Sıcak bir yaz gününde pencere önünde, balkonda veya evin önünde bahçesini sulayan pek çok kişi görebilirsiniz. Yaz aylarında bitkiler daha fazla sulamaya ihtiyaç duyuyor ancak daha önemli bir şey var. Sulama yaptığınız zaman aralığı hem bitkilere faydası hem de su faturası açısından fark yaratır. Peki yaz aylarında nasıl ve ne zaman sulama yapmak gerekiyor?

Bitkileri sabah mı sulamayım akşam mı?

Cevap ne tür bir sulama yaptığınıza göre değişir. Eğer bitkileri yağmurlama (sprinkle) yöntemiyle suluyorsanız sabahları sulamak daha etkilidir. Yaprakları ıslanan bitkiler güneş tepeye varana kadar kurur ve yapraklarda mantar oluşumu da engellenmiş olur. Ancak sabah 6’da uyanıp bahçe sulamak istemiyorsanız akşam gün batımına yakın saatlerde de sulama yapabilirsiniz.

İlgili: Doğru orkide sulaması nasıl yapılır?

Akşam sulaması yaparken bitkinin yapraklarını ıslatmamaya özen göstermelisiniz. Kökleri hedefleyerek sulamalısınız. Zira ıslanan yapraklar kurumazsa mantar ve benzeri hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Tek yıllık ve çok yıllık bitkilerin sulanması

Bitkilerin tek yıllık mı çok yıllık mı olduğuna göre sıcak havalarda sulama rutini değişiklik gösterebilir.

Tek yıllık bitkiler tüm ömrünü bir sezonda tamamladığından kök sistemleri sığdır ve toprak kuruduğunda yeterince gelişemezler. Bu sebeple tek yıllık bitkileri sık sulamalısınız.

Çok yıllık bitkilerin kök sistemleri ise derine kadar iner. Bu sayede uzun kuraklık dönemlerine bile dayanabilirler. Dolayısıyla çok yıllık bitkileri daha az sulayarak bakım yapabilirsiniz. Çok yıllık bitkiler için ortalama sulama süresi haftada 1 veya 2 keredir. Suyu yavaş yavaş vermek önemlidir. Toprağın suyu iyice emmesi için yavaş ve sulama yapılmalıdır.

İlgili: Bitkilerde sulama ile ilgili 10 temel kural

Sebze meyve sulaması nasıl yapılır?

Kuraklığa dayanıklı sebze meyve diye bir şey yoktur önce bunda bir anlaşalım J Sebze meyveleri görmezden gelir ve sulamazsanız çiçeklenme döneminde muhtemelen çiçeklerini döker, solmaya başlar ve bitkiyi kaybedersiniz. Yaz aylarında bol su seven bitkiler karnabahar, kereviz, salatalık, biber, turp ve kabaktır. Bu bitkiler nemli toprak sever ve bol sulanmak ister. Eğer otomatik bir sulama sisteminiz varsa her sabah sulanacak şekilde planlama yapmanızı öneririm.

Ev Yeşili