Yucca (yuka) genelde evlerde sık gördüğümüz çok gösterişli çiçek açan bir tür bitki. Halk arasında yukaya avize ağacı da deniyor. Bence Yuka yeterince minnoş bir isim.  Yapraklarının uçları hafif dikenli bir bitkimiz olan yuka nasıl çoğaltılır?

Kış mevsimine iyi dayanması sebebiyle yuka bitkisi ülkemizde parklarda ve bahçelerde de tercih ediliyor. Sağda solda bolca görebilirsiniz. Tuzlu toprağa kolay adapte olabilecen yukalar kıraç toprakta bile yetişiyor. Bakımı en kolay bitkilerden denilebilir.

Yuka nasıl çoğaltılır?

Yuka bitkisini çoğaltmanın en kolay yolu çelikleme yöntemidir. Yuka bitkisinin yaprağını istediğiniz bir noktadan keserek toprağa dikebilir ve köklenmesini bekleyebilirsiniz. Yuka çoğaltma bu şekilde yapılabilir. Lakin yuka bitkisi çoğaltma esnasında kestiğiniz yaprağın kesilen kısmının kurumasını beklemeden toprağa dikmemelisiniz. Aksi takdirde hastalık kapabilir ve çürüyebilir. Biliyorsunuz bitkinin iyileşmesine izin vermek gerekiyor. Yoksa çok hassas olduğu ve dışarıya açık olduğu için topraktan hastalık geçebiliyor.

Yuka bitkisini kökten yetişen dallarıyla da çoğaltabilirsiniz. Mayıs ayının ilk yarısında kökten çıkan bu kısımları yani yavru yukaları direkt toprağa dikebilirsiniz. Güneş ısıtıyorsa ve rüzgar varsa 1-2 haftada kökleneceklerdir.

Yuka güneş sever. Mutlaka güneş görmesini sağlayın. Köklenmesini hızlandıracaktır.

Yuka bitkisinin uzun bir yaprağını 15-20 parçaya bölüp de çoğaltabilirsiniz. Ancak unutmayın. Dikmeden önce 3-4 gün önce kuruması için beklemelisiniz. Ne dedik. Biraz iyileşecek minikler 🙂

Ev Yeşili