Limon çekirdeği filizlendirme işlemi oldukça basit ancak sabır gerektiren bir iştir. Limon çekirdeği filizlendirmek için 1 limon yeterli. Tüm ihtiyacınız saksı, materyal, streç film ve bir limon.

Limon çekirdeği filizlendirme aşamaları

Limon çekirdeği filizlendirme yaparken önce limonu ikiye bölün. İçinden en iyi görünen çekirdekleri seçin. Çekirdeklerin etrafındaki ince kılıfı çıkarabilirseniz çimlendirmeyi hızlandırabilirsiniz.

Limon çekirdeğini tamamen ıslatılmış bir saksı toprağa 1-2 santimetre içeride kalacak şekilde gömün. Sprey ile ıslayın. Limon çekirdeğini filizlendirmek için oda sıcaklığında ve nemli tutmak önemli. Streç film ile saksının üstünü sararsanız ve 2-3 delik delerseniz streç film sera görevi görecektir.

Sık sık kontrol edin. Toprak tamamen kurumasın ancak çok da ıslak olmasın. Fazla ıslak ve havasız kalırsa çürüyebileceğini/küflenebileceğini unutmayın. 

2-3 hafta sonra limon çekirdeklerinin filizlendiğini göreceksiniz. Limon çekirdeği filizlenip 5-6 yaprak oluşunca her bir fideyi ayrı saksılara dikin ve iyi ışık alacak bir yere koyun. Dibi kurudukça sulamaya devam edin.

Ev Yeşili