Baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerden olan zakkum çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Bilimsel adı Nerium oleander olan Zakkum çiçeği dört mevsim yeşil kalan çalılık benzeri kokulu bir bitkidir. İlkbaharda çiçek açan zakkum sonbahara kadar çiçeklerini dökmez. Her birinde 5 taçyaprağı bulunan çiçekleri pervane gibi görünür.

Zakkum çabuk büyüyen ve dayanıklı bir bitkidir. Kuraklık, fakir toprak, tuz ve aşırı sıcak karşısında hayatta kalabilir. Bu sebepledir ki otoyol kenarlarından tutun da evin çevresine kadar her yerde tercih edilebilir.

Zakkum çiçeğinin her bölümü hem insanlar hem hayvanlar için oldukça zehirlidir. Küçük bir bölümü bile yenilse öldürücü olabilir. Ayrıca zakkum çiçeği yakıldığında ortaya çıkan duman bile zehirlidir. Zakkum çiçeğine dokunmak ciddi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple zakkum çiçeği bakımı yaparken uzun kollu kıyafetler tercih etmek ve eldiven giymek önemlidir.

Zakkum çiçeği bakımı

Zakkum öyle bir bitki ki hemen her şartta yetişebiliyor. Killi topraktan kuma kadar pek çok toprak türünde hayatta kalabiliyor. Dolayısıyla ne dikeceğinizi bilmediğini bir yere zakkum dikerek yeşilliği garantiye alabilirsiniz. Nötr pH aralığında yani 6.5-7.5 arasında bir toprak sevse de her türlü pH değerindeki toprağa da adapte olabilir.

İlgili: Böcekleri bitkilerden uzak tutmak için öneriler

Her türlü toprağa adapte olabilmesi her toprakta mükemmel açacağı anlamına gelmez. Kullandığınız toprak çok fakir ise organik gübre eklemenizi öneririm. Böylece güzel ve uzun bir yaşamı olabilir.

Zakkum çiçeğini diktikten sonra yeni sürgün çıkarana kadar düzenli sulamak önemlidir. Yeni sürgün çıkardığını ve toprağa tutunduğunu gözlemledikten sonra arada sulamayı unutsanız da problem yaratmaz.

Zakkum çiçeği budanması ne zaman yapılır?

Zakkum budanmaya ihtiyaç duymasa da çiçeklenme döneminden sonra budama yaparsanız daha dolgun bir çalılık şeklinde görünecektir. İlkbahar başlarında özellikle tepe sürgünlerinin uçlarını kırarak çiçeklenmeyi ve bitkinin şekil almasını teşvik edebilirsiniz. Zakkum budamak için en uygun dönem sonbahar sonlarıdır. Dilediğiniz şekli alması için kış öncesinde budama yapabiliriniz.

Ev Yeşili

Önceki İçerikBol güneş seven 5 şifalı ot
Sonraki İçerikSukulentlerde hava kökleri çıkması ne anlama gelir?
Merhaba ben Gizem ya da bu sitede Ev Yeşili :) Gizem Aydoğan kimdir? 🎓 2011 İstanbul Üniversitesi Tercümanlık bölümünden mezun oldum. 👩‍💻 2010-2018 yılları arasında Milliyet.com.tr bünyesindeki Lifestyle yayın kanallarında editörlükten yayın koordinatörlüğüne pek çok görev aldım. Türkiye'nin en çok trafik alan kadın portalı PembeNar.Com kuruluşunda yer aldım. Onlarca marka ile onlarca sponsorlu içerik projesi yürütme fırsatım oldu. 👩‍💻 2018-2020 yılları arasında Hürriyet.com.tr Lifestyle Yayın Koordinatörü olarak görev aldım. 👩‍💻 2020-2021 yılları arasında Oriflame Türkiye & Afrika Dijital ekibinde danışman olarak görev aldım. 👩‍🌾 2019 yılında hobi olarak başladığım Ev Yeşili yolculuğuna 2021 itibariyle tam zamanlı olarak devam ediyorum. 👩‍🎓 2020- İstanbul Üniversitesi Bahçe Atölyesi - Ev Bitkileri Bakımı ve Yaprak Zararlıları ile Mücadele Eğitimi 👩‍🎓 2020- Halen devam ettiğim Tel Aviv Üniversitesi - Daniel Chamowitz - Understanding Plants Online Eğitimi 👩‍🎓 2021 - İyiEkim ve Orman6 - Permakültür Tasarımına Giriş Eğitimi 👩‍🎓 2021 - Oregon State University - Master Gardener Program Online Eğitimi ile bitki bakımı konusunda kendimi eğitmek için çalışıyorum. 🌿 Ev Yeşili, Youtube, Instagram, Facebook ve websitesi üzerinden her ay yüzbinlerce kullanıcıya erişen bir bitki bakımı markasıdır. Bitki bakım yolculuğumda bana eşlik etiğiniz için teşekkürler. #fotosentezinesağlık