Fotoğraf: @reddit

Areka palmiyesi bakımı ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri gövdede minik minik siyah noktalar oluşmasıdır. Bu siyah noktalar neden olur nasıl geçer?

 📝 Sorun: Areka palmiyesi alt gövdede siyah noktalar neden olur?

Areka palmiyesinde özellikle genç değil olgun bitkilerde köklerin hemen üzerindeki toprağa yakın gövde bölümünde siyah noktalar görülür. Bu durum mineral birikmesi sebebiyle oluşur. Ya da yeni alınan bitkilerde toprak karışımı eski ve arındırılmamış ise biriken tuz yoğunluğu bitkinin alt gövdesinde siyah noktalara yol açar.

👩‍🌾 Çözüm: Toprağın yıkanması ve minerallerden arındırılması önerilmektedir. Halihazırda toprak değişim zamanı geldiyse toprak değişimi de yapılabilir. (Bahar ayları önerilir)Oda sıcaklığında suyun altında tercihen lavaboda bol miktarda su akıtılmalı ve dolayısıyla biriken fazla minerallerin deliklerden akıp gitmesi amaçlanmalıdır. Delikli saksı mineral birikmesini önlemesi açısından da önemlidir. Aynı şekilde sürekli alttan daldırma yöntemi ile sulamak da mineral birikmesine davetiye çıkarır. Bu işlemin sürekli tekrarlanmasına gerek yoktur.

Siyah noktalara mantar hastalıkları da sebep olabilir. Neem ağacı yağı ile silerek problem çözülebilir.

Ev Yeşili

Önceki İçerikFicus elastica – Kauçuk Ağacı Bakımı
Sonraki İçerikAreka palmiyesi bakımı nasıl yapılır?
Merhaba ben Gizem ya da bu sitede Ev Yeşili :) Gizem Aydoğan kimdir? 🎓 2011 İstanbul Üniversitesi Tercümanlık bölümünden mezun oldum. 👩‍💻 2010-2018 yılları arasında Milliyet.com.tr bünyesindeki Lifestyle yayın kanallarında editörlükten yayın koordinatörlüğüne pek çok görev aldım. Türkiye'nin en çok trafik alan kadın portalı PembeNar.Com kuruluşunda yer aldım. Onlarca marka ile onlarca sponsorlu içerik projesi yürütme fırsatım oldu. 👩‍💻 2018-2020 yılları arasında Hürriyet.com.tr Lifestyle Yayın Koordinatörü olarak görev aldım. 👩‍💻 2020-2021 yılları arasında Oriflame Türkiye & Afrika Dijital ekibinde danışman olarak görev aldım. 👩‍🌾 2019 yılında hobi olarak başladığım Ev Yeşili yolculuğuna 2021 itibariyle tam zamanlı olarak devam ediyorum. 👩‍🎓 2020- İstanbul Üniversitesi Bahçe Atölyesi - Ev Bitkileri Bakımı ve Yaprak Zararlıları ile Mücadele Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - İyiEkim ve Orman6 ekiplerinden Permakültür Tasarımına Giriş Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - Ecodemia.org.uk - Regenerative Landscapes & Permaculture Design projesini tamamlayarak Permakültür Tasarımcısı Sertifikası aldım. 👩‍🎓 İkinci Üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojisi öğrencisiyim. 🌿 Ev Yeşili, Youtube, Instagram, Facebook ve websitesi üzerinden her ay yüzbinlerce kullanıcıya erişen bir bitki bakımı markasıdır. Bitki bakım yolculuğumda bana eşlik etiğiniz için teşekkürler. #fotosentezinesağlık