Lecat Kil Bilyesi ile Etkili ve Sağlıklı Tarım!

Popüler

Söğüt Madencilik Sanayi A.Ş. tarafından 2019 yılında Türkiye’de üretimine başlanan Lecat kil bilyesi; seracılık, sebze yetiştiriciliği, fidecilik, çiçekçilik, peyzaj ve topraksız tarımda kullanılmaktadır. Ayrıca ısı ve ses yalıtımı, drenaj, toprak basıncını azaltma ve dolgu malzemesi olarak da tercih edilmektedir.

Lecat dünyada hydroton, keramzit, light expanded clay, exclay, blaehton, haydite, expanded clay, hidrokültür taşı, hidroton, kil biyesi, kil topu isimleriyle bilinmektedir. Pişirilmiş, genleştirilmiş kil, hydroponic (hidroponik) sistemlerde de kullanılmakta olan bir agrega türüdür.

Kil bilyesi, özel niteliğe sahip killerin bir araya getirilerek 1200°C sıcaklıkta genleştirilmesiyle oluşturulan bir malzemedir. Lecat ağır toprağa harika bir alternatiftir. Yıl boyunca mahsul yetiştiren iç mekan çiftçileri, mevsimsel koşullarda üstün veriminden dolayı Lecat’ı kullanmaktadır. Hobi ya da mesleki olarak çiçek yetiştiriciliği yapanlar da Lecat’ı tercih etmektedirler.

Lecat ile Sinek ve Böceklere Son!

Giderek daha fazla insan Lecat kil bilyesini kullanarak bitki yetiştiriciliği yapmaktadır. Doğal ve organik bir madde olan Lecat kil bilyesi topraksız bahçecilik için oldukça elverişlidir. Lecat hidroponik yönden benzersiz bir malzemedir.

● Lecat uzun ömürlü kullanımı ve tekrar yıkanabilir özelliği ile ekonomiktir.

● Kök gelişimini destekleyen bir yapıya sahiptir.

● Gözenekli yapısı sayesinde toprağın havalanmasını sağlar.

● Toprağın su tutma kapasitesini artırmaya yardımcı olur.

● Topraksız olarak kullanıldığında iyi bir drenaj sağladığı için aşırı sulama kaynaklı hataların önüne geçer.

● Toprak yüzeyinin Lecat ile kaplanmasıyla; suyun topraktan buharlaşarak kaybolması önlenir.

● Lecat, 1200°C’de pişirildiği için içerisinde sinek, böcek veya mantar oluşumuna neden olabilecek herhangi bir mikroorganizma bulundurmaz.

● Dışarıdan gelen olası haşereler beslenme ortamı bulamadığından bünyesinde barınamaz.

● Bitkinin ömrü sonlandığında da Lecat yıkanıp başka bir bitki için tekrar kullanılabilir.

● Bitkiler gece-gündüz sıcaklık farklarından daha az etkilenir.

● Süs bitkileri ve meyve fidanlarında, toprağın fiziksel özelliklerini artırır.

● Çelik köklendirilmesinde kullanışlı ve avantajlıdır.

Her Saksıya ve Bitkiye Özel Lecat!

Lecat farklı saksı hacimlerine ve bitkilere göre çeşitli boyutlarda üretilmektedir. Müşteriler, bitki çeşitlerine ve saksı hacimlerine en uygun Lecat’ı belirlemelidir.

Lecat 0-3 mm

Özellikle kaktüs ve sukulent gibi cılız köklü bitkilerde kullanılan en ince taneli boyutudur. Seracılık, sebze yetiştiriciliği, çiçekçilik, fidelik, peyzaj ve topraksız tarımda sık kullanılmaktadır.

Lecat 3-8 mm

Salon ve süs bitkilerinde daha çok tercih edilen, orta kalınlıkta köklere uygun olan boyuttur.

Lecat 8-16 mm

Orkide, limon ve kamkat gibi kalın köklü bitkiler için uygun olan boyuttur.

Lecat Kil Bilyesi ve Sulama

Kil bilyesine verdiğiniz su direkt olarak bitki köküne gider. Bu nedenle sulama zamanını bitki türü ve ortam sıcaklığına göre uzatabilirsiniz. Çünkü Lecat ısı yalıtım özelliğine sahiptir.

Her bitkinin su ihtiyacı; sıcaklığa, bitkinin bulunduğu ortama ve iklim gibi dış etkenlere göre değişmektedir. Bitkinizdeki sulama sıklığını belirlemek ve ölçmek için ise bitkinin köküne doğru parmağınızı 2-3 santimetre daldırıp nem kontrolü yapabilir veya nem ölçer kullanabilirsiniz.

Lecat’ın diğer yetiştirme ortamlarından farklı olarak size sunacağı avantajlardan biri de rengi sayesinde size su ihtiyacını bildirmesidir. Açık kahverengi renk, bitkinizin sulanması gerektiğini belirtmektedir. Orijinal kahverengi renk, bitkinin su ihtiyacı olmadığını gösterir. Zamanla Lecatlar üzerinde oluşabilecek beyazlanma, suyunuzun fazla kireçli olduğunu ifade etmektedir.

Besin Takviyeli Lecat Mix

Lecat Mix, Lecat’tan farklı olarak içerisinde besin takviyesi barındırır. İçerisinde bulunan besin takviyesi, genleştirilmiş kil bilyesini iç & dış yapısına yerleşecek ve insan sağlığına olumsuz bir etkisi olmayacak şekilde özel olarak üretilmiştir.

İçeriğinde mevcut besin takviyesinin kaybedilmemesi için Lecat Mix, yıkamadan direkt olarak saksılara konulmalıdır. Bitkilerinizi özenle yerleştirdikten sonra can suyunu vererek kolay bir şekilde yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Lecat Mix, bitki ve çiçeklerinizin herhangi bir besin takviyesi ihtiyacı olmadan sadece suyu verilerek çok daha çabuk ve canlı bir şekilde gelişmesini sağlar.

Lecat Mix’in hem 2 lt hem de 5 lt gibi değişik seçenekleri bulunmaktadır. Saksıda tarım, süs bitkileri, saksı bitkileri, sukulent ve kaktüs gibi farklı versiyonları da mevcuttur. Saksıda tarım için üretilmiş olan ürünler evde ya da bahçede yetiştirilebilecek sebzeler ve meyveler için kullanılabilir.

Lecat Ürünlerini Nasıl Satın Alabilirim?

Lecat ürünleri ve kil bilyesi hakkında lecat.com.tr’den ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Satın almak isterseniz esatis.lecat.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Instagram’dan @lecattarim hesabını takip ederek güncel kampanyalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Unutmayın; herkese göre bir Lecat vardır!

#sponsorluiçerik

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -