Saksıda çam yetiştirirken toprağını nasıl seçmek gerekir? Saksı çamı toprağı ve bakımı nasıl olmalı?

Çamlar çok geniş bir cins ve pek çok türü bulunur. Farklı iklimlere ve koşullara uyum sağlayarak gelişmişlerdir. Saksıda çam bakmak mümkün olsa da günün birinde toprağa almanız gerekecek kadar büyüyecektir. Ancak saksıda bakarken toprak seçimi ve bakım koşulları nasıl olmalı ben yine de anlatayım.

Saksı çamlarının toprak ihtiyacı doğada ve saksıda farklıdır. Toprağın su tutmasını isteyen çamlar için drenajı yüksek, nefes alacak ve aynı zamanda da su tutma kapasitesi yüksek bir toprak seçilmelidir.

Çamlar için ideal toprak aslında tam anlamıyla “toprak” değildir. Toprak çok çabuk çamurlaşır ve hava akışını, drenajı istenildiği düzeyde tutmak mümkün olmaz. Saksı çamları için ideal toprak çam kabuğuna bir miktar perlit ve peat moss denilen turba yosunu karışımıdır.

Normalde topraktan alınan besinleri saksıda alamayacağı için yavaş salınımlı gübre kullanmak işe yarar. Toprak eşit derecede nemli olacak şekilde sulanmalıdır ancak dibinde su birikmesine izin vermeyin. Çam genelde güneş ışığını sever ama bazı türler hafif gölge yerleri de tolere eder.

Evde bakarken özellikle kış aylarında odanın havasının fazla kurumamasına özen gösterin. Kaloriferden uzak bir köşede nispeten serin bir yerde bakmalısınız. Kaloriferlere suluk asmayı asla unutmayın.

Ev Yeşili