Mart ayı geldiğinde şehirli bahçenize neler ekebilir/dikebilirsiniz? Mart ayında ekimi yapılacak bitkiler neler?

Mart ayı ekim dikim aylarının ilki. Cemreler düştüğüne göre ve yazı müjdecisi bahar ayları geldiğine göre evinizde sebze ve meyve dikimine başlayabilirsiniz. Mart ayından önce dikim yaparsanız don olayları ve soğuklar tohumları veya yeni büyüyen filizleri dondurabilir.

Mart ayında ekimi yapılacak sebzeler hangileri?

Domates, bezelye, havuç, çeri domates, maydanoz, roka, mısır, salatalık, patlıcan, dereotu, karnabahar, kabak, biber çeşitleri, patates, dolmalık biber Mart ayından tohumunu ekebileceğiniz sebzelerdendir.

Mart ayı bitmeden ve bitkiler tamamen uyanmadan gerekli budama işlemlerini yapmaya da özen gösterin. Mart 15 olmadan budama işlerini tamamlamalısınız.

Mart ayı saksı değişimi için de uygundur. Bitkilerin büyüme evresine geçeceği bahar aylarının ilki olan Mart ayında saksı büyütme ihtiyacı olan bitkileri 1 boy büyük saksıya geçirebilirsiniz.

Mart ayı kış uykusundan uyanan bitkiler için ilk gübreleme ayıdır. Mart’ın 15’i kış 15’i yaz diyen nineleri unutmayalım. Ben de Mart’ın ikinci yarısından itibaren yavaş yavaş sıvı besin vermeye başlıyorum.

 

 

Önceki İçerikGuzmanya bakımı nasıl olmalı?
Sonraki İçerikLimon ağacı yaprakları yapış yapış neden?
Merhaba ben Gizem ya da bu sitede Ev Yeşili :) Gizem Aydoğan kimdir? 🎓 2011 İstanbul Üniversitesi Tercümanlık bölümünden mezun oldum. 👩‍💻 2010-2018 yılları arasında Milliyet.com.tr bünyesindeki Lifestyle yayın kanallarında editörlükten yayın koordinatörlüğüne pek çok görev aldım. Türkiye'nin en çok trafik alan kadın portalı PembeNar.Com kuruluşunda yer aldım. Onlarca marka ile onlarca sponsorlu içerik projesi yürütme fırsatım oldu. 👩‍💻 2018-2020 yılları arasında Hürriyet.com.tr Lifestyle Yayın Koordinatörü olarak görev aldım. 👩‍💻 2020-2021 yılları arasında Oriflame Türkiye & Afrika Dijital ekibinde danışman olarak görev aldım. 👩‍🌾 2019 yılında hobi olarak başladığım Ev Yeşili yolculuğuna 2021 itibariyle tam zamanlı olarak devam ediyorum. 👩‍🎓 2020- İstanbul Üniversitesi Bahçe Atölyesi - Ev Bitkileri Bakımı ve Yaprak Zararlıları ile Mücadele Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - İyiEkim ve Orman6 ekiplerinden Permakültür Tasarımına Giriş Eğitimi aldım. 👩‍🎓 2021 - Ecodemia.org.uk - Regenerative Landscapes & Permaculture Design projesini tamamlayarak Permakültür Tasarımcısı Sertifikası aldım. 👩‍🎓 İkinci Üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojisi öğrencisiyim. 🌿 Ev Yeşili, Youtube, Instagram, Facebook ve websitesi üzerinden her ay yüzbinlerce kullanıcıya erişen bir bitki bakımı markasıdır. Bitki bakım yolculuğumda bana eşlik etiğiniz için teşekkürler. #fotosentezinesağlık