aldım. 👩‍🎓 İkinci Üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojisi öğrencisiyim. 🌿 Ev Yeşili, Youtube, Instagram, Facebook ve websitesi üzerinden her ay yüzbinlerce kullanıcıya erişen bir bitki bakımı markasıdır. Bitki bakım yolculuğumda bana eşlik etiğiniz için teşekkürler. #fotosentezinesağlık