Limon çekirdeği filizlendirme işlemi oldukça basit ancak sabır gerektiren bir iştir. Tüm tohumlarda olduğu gibi 🙂 Limon çekirdeği filizlendirmek için 1 limon yeterli. Tüm ihtiyacınız saksı, dikim materyali, streç film ve bir limonun çekirdekleri.

Limon çekirdeği filizlendirme aşamaları

Limon çekirdeği filizlendirme yaparken önce limonu ikiye bölün. İçinden en iyi görünen çekirdekleri seçin. Çekirdeklerin etrafındaki ince kılıfı çıkarabilirseniz çimlendirmeyi hızlandırabilirsiniz.

Limon çekirdeğini tamamen ıslatılmış bir saksı toprak karışımına tohum kendi boyunun 2 katı kadar içeride kalacak şekilde gömün. Sprey ile ıslatın. Limon çekirdeğini filizlendirmek için oda sıcaklığında ve nemli tutmak önemli. Streç film ile saksının üstünü sararsanız ve 2-3 delik delerseniz streç film sera görevi görecektir.

Sık sık kontrol etmeyi unutmayın. Toprak tamamen kurumasın ancak çok da ıslak olmasın. Fazla ıslak ve havasız olursa çürüyebileceğini/küflenebileceğini unutmayın. 

2-3 hafta sonra limon çekirdeklerinin filizlendiğini göreceksiniz. Limon çekirdeği filizlenip 5-6 yaprak oluşunca her bir fideyi ayrı saksılara dikin yani şaşırtma işlemini yapın ve iyi ışık alacak bir yerde konumlandırın. Bu aşamadan sonra dibi kurudukça sulamaya devam edin.

Çekirdekten çimlendirdiğiniz limonların limon vermesi için aşılama işlemi yapmanız gerektiğini unutmayın. Limon çimlendirmeyi limon elde etmek için değil de tohum çimlendirmeyi denemek ve özellikle çocuklarla keyifli saatler paylaşmak için tercih edebilirsiniz.