Soru: Kaktüsüm sararıyor neden?

Cevap:

Kaktüsüm sararıyor diyorsanız sararmanın hangi bölgede olduğu önemlidir. Kaktüsünüz tepeden başlayarak sararıyorsa muhtemelen güneş yanığı olmuştur. Kaktüslerin güneşi çok sevdiğini sanıyoruz ancak her türü değil. Özellikle evde bakım için iç mekan bitkisi olarak üretilmiş melez türler veya daha soğuk veya gölge isteyen kaktüs türleri direkt güneş ışığı istemez. Kaktüsün tepeden başlayarak sararması çok fazla direkt güneş ışığı aldığı anlamına gelir. Aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yere geçirebilirsiniz.

Kaktüs sararıyor ama sararma aşağıdan başlıyorsa o zaman durum daha ciddi demektir. Bu görüntünün sebebi kök çürümesidir. Aşağıdan yumuşamaya ve sararmaya ve de sonrasında kahverengiye dönmeye başlayan kaktüsün kökleri çürümüş demektir. Kaktüslerde kök çürümesinin sebebi de genellikle fazla sulama veya yanlış toprak seçiminden dolayı toprağın nemi fazla tutmasıdır. Yani yine sulama sorunlarıdır.

Öneri: Bitkilerin Latince isimleri ne anlama gelir?

Kaktüslerde sararmanın bir diğer sebebi de şoka girmesidir. Eğer kaktüsü gerektiğinden büyük bir saksıya dikerseniz bitki şoka girebilir ve sararmaya başlayabilir. Bitkiye uygun boyutta saksı seçmek bu sebeple de çok önemlidir.

Kaktüsüm sararıyor ne yapmalıyım? Kaktüs sararması nasıl geçer?

Kaktüs sararması kendiliğinden geçmez. Eğer kök çürümesi varsa çürüyen bölümleri kesmeniz gerekir. Kaktüsü topraktan çıkarın. Yumuşamış, sararmış kısımları keskin bir bıçakla kesin. Kaktüsü ıslatmadan kuru kağıt havlu üzerinde 2 gün bekletin ki kesilen bölüm iyileşsin. Ardından kaktüs toprağına yani kumlu geçirgen toprağa kaktüsü dikin. Toprak tamamen kurumadan asla su vermeyin.

Yeşil günler

Ev Yeşili

Orkidemin yaprakları sararıyor neden?

Önceki İçerikSukulentimin yaprakları kararıyor neden?
Sonraki İçerikBonsai bakımı püf noktaları
Merhaba ben Gizem ya da bu sitede Ev Yeşili :) Gizem Aydoğan kimdir? 🎓 2011 İstanbul Üniversitesi Tercümanlık bölümünden mezun oldum. 👩‍💻 2010-2018 yılları arasında Milliyet.com.tr bünyesindeki Lifestyle yayın kanallarında editörlükten yayın koordinatörlüğüne pek çok görev aldım. Türkiye'nin en çok trafik alan kadın portalı PembeNar.Com kuruluşunda yer aldım. Onlarca marka ile onlarca sponsorlu içerik projesi yürütme fırsatım oldu. 👩‍💻 2018-2020 yılları arasında Hürriyet.com.tr Lifestyle Yayın Koordinatörü olarak görev aldım. 👩‍💻 2020-2021 yılları arasında Oriflame Türkiye & Afrika Dijital ekibinde danışman olarak görev aldım. 👩‍🌾 2019 yılında hobi olarak başladığım Ev Yeşili yolculuğuna 2021 itibariyle tam zamanlı olarak devam ediyorum. 👩‍🎓 2020- İstanbul Üniversitesi Bahçe Atölyesi - Ev Bitkileri Bakımı ve Yaprak Zararlıları ile Mücadele Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - İyiEkim ve Orman6 ekiplerinden Permakültür Tasarımına Giriş Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - Ecodemia.org.uk - Regenerative Landscapes & Permaculture Design projesini tamamlayarak Permakültür Tasarımcısı Sertifikası aldım. 👩‍🎓 İkinci Üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojisi öğrencisiyim. 🌿 Ev Yeşili, Youtube, Instagram, Facebook ve websitesi üzerinden her ay yüzbinlerce kullanıcıya erişen bir bitki bakımı markasıdır. Bitki bakım yolculuğumda bana eşlik etiğiniz için teşekkürler. #fotosentezinesağlık