Venüs sinekkapan en ilgi çekici bitkilerden biridir. Etçil bir bitki olan Venüs sinekkapanı evde yetiştirmek mümkündür. Özellikle çocuklar için yemek yiyen bir Venüs sinekkapan müthiş ilgi çekicidir. Venüs sinekkapan bitkisini tanıyalım.

  • Bilimsel adı: Dionaea muscipula
  • Yaygın adı: Venüs sinekkapan bitkisi
  • Çok yıllık ve otsu bir bitkidir.
  • Venüs sinekkapan yetiştkinliğe eriştiğinde 18 -30 cm uzunluğa ve 15 – 18 cm genişliğe ulaşabilir.
  • Yarı gölgeli ve/veya bol güneş alan yerlerde yetişir.
  • Venüs sinekkapan asidik toprak sever. Kumlu, fakir ve verimsiz nemli toprak ister.
  • Venüs sinek kapan Mayıs- Haziran ayları arasında çiçek açar.
  • Venüs sinek kapan çiçeği beyaz renklidir.
  • ABD’de Carolina eyaletleri anavatanıdır.

Venüs sinekkapan bakımı hakkında bilgiler

Venüs sinekkapan nasıl beslenir?

Venüs sinekkapanın “çenesi” bir tür kafes biçimindedir. Bu şekilde hareket edecek şekilde modifiye olmuş bir tür yaprak olan çenesinin içinde nektar bulunur. Bu nektar sinekleri ve böcekleri cezbeder. Venüs sinekkapan içine giren böcekler hareket ettiğinde çenenin içerisindeki minik kıllar uyarılır ve kafes kapanır. Venüs sinekkapan avını 4-10 gün içerisinde enzimler yardımıyla sindirir. Tamamen sindirim gerçekleştikten sonra kafes yeniden açılır.

Ev Yeşili

Önceki İçerikDoğru orkide sulaması nasıl yapılır?
Sonraki İçerikVenüs sinekkapan bitkisi bakımı
Merhaba ben Gizem ya da bu sitede Ev Yeşili :) Gizem Aydoğan kimdir? 🎓 2011 İstanbul Üniversitesi Tercümanlık bölümünden mezun oldum. 👩‍💻 2010-2018 yılları arasında Milliyet.com.tr bünyesindeki Lifestyle yayın kanallarında editörlükten yayın koordinatörlüğüne pek çok görev aldım. Türkiye'nin en çok trafik alan kadın portalı PembeNar.Com kuruluşunda yer aldım. Onlarca marka ile onlarca sponsorlu içerik projesi yürütme fırsatım oldu. 👩‍💻 2018-2020 yılları arasında Hürriyet.com.tr Lifestyle Yayın Koordinatörü olarak görev aldım. 👩‍💻 2020-2021 yılları arasında Oriflame Türkiye & Afrika Dijital ekibinde danışman olarak görev aldım. 👩‍🌾 2019 yılında hobi olarak başladığım Ev Yeşili yolculuğuna 2021 itibariyle tam zamanlı olarak devam ediyorum. 👩‍🎓 2020- İstanbul Üniversitesi Bahçe Atölyesi - Ev Bitkileri Bakımı ve Yaprak Zararlıları ile Mücadele Eğitimi 👩‍🎓 2020- Halen devam ettiğim Tel Aviv Üniversitesi - Daniel Chamowitz - Understanding Plants Online Eğitimi 👩‍🎓 2021 - İyiEkim ve Orman6 - Permakültür Tasarımına Giriş Eğitimi 👩‍🎓 2021 - Oregon State University - Master Gardener Program Online Eğitimi ile bitki bakımı konusunda kendimi eğitmek için çalışıyorum. 🌿 Ev Yeşili, Youtube, Instagram, Facebook ve websitesi üzerinden her ay yüzbinlerce kullanıcıya erişen bir bitki bakımı markasıdır. Bitki bakım yolculuğumda bana eşlik etiğiniz için teşekkürler. #fotosentezinesağlık