Boncuk boncuk sarkan sarmaşık gibi sürünen bir sukulent cinsi olan String of pearls veya string of beads Türkçe ismiyle tesbih çiçeği veya boncuk dizisi özellikle tavana asılan saksılardan bir taşım aşağı süzülen ve enfes bir görüntü yaratan bir tür. Tesbih çiçeği bakımı, çoğaltılması, sulaması ve gübrelemesi ile ilgili birkaç bilgi hazırladım.

Tesbih çiçeği veya string of pearls Asteraceae familyasına ait sürünen, çok yıllar hayatta kalabilen, etki minik boncuklara sahip bir tür asma bitkidir. Tesbih çiçeği Latince ismi Senecio rowleyanus ve üst sınıfı Senecio’dur.

Senecio türü kelime anlamıyla “yaşlı adam” anlamına gelir. Senecio takımından bir diğer sevdiğimiz bitkilerden olan Senecio vulgaris yani kanarya otu ile de akrabadır. Biliyorum bu bitkilerdeki akrabalık konusu biraz karışık.

Zira bu takımın familyası Papatyagiller ama string of pearls ile ne alakası var diyebilirsiniz. Boncuk boncuk haliyle pek benzemese de çiçek açtığında papatyalar ile benzer özellikler gösterir. Ancak papatyagiller öyle geniş bir aile ki bu bitkimiz aslında bir sukulent. Biraz karışık değil mi?  ?

Konudan sapmayalım gelelim tesbih çiçeği bakımına. Bu arada bezelye çiçeği dense daha hoş olurmuş, bence bir kutu bezelye konservesinden farkı yok ?

Tesbih çiçeği bakımı hakkında bilgiler

Güneş Afrika’ya özgü bir bitki olan tesbih çiçeği pek çok sukulentte olduğu gibi bakması kolay bitkilerden. Kuraklığa pek dayanıklı ve uzun süre susuz hayatta kalabiliyor. Haftada bir sulayıp diğer hafta sulamasanız bile pek sıkıntıya girmiyor.

Tesbih çiçeği sulaması yaparken suyu fazla kaçırmamak lazım. Kök çürümesi ihtimali artıyor ve genelde “Sukulentim ölüyor ne yapmalıyım?” sorularının cevabı “Fazla sulamayın” oluyor.

Tesbih çiçeğinin dalları kurursa arada budamak iyi gelebilir. Kuruyan ve buruşan pıtırcıkları temizleyin ki sağlıklı olanlar vitaminden, suyundan iyice faydalanabilirsin.

Tesbih çiçeği toprağı nasıl olmalı?

Tesbih çiçeği de sukulentlerin genelinde olduğu gibi kumlu toprak seviyor. 1 ölçü kum ve 3 ölçü bitki tortu kullanarak bir toprak elde edebilir ve sukulentler için bu toprağı kullanabilirsiniz. Diktiğiniz saksının dibinde delik olsa iyi olur ancak kontrollü sulama yapıyorsanız yani bahçede bakmıyorsanız çok da gerek yok.

Tesbih çiçeğini 15 günde bir sulamak yeterli olacaktır. Tesbih çiçeği buruşuyor ve pıtırcıklar sönüyorsa az suluyor olabilirsiniz. Çünkü genelde bünyelerindeki suyu tüketince pıtırcıklardaki suyu kullanmaya başlarlar. Fazla suladığınızda da sararma görülebilir ve kök çürümesi yaşanabilir. Gövdenin dibinden yukarı doğru çürüme görülüyorsa bilin ki kök çürümesi var. Suyu fazla kaçırdınız demektir ?

Güney Afrika’ya özgü bir bitki olmasından sıcak sevdiğini anlamak çok zor olmasa gerek. 20 derece ve üstünü pek severler. Eğer yaşadığınız şehir çok soğuksa kışın mutlaka içeri alın. Bahçede bırakmayın.

Tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır?

Bu pıtırcıklar zaten pek arsız. Sürünen de bir bitki olduğundan alıp başını gidiyorlar denilebilir ? çoğaltmak istediğinizde ana gövdeden sağa sola yayılan saplardan birini toprağın üzerine serin. 10 santimetre civarında bir uzunluktan kesin. Olduğu yerde toprağa tutunduğu için uzamaya ve gelişmeye devam edecektir.

Ancak sizde tesbih çiçeği yok ama bir komşunuzda var. Aşırma işlemini nasıl yapacaksınız? ?

Tesbih çiçeğini çoğaltmak için yavru ayırmaya gerek yok. Yine 10 santimetre uzunluğunda gibi sağlıklı bir sapı kesip alın. Eve gelince direkt toprağa oturtun. Normalde sukulent yapraklarını çoğaltmak için 2-3 gün bekliyoruz ancak tesbih çiçeği gibi türlerin sapları öyle incedir ki hemen iyileşir. Kısa sürede de köklenecektir.

Tesbih çiçeği suda köklendirme de yapılabilecek türlerden. Kestiğiniz dalı suya koyarsanız da 2-3 hafta içinde köklenmeye başlar. İncecik sapı var nasıl köklenecek demeyin. Pıtır pıtır kök çıkarıyorlar ?

Bildiğiniz veya denediğiniz başka yöntem varsa bana yazın.

Ev Yeşili