Peperomia obtusifolia bakımı hakkında bilgiler

Popüler

Geçtiğimiz günlerde evin civarındaki bir markette solmak üzere olan bir bitki bulup hemen kapıp eve getirmiştim. Türünü incelediğimde isminin Peperomia obtusifolia olduğunu öğrendim. Bu vesileyle Peperomia obtusifolia bakımı hakkında bilgi vermek isterim.

Karanlıktan ve havasızlıktan, belki de susuzluktan yumuşamış yaprakları ve bükük boynuyla pek üzmüştü beni ama kendini hemen toparladı minik. Şimdi minik balkonumdaki serada arkadaşlarına katıldı.

Bu esnada bakımı ve Peperomia obtusifolia hakkında pek çok bilgi öğrendim sizlerle de paylaşayım. Bu arada bu bitkiye Türkçe’de Zümrüt dalgası çiçeği demişiz.

Peperomia obtusifolia bakımı hakkında bilgiler

Peperomia obtusifolia, Karabibergiller olarak bilinen Piperaceae familyasından Peperomia cinsinden bir tür. Parlak yeşil yaprakları var ve olağanüstü bir dayanıklılığa sahip. Pek kolay kolay solmuyor, kurumuyormuş. Bu nedenle de “Ben çiçek bakamıyorum” diyenler için uygun bir alternatif.

Peperomia obtusifolia adındaki obtusifolia, keskin olmayan, küt anlamına geliyor. Bu sebeple bu bitkiye küt yapraklı peperomia olarak da biliniyor bazı çevrelerde.

Peperomia obtusifolia nerede yetişir?

Bitkinin anavatanı Kuzey Amerika. Doğal yaşam alanı ormanlar ve bataklıklar ancak genelde ağaç kütüklerinde, ağaç gövdelerinde ve hatta ağaç kabuklarının arasında bile yaşayabiliyor.

Peperomia obtusifolia
1 günlük güneş ve sulama detoksuyla yemyeşil oldu minik Pepe ?

Peperomia obtusifolia çiçek açar mı?

Peperomia obtusifolia aslında her mevsim çiçek açan bir bitkidir ancak daha ziyade kış sonu ve yaz başı arasında çiçeklerini görebilirsiniz. Dalların ucunda minik çubuklar şeklindedir ve yeşil-krem rengi gibi bir renge sahiptir. 

Peperomia obtusifolia bakımı hakkında püf noktaları

Peperomia obtusifolia bakımı aslında oldukça kolay bir bitkidir. Minik bir bitki değildir ancak büyüdükçe de büyümez. 

Evde veya ofiste pencere önünde veya masa/sehpa üzerinde kolaylıkla bakılabilir. Peperomia obtusifolia yaprakları zehirli değildir. Çocuklar veya evcil hayvanlar için bir tehlike arz etmez. Siz yine de erişemeyecekleri bir yede bakmak isteyebilirsiniz. Yenmesi halinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna danışmakta fayda var.

Peperomia obtusifolia

Peperomia obtusifolia hem çok aydınlığa hem de koyu gölgeye uyum gösterebilen bir bitkidir. Susuzluk sorunu pek olmaz. Yani uzun süre sulamasanız da pek içerlemez. Tatile giderken gönül rahatlığıyla bırakacağınız bitkilerden biridir. Toprak tercihi konusunda hassas olmayan bu bitki dostumuz için geçirgen bir karışım doğru olacaktır.

Peperomia obtusifolia variegata bakımı

Peperomia obtusifolia variegata, bitkimizin yaprakları beyazlı yeşilli çeşididir. Normalde gölgeye dayanıklı bir bitki olan peperomianın bu çeşidi gölgeyi pek sevmez. O nedenle her peperomia gölgede bakılmamalıdır. Yapraklar alacalı ise daha iyi ışığın gerekli olduğunu ekleyelim. Pencere kenarı ideal ortamı sağlayacaktır.

Peperomia obtusifolia çoğaltılması

Peperomia obtusifolia çoğaltma yaparken çiçeklenme döneminin bitmesini beklemek dha doğru. Çiçeklenme bitince dalları dibe yakın yerlerden kesip 2 yapraklı minik dallar haline getirin. Bu 2 yapraklı dalları direkt ayrı bir saksıda toprağa dikebilirsiniz. Dip filizlerden ayırıp yine toprağa dikerek de çoğaltma yapabilirsiniz.

Tek yapraktan da suda köklendirme ile çoğaltılabilecek bir türümüz. Epey hızlı ve kolay çoğaltma yapılabilir.

Yaprakları direkt olarak toprak karışımına da saplayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta yaraların iyileşme süresi. Peperomia obtusifolia dalını kestikten sonra bir süre açıkta bekletip ardından toprağa dikin. 

Ben bu bitkiyi pek sevdim. Yaprakları parlak yeşil ve müthiş bir ferahlık veriyor ortama. Hazır kolay da yetiştirilebilen bir bitki madem belki siz de denersiniz.

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -