Boncuk boncuk sarkan bir sukulent türü olan Senecio rowleyanus / String of pearls veya string of beads; Türkçe ismiyle tesbih çiçeği veya boncuk dizisi özellikle tavana asılan saksılardan bir taşım aşağı süzülür ve enfes bir görüntü yaratır. Tesbih çiçeği bakımı, çoğaltılması, sulaması ve gübrelemesi ile ilgili birkaç bilgi hazırladım.

Tesbih çiçeği veya string of pearls Asteraceae familyasına ait sürünen, çok yıllar hayatta kalabilen, etki minik boncuklara sahip bir tür asma bitkidir. Tesbih çiçeği’nin Latince ismi Senecio rowleyanus ve üst sınıfı Senecio’dur.

Senecio kelime anlamıyla “yaşlı adam” anlamına geliyormuş 🙂 Senecio takımından bir diğer sevdiğimiz bitkilerden olan Senecio vulgaris yani kanarya otu ile de akraba. Biliyorum bu bitkilerdeki akrabalık konusu biraz karışık.

Zira bu takımın familyası Papatyagiller ama string of pearls ile ne alakası var diyebilirsiniz. Boncuk boncuk haliyle pek benzemese de çiçek açtığında papatyalar ile benzer özellikler gösterir. Ancak papatyagiller öyle geniş bir aile ki bu bitkimiz aslında bir sukulent. Biraz karışık değil mi?  

Konudan sapmayalım gelelim tesbih çiçeği bakımına. Bu arada bezelye çiçeği dense daha hoş olurmuş, bence bir kutu bezelye konservesinden farkı yok 🙂

Tesbih çiçeği bakımı hakkında bilgiler

Güneş Afrika’ya özgü bir bitki olan tesbih çiçeği pek çok sukulentte olduğu gibi bakması kolay bitkilerden. Elbette sulamamaya dayanabilirseniz. Kuraklığa pek dayanıklı ve uzun süre susuz da hayatta kalabiliyor. 

Tesbih çiçeği sulaması yaparken sıklığını abartmamak lazım. Kök çürümesi ihtimali artıyor ve genelde “Sukulentim ölüyor ne yapmalıyım?” sorularının cevabı “Fazla sulamayın” oluyor.

Tesbih çiçeğinin dalları kurursa arada budamak iyi gelebilir. Kuruyan ve buruşan pıtırcıkları temizleyin ki sağlıklı olanlar rahatça gelişebilsin.

Tesbih çiçeği toprağı nasıl olmalı?

Tesbih çiçeği de sukulentlerin genelinde olduğu gibi kumlu toprak seviyor. 1 ölçü kum ve 3 ölçü bitki tortu kullanarak bir toprak elde edebilir ve sukulentler için bu toprağı kullanabilirsiniz. Diktiğiniz saksının dibinde delik olsa iyi olur ancak kontrollü sulama yapıyorsanız siz bilirsiniz 🙂

Tesbih çiçeği buruşuyor ve pıtırcıklar sönüyorsa az suluyor olabilirsiniz. Çünkü genelde bünyelerindeki suyu tüketince pıtırcıklardaki suyu kullanmaya başlarlar. Fazla suladığınızda da sararma görülebilir ve kök çürümesi yaşanabilir. Gövdenin dibinden yukarı doğru çürüme görülüyorsa bilin ki kök çürümesi var. Yine toprağı yeterince geçirgen değilse kökler çürüyebilir ve bitki susuzmuş gibi görünebilir. Gözlemleyerek ilerlemek en iyisi.

Güney Afrika’ya özgü bir bitki olmasından sıcak sevdiğini anlamak çok zor olmasa gerek. 20 derece ve üstünü pek severler. Eğer yaşadığınız şehir çok soğuksa kışın mutlaka içeri alın. Bahçede bırakmayın.

Tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır?

Bu pıtırcıklar zaten pek arsız. Çoğaltmak istediğinizde ana gövdeden sağa sola yayılan saplardan birini toprağın üzerine serin. 10 santimetre civarında bir uzunlukta kesin. Olduğu yerde toprağa tutunduğu için uzamaya ve gelişmeye devam edecektir.

Ancak sizde tesbih çiçeği yok ama bir komşunuzda var. Aşırma işlemini nasıl yapacaksınız? 🙂

Tesbih çiçeğini çoğaltmak için yavru ayırmaya gerek yok. Yine 10 santimetre uzunluğunda gibi sağlıklı bir sapı kesip alın. Eve gelince direkt toprağa oturtun. Normalde sukulent yapraklarını çoğaltmak için 2-3 gün bekliyoruz ancak tesbih çiçeği gibi türlerin sapları öyle incedir ki hemen iyileşir. Kısa sürede de köklenecektir.

Tesbih çiçeği suda köklendirme de yapılabilecek türlerden. Kestiğiniz dalı suya koyarsanız da 2-3 hafta içinde köklenmeye başlar. İncecik sapı var nasıl köklenecek demeyin. Pıtır pıtır kök çıkarıyorlar.

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds