Yapraktan bitki çoğaltmak denilince akan sular duruyor. Mahalleden geçerken komşunun saksısından apardığımız yapraklar ve kahve içmeye gittiğimiz kafede masalarda duran çiçeklerden aşırdığımız dallar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bitki yetiştirmeye meraklıysanız benim gibi çiçek böcek görünce gözünüz seğirmeye başlıyordur 🙂

Hatta geçen haftalarda Prag seyahatinde gittiğimiz Prag Hayvanat Bahçesi’nde tropik bölge serasındaki sarmaşıkları gözüme kestirip nasıl baktıysam Kağan “Her yerde kamera var biliyorsun değil mi? Lütfen filleri görüp gidelim olay istemiyorum” deyip kahkahayı basınca yapraktan bitki çoğaltma mevzusunun benim için artık bir bağımlılık haline geldiğini kabul etmek zorunda kaldım 😀

Siz de bendenseniz gelelim aloe verayı yapraktan çoğaltmak mümkün mü değil mi konusuna.

Aloe Vera müthiş bir bitki gerçekten. Bana bir arkadaşım 3-5 kök verdi, oradan çoğaldılar da çoğaldılar. Bu yeşil, tombik ve sulu yapraklı bitkimiz kökünden minik minik filizlenip yavrular vermeye pek müsait. Ancak yaptığım araştırmalarda her ne kadar başarı oranı düşük olsa da yapraktan Aloe Vera çoğaltmak mümkün.

Şans ve sabır büyük bir faktör ama.

Yapraktan Aloe Vera çoğaltmak için kesim yöntemi

yapraktan aloe vera çoğaltma

Yapraktan Aloe Vera çoğaltmak için 8-10 santimetre uzunluğunda bir yaprak almanız gerekli. Bitki çoğaltmak için kesim yaparken keskin ve temiz bir bıçak kullanmak çok önemli. Ben maket bıçağı tercih ediyorum ve mutlaka temiz olmasına özen gösteriyorum. Yani kendinize bir bıçak edinip her seferinde yıkayıp temizlemeden onu bitki kesim bıçağı yapmamalısınız.

Aloe Vera yaprağını dikeyde düşünün. Köklerin olduğu saksıya doğru hafif verevine temiz bir şekilde kesin.

Toprağa dikmeden önce iyileşmesine izin verin

Aloe Vera da aynı sukulentlerde olduğu gibi nemi depolayan ve içi de jel dolu yapraklara sahip. Dolayısıyla bu tür bitkileri keser kesmez toprağa dikmek sadece enfeksiyona davetiye çıkarıyor. Bitki hızlıca topraktan enfekte olabiliyor ve çürüyor. Bu sebeple ılık bir ortamda sulamadan veya ıslatmadan mesela bir kağıt havlunun üzerinde 15 gün kadar beklemeniz gerekli. Aloe Vera yaprağındaki kesik ince bu süre içinde ince bir film oluşturacak yani iyileşecek.

yapraktan aloe vera çoğaltma

Aloe Vera saksısı nasıl olmalı?

Saksı seçimi konusunda her zaman altında delikleri olan ve suyun saksı içinde birikmediği saksılar seçilmelidir diye yaygara koparanlar var.

Bir süre ben de böyle düşünüyor ve uyguluyordum ancak altı deliksiz saksılarda da pek çok bitki yetiştirdikten sonra işin püf noktasının delikler değil sulama miktarı olduğunu anladım. Nitekim benim aloe veralar da altı delik olmayan terra cota saksıda duruyor.

Ha siz bu bitkiyi yağmur alacak bir yerde yetiştirecekseniz o zaman tabii ki altı delik olmalı ama kontrollü sulama yapacaksanız çok daha elzem değil.

Aloe Vera toprağı nasıl seçilir?

Kestiğiniz ve iyileşmesi için 2 hafta beklediğiniz Aloe Vera yaprağını dikmek için kaktüs toprağı kullanmak uygun. Kaktüs toprağınız yoksa 1 ölçü kum ile 1 ölçü normal bitki toprağı karıştırmak da aynı görevi görür. toprağın pH seviyesi 6.0-8.0 arasında olursa şahane ama değilse biraz bahçe kireci ekleyerek bu seviyeyi yükseltebilirsiniz.

Toprağa dikim yöntemi ve köklendirme hızlandıran ev yapımı karışım tarifi

İyileşen minnoş Aloe Vera yaprağını kesik kısmı toprağın içine girecek şekilde dikmek gerekiyor. Bu arada bu ucu dikmeden önce kök hormonu varsa buna hafifçe batırabilirsiniz. Yoksa tarçın ve balı macun kıvamında karıştırıp toprağa girecek kısma hafifçe bulamak da iş görecek. Bu hormonlar veya karışım bitkilerde köklenmeyi hızlandırıyor 🙂 Aloe verayı dikerken yaprağın üçte biri toprağa gömülmeli. Diktikten sonra ılık ve hafif güneş alan bir yere bitkiyi koyun ve ilk 4 hafta toprak nemli olacak şekilde az az ama düzenli sulayın. Bu süre içinde yaprak küçülebilir, buruşabilir veya hafifçe kuruyabilir. Hemen endişelenmeyin. Ardındaki süreçte toprak tamamen kurumadan kesinlikle sulama yapmayın.

Ben bugüne kadar bu yöntemle 2 kere denedim ama arada evden uzaklaşıp da sulamayı ihmal edince başarısız olduk. Deneyip de işe yaradı diyen varsa veya başka yöntem bilen varsa lütfen yazsın 🙂

Ev Yeşili