Kaktüslerin çok fazla çeşidi var. Bazı tür kaktüsler minik minik yavrulamaya pek hevesli oluyor. Ana kaktüs gövdesinden çıkan, bazen kök salarak bir nevi Orkidelerdeki keikilere benzeyen kaktüs yavruları ayrılarak kaktüs çoğaltmak mümkün.

Annemizin evindeki çürümeye yüz tutmuş bir kaktüsü geçen sene benim balkona taşımıştım. Şimdiye kadar 5-6 yeni kaktüs yetiştirdim. Sanıyorum hem toprağını hem de yerini pek sevdi. Zira yavrunun da yavrusu çıkmaya başladı ve her yer kaktüs oldu bir anda.

Kaktüs yavrusu nasıl ayrılır?

Kaktüs yavrusunu ana kaktüsten ayırmak için bir müddet beklemenizi öneririm. Henüz çok minik olan yavruların toprağa tutunması daha çok zaman alıyor. Kaktüs yavrusu iyice büyüdüğünde keskin bir bıçakla ana gövdeden ayırmak önemli. Ben maket bıçağı ile yavruları ayırıyorum, pek kolay oluyor.

kaktüs yavrusu ayırma
Ortadaki büyük anne kaktüs, diğerleri yavrular ve torunlar ?

Yavru kaktüsü ana gövdeden ayırdıktan sonra hemen dikmiyorum. Çiçeklerde şöyle bir şey var ki kestiğiniz yeri direkt toprağa dikerseniz hastalık kapma riski daha fazla oluyor. 2-3 gün kağıt havlu üzerinde hava alan bir yerde bekletirseniz yaralarının kapanması için önemli. Kaktüs yavrusu ayırma işleminde bu süreç önemli.

Kaktüsü ayırdığınız yer minik kabuk bağlar gibi kuruduysa işte şimdi kaktüs toprağına ekebilirsiniz. 3-4 damla su kaktüsler için yeterli oluyor. Kaktüsün boyuna göre minik bir saksıya yavru kaktüsü yerleştirin ve 3-4 damla su ile sulayın.

Ben kaktüsleri haftada bir çeyrek çay bardağı suyla suluyorum. Kaktüsü diktiğim saksılar da mutlaka altları delikli oluyor.

Umuyorum sizin de mini mini kaktüsleriniz olur.

Ev Yeşili