Soru: Sukulentimin yaprakları kararıyor neden?

Cevap:

Sukulentlerde yaprak kararması genellikle fazla sulama belirtisidir. Gövde veya yapraklar kararıyorsa kök çürümesi başlamıştır ve muhtemelen kökten yukarıya doğru ilerleyen bir kararma ve yumuşama görülür.

Yaprak kararması sukulentlerde yanlış toprak seçimi veya deliksiz saksı kullanımında sıklıkla görülür. Suyu fazlaca tutan fazla perlitli topraklar veya altı delik olmayan ve suyun akmadığı saksılar kök çürümesine yol açarak sukulentin kararmasına ve yumuşayarak çürümesine yol açar.

Öneri: Sukulentlerde hava kökleri ne anlama gelir?

Sukulentimin yaprakları kararıyor ne yapmalıyım?

Görsel: succulentplantcare.com & succulentsandsunshine.com

Sukulentlerde kök çürümesi başladıysa kök ve büyük ihtimalle gövdenin büyük bölümünü kurtarmanız mümkün değildir. Sukulentin gövdesini canlı yeşil kısımdan kesmeli ve 1-2 bekletip kesilen yerdeki yaranın kuruyarak iyileşmesini sağlamalısınız. Sonrasında tepeyi direkt toprağa dikebilir veya hafif suya değecek şekilde suda köklendirebilirsiniz.

Kullanacağınız toprak mutlaka çok geçirgen olmalıdır. Sukulent toprağı satın almak en mantıklısıdır. Bir diğer yöntem ise yaprakları ayırarak toprağa yatırmak ve yaprakların çoğalması için imkan sağlamaktır.

Yeşil Günler

Ev Yeşili

Sukulent çoğaltma yöntemi