Soru: Sukulentimin yaprakları kararıyor neden?

Cevap:

Sukulentlerde yaprak kararması genellikle fazla sulama belirtisidir. Gövde veya yapraklar kararıyorsa kök çürümesi başlamıştır ve muhtemelen kökten yukarıya doğru ilerleyen bir kararma ve yumuşama görülür.

Yaprak kararması sukulentlerde yanlış toprak seçimi veya deliksiz saksı kullanımında sıklıkla görülür. Suyu fazlaca tutan fazla perlitli topraklar veya altı delik olmayan ve suyun akmadığı saksılar kök çürümesine yol açarak sukulentin kararmasına ve yumuşayarak çürümesine yol açar.

Öneri: Sukulentlerde hava kökleri ne anlama gelir?

Sukulentimin yaprakları kararıyor ne yapmalıyım?

Görsel: succulentplantcare.com & succulentsandsunshine.com

Sukulentlerde kök çürümesi başladıysa kök ve büyük ihtimalle gövdenin büyük bölümünü kurtarmanız mümkün değildir. Sukulentin gövdesini canlı yeşil kısımdan kesmeli ve 1-2 bekletip kesilen yerdeki yaranın kuruyarak iyileşmesini sağlamalısınız. Sonrasında tepeyi direkt toprağa dikebilir veya hafif suya değecek şekilde suda köklendirebilirsiniz.

Kullanacağınız toprak mutlaka çok geçirgen olmalıdır. Sukulent toprağı satın almak en mantıklısıdır. Bir diğer yöntem ise yaprakları ayırarak toprağa yatırmak ve yaprakların çoğalması için imkan sağlamaktır.

Yeşil Günler

Ev Yeşili

Sukulent çoğaltma yöntemi

Önceki İçerikOrkide tomurcukları açmadan neden dökülür?
Sonraki İçerikKaktüsüm sararıyor neden?
Merhaba ben Gizem ya da bu sitede Ev Yeşili :) Gizem Aydoğan kimdir? 🎓 2011 İstanbul Üniversitesi Tercümanlık bölümünden mezun oldum. 👩‍💻 2010-2018 yılları arasında Milliyet.com.tr bünyesindeki Lifestyle yayın kanallarında editörlükten yayın koordinatörlüğüne pek çok görev aldım. Türkiye'nin en çok trafik alan kadın portalı PembeNar.Com kuruluşunda yer aldım. Onlarca marka ile onlarca sponsorlu içerik projesi yürütme fırsatım oldu. 👩‍💻 2018-2020 yılları arasında Hürriyet.com.tr Lifestyle Yayın Koordinatörü olarak görev aldım. 👩‍💻 2020-2021 yılları arasında Oriflame Türkiye & Afrika Dijital ekibinde danışman olarak görev aldım. 👩‍🌾 2019 yılında hobi olarak başladığım Ev Yeşili yolculuğuna 2021 itibariyle tam zamanlı olarak devam ediyorum. 👩‍🎓 2020- İstanbul Üniversitesi Bahçe Atölyesi - Ev Bitkileri Bakımı ve Yaprak Zararlıları ile Mücadele Eğitimi 👩‍🎓 2020- Halen devam ettiğim Tel Aviv Üniversitesi - Daniel Chamowitz - Understanding Plants Online Eğitimi 👩‍🎓 2021 - İyiEkim ve Orman6 - Permakültür Tasarımına Giriş Eğitimi 👩‍🎓 2021 - Oregon State University - Master Gardener Program Online Eğitimi ile bitki bakımı konusunda kendimi eğitmek için çalışıyorum. 🌿 Ev Yeşili, Youtube, Instagram, Facebook ve websitesi üzerinden her ay yüzbinlerce kullanıcıya erişen bir bitki bakımı markasıdır. Bitki bakım yolculuğumda bana eşlik etiğiniz için teşekkürler. #fotosentezinesağlık