Cevap veriyorum. Hem de nasıl çoğaltmak bir bilseniz! Birkaç sene önce Çağlayan’da gazete binasında çalışıyoruz. Anneler gününde Bina Müdürlüğü organize etmiş hepimize minik birer saksıda kalanşo hediye ettiler.

O güne kadar da hiç yapraktan kalanşo çoğaltılır mı çoğaltılmaz mı denememiştim, bilmiyordum. 2 ay içerisinde öyle bir hal aldı ki gazetedeki masamın yanındaki pencere. 15 pet bardak içinde köklenmiş 15 kalanşo yaprağı. Epey şenlikli bir ortamdı 🙂 Zaten yeşile düşkünlük de öyle başladı. 

Tek bir yaprak bile kalanşo çoğaltmak için yeterli

Suda kalanşo köklendirmek için tek bir yaprak bile yetiyor. Özellikle etli yapraklardan tercih ederseniz çok daha kolay kökleniyorlar. Dal koparmanıza gerek yok. Yeter ki kalanşo yaprağını bitkinin gövdesinden temiz bir şekilde ayırın.

Biraz kıvırarak koparmak her zaman işe yarıyor. Sukulentleri de böyle ayırıyorum. Keskin bir maket bıçağıyla kesmek de mümkün. Dediğim gibi önemli olan kesiğin temiz olması.

Yapraktan bitki yetiştirirken bu yaranın iyileşmesi için bekletmek önemli. Yani yaprağı kopardınız diyelim, 1-2 gün suya koymadan önce hava alan bir yerde kuru bir şekilde bekletirseniz mikrop kapmasını engellemiş oluyorsunuz.  Tabii o dönemde ben bunu bilmiyordum. Kalanşo yapraklarını pet bardakların içine koydum.

Yaprağın sapı bardağın dibinde kalacak şekilde bardağın üçte birine de tatlı su koydum. Güneş alan bir cam önünde 1 hafta-10 gün içinde yapraklardan minik kökler çıkmaya başladı.

Sonradan öğrendiğim birkaç bilgi var bunlar önemli. Birincisi dediğim gibi yaprağın kesiminin iyileşmesini beklemek. İkinci bilgi ise üzerine yeni su eklerken eski suyu boşaltmamak gerektiği. Bitkiler yara aldığında ve o yarayla suya koyduğunuzda bir tür mikrop karşıtı salgıyı suya bırakıyormuş. Suyu tamamen değiştirdiğinizde aslında bitkinin bu faydalı salgısını da atmış oluyorsunuz. O nedenle su azaldıkça eklemek EVET, suyu komple değiştirmek HAYIR. Elbette su berrak ise. Suda buğulanma, bulanıklaşma görüyorsanız tamamen değiştirmek önemli. Burayı atlamayalım 🙂 

Köklendirdiğim yapraklara ne mi oldu?

Kökler iyice artınca alıp kocaman bir borcam içinde yan yana toprağa gömdüm. Orada biraz daha köklenip iyice toprağa tutununca minik saksılara aldım. Onlar büyüdükçe saksılarını da büyüttüm.

Her biri şu an ayrı bir saksıda ve en az 3-4 dalı olan kocaman kalanşo çiçeklerine dönüştü. Çiçek açıyorlar, büyüyorlar, arada yaprakları kopup dibine düşüyor sonra bir bakıyorum onlar da köklenmiş. Enfes bir köşe oldu evde. Tırtıklı yapraklarıyla da pek güzel görünüyorlar.

Kalanşo köklendirme veya çoğaltma yönteminiz varsa benimle paylaşın.

Ev Yeşili / Gizem Aydoğan

2019

🍃 https://www.instagram.com/evyesili/

🍃 https://evyesili.com/

🍃 https://www.facebook.com/pg/evyesili/

🍃 https://www.gizemaydogan.com/

🍃https://www.youtube.com/c/RootsBuds