Sukulentinizin gövdesinin bir veya birkaç bölümünden kök benzeri tabiri caizse sakal gibi tüyler mi çıktı? Biz bunlara hava kökleri diyoruz. Orkideler gibi sukulentler de hava kökü çıkarabilir. Peki sukulentlerde hava köklerinin çıkması ne anlama gelir?

Hava kökleri nedir?

Sukulentlerde hava kökleri genelde gövdeden veya yaprak diplerinden çıkan beyaz veya pembe renkli köklerdir. Sukulentlerin toprak içindeki köklerine benzer görünümdedirler ancak toprağa doğru değil havaya doğru uzarlar.

Sukulentlerde neden hava kökü oluşur?

Sukulentinizde orkide benzeri hava kökleri oluşuyorsa genelde tek bir anlama gelir: Sukulentinizi yeterince sulamıyorsunuz.

Yeterince sulanmayan sukulentler nemi topraktan alamadığında havadaki nemi alabilmek için hava kökleri geliştirir.

Düzenli sulama olmadığında, tatile gidip geldiğinizde, yeterince sulama yapmadığınızda sukulentiniz hava kökleri çıkarabilir. Bu hava kökleri ortamdaki nemi emerek sukulente gereken suyu sağlamaya çalışır.

Bazen sukulentler alt yapraklarından kurumaya başlar ve kuruduğu yerlerde de hava kökleri çıkmaya başlar. Hava kökü çıkaran sukulentlerin düzenli ve iyice sulandığından emin olun. Saksısı küçük geldiği için topraktaki nem bitkiye yetmiyor olabilir. Saksıyı bir boy büyütmeyi deneyebilirsiniz.

Hangi sukulentler hava kökü çıkarır?

Tüm sukulentler hava kökü çıkarmaz. Gövdesi olan Echeveria veya Sedum cinsi sukulentlerde hava kökü görebilirsiniz. Ancak Haworthia veya Aloe gibi cinslerde hava kökü görülmez.

Düzenli sulama yaptığınızda hava köklerinin azaldığına şahit olabilirsiniz.

Hava kökleri kesilmeli mi?

Sukulentler hava kökü verdiğinde yapmanız gereken düzenli sulamadır. Bitkinizi daha derinlemesine sulamanız gerekmektedir. İlla ki daha sık değil ancak suyu emdiğinden emin olana dek derinlemesine sulama yapmanız gerekir.

Hava köklerini kesmek yerine sulama sonrasında ne olacağını bekleyebilirsiniz. Hava kökleri ciddi bir sorun değildir. Sadece sukulentinizin eskisi kadar sağlıklı olmadığını gösterir. Bazı hava kökleri iyice gelişir ve normal bir kök gibi kalınlaşır. Bu durumda kökleri 3-4 cm uzayan dalları ana gövdeden ayırabilir ve hava köklerini toprağın üzerine gelecek şekilde sukulentinizi yatay koyabilirsiniz. Böylece sukulentinizi çoğaltabilirsiniz.

Ev Yeşili