Havayı temizleyen, nemlendiren ve serinleten Dyson Pure Humidify + Cool

Popüler

Bitki bakımı ile ilgili her zaman en önemli ilk beşte yer alan nemi doğal yoldan sağlamak her zaman mümkün olmuyor. Nemlendirme cihazları ile evinizdeki nemi hem bitkiler de yaşayanlar için ideal hale getirebilirsiniz.

Dyson, odanın her köşesini hijyenik olarak temizleyip nemlendiren ilk üçü bir arada hava temizleme fanını tanıttı.

Yeni Dyson Pure Humidify + Cool ™ Nemlendiricili Hava Temizleme fanı; hijyenik olarak havayı nemlendirmek2, buharlaştırarak serinletmek ve tüm yıl boyunca etkili bir şekilde havayı arındırmak için UV-C teknolojisini kullanıyor.

Dyson mikrobiyolog ve mühendislerinin tasarladığı yeni Dyson Pure Humidify + Cool™ Nemlendiricili Hava Temizleme fanı, ilk geçişte sudaki bakterilerin yüzde 99.9’unu yok etmek için Dyson’ın devrim niteliğindeki yeni UV-C teknolojisini kullanıyor. Biyostatik gümüş dişli buharlaştırıcı, gerçek bir hijyenik nemlendirme sağlamak için bakteri oluşmasını önlüyor.

Hava Temizleme Kategorisi Global Direktörü Charlie Park konuya ilişkin açıklamasında: “İnsanlar, genellikle Dyson’da çözmek istediğimiz sorunları doğru bir şekilde araştırmak için oluşturduğumuz profesyonel ekibe ve yüksek teknolojili biyokimya laboratuvarımıza şaşırıyor. Bilgiyi aerodinamik, filtrasyon ve algılama gibi temel mühendislik ilkeleriyle birleştiren Dyson mühendisleri ve bilim insanları, yıl boyunca kuru ve kirli havanın üstesinden gelmek ve hijyenik bir iç mekân sağlamak için bu üç fonksiyona sahip ürünü geliştirdi.” dedi.

İç Mekân Nesli

“İç mekân nesli” olarak yaşayan bizler, zamanımızın yüzde 90’ını kapalı kapılar ardında, gittikçe artan ve bizi kuru havaya maruz bırakan modern klima ve ısıtma cihazlarıyla geçiriyoruz. Çok kuru veya çok nemli hava, bakteri ve virüslerin gelişmesi için en elverişli ortam olurken, nemlendirici cihazlar kuru havada nefes almak için en etkili çözüm.

Faydalarına rağmen, bazı cihazlar ise hijyenik olmayabiliyor. Su, bakterileri yok etmek için uygun şekilde arıtılmazsa odaya karışıp hava ile birleşerek açık havadan beş kat daha kötü olabilecek kirliliğe yol açabiliyor.

Çocuk Alerji, İmmunoloji ve Astım Uzmanı, Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen, “İnsanlar zamanlarının büyük bir kısmını ev, okul, iş yeri, spor merkezleri ve toplu taşıma araçları gibi iç ortamlarda geçiriyor. Yapılan çalışmalar son yıllarda iç mekan hava kirliliğinin giderek arttığını gösteriyor. Özellikle çocuklar, genç erişkinler, yaşlılar ve kronik solunum ya da kardiovasküler hastalığı olanlar iç mekan hava kalitesinden daha fazla etkileniyor. Temizlik malzemeleri, yeni mobilyalar, yemek pişirme, boya, mum yakmak gibi aslında günlük hayatımızda sıkça yer alan aktiviteler iç mekan hava kirliliğine sebep olabiliyor. Bunların sonucunda iç mekanda Azot Dioksit, partikül madde, uçucu organik bileşikler, formaldehit, fitalat ve rutubet miktarı artıyor.” diyor.

Hijyenik Nemlendirme

UV-C ışığı, sudaki bakterilerin DNA’larını bozarak zarar veriyor ve çoğalmasını engelliyor. Bu işlem pikosaniye (saniyenin trilyonda biri) içinde gerçekleşiyor, ancak bakteriler UV-C ışığına tam olarak maruz kalmayabiliyor. Mühendisler, Dyson Pure Humidify + Cool™ ürününün tasarımında, bakterilerin denatüre olması ve UV-C ışığına optimum düzeyde maruz kalması için önemli araştırmalar doğrultusunda UV-C ışığının tüp boyunca yan yana aşağı doğru yansıtıldığı bir PTFE tüpü geliştirdi. Su, tanktan pompalanıp bu çoklu ışınlardan geçerken, UV-C ışığı, ilk geçişte sudaki bakterilerin yüzde 99.9’unu öldürüyor.

Su işlendikten sonra, 3D Hava-kafesi buharlaştırma haznelerine dolduruluyor. Gümüş teller; benzersiz yapısını oluşturmak, biyostatik özellikler sağlamak ve buharlaştırıcıdaki bakterilerin büyümesini engellemek için Hava-kafesi malzemesinin üst ve alt yüzeylerine dokunuyor. Gümüşün biyostatik özellikleri, cerrahi, doğum, yanık tedavisi ve su dezenfeksiyonu için iki yüzyıldan fazla bir süredir kullanılıyor. Buharlaştırıcının içerisinde arındırılmış hava akımı, buharlaştırıcıdan salınan su buharıyla hijyenik olarak nemlendiriliyor ve Air Amplifier teknolojisi aracılığıyla odanın içine yayılıyor.

Mikrobiyoloji Araştırma Lideri Karen Holeyman konuya ilişkin açıklamasında “Sürekli maruz kaldığımız ve birlikte yaşadığımız bakteriler genellikle bize zarar vermez. Koşullar değiştiğinde bu bakteriler daha sorunlu hale gelebilir. Bilim adamları olarak Dyson Pure Humidify + Cool™ ürününün hijyenik olmasını sağlamak istedik. Teknolojimizi standart test bakterilerine – Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus – ve ayrıca dayanıklı çevre organizması olan Bacillus subtilis’e karşı kapsamlı bir şekilde test ettik. Bacillus subtilis’in UVC de dahil olmak üzere birçok çevresel baskıya karşı hayatta kalmasına rağmen bu organizmaların cihaz içinde yüzde 99,9 oranında azaldığını gördük.” dedi.

Çocuk Alerji, İmmunoloji ve Astım Uzmanı, Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen, iç mekânda bulunması gereken sağlıklı nem miktarını “İç mekân hava kalitesi algısını bağıl nem oranı ve ilişkili ‘kuru hava’ hissi belirliyor. Yapılan birçok çalışma; düşük bağıl nemin (yüzde 5-30), bireylerin kendisini havasız hissetmesine, göz, burun ve üst solunum yollarında irritasyon hissine neden olduğunu gösteriyor. Sıcaklık, hava akımı, yetersiz havalandırma, odadaki kokular ve en önemlisi de nem ve kuruluk algılanan ev içi hava kalitesini etkiliyor. İç mekandaki havanın solunum yollarına zararlı kimyasallardan uzak şekilde ve uygun oranda nemlendirilmesi gerekiyor.” şeklinde açıklıyor.

Eşsiz Derin Temizlik Döngüsü

Su tipleri küresel olarak değişiklik gösterir ve bazıları buharlaştırıcılarda kireç gibi mineral kalıntıları bırakır. Dyson; basit ve sorunsuz bakım için suya maruz kalan tüm parçaları zahmetli, zaman alıcı ve el uğraştırıcı olmadan tamamen temizleyen derin bir temizlik döngüsü tasarladı. Temizleme gerektiğinde derin temizlik döngüsü düğmesi yanıyor ve LCD ekran, kullanıcıyı temizleme işlemine yönlendiriyor.

İç mekân hava kirliliğiyle mücadele

Dyson mühendisleri 25 yılı aşkın süredir filtrasyon teknolojileri üzerinde çalışıyor. Dyson Pure Humidify + Cool™ kirleticileri ve nem seviyesini algılayarak, hijyenik olarak nemlendirilmiş ve arındırılmış havayı odanın her köşesine yayıyor.

  •  
  • Algılama: Lazerler, ultra ince partikülleri algılayıp ölçüyor. Ayrı bir sensör, benzen ve NO2 gibi Uçucu Organik Bileşiklerin (VOC) miktarını tespit ediyor. Üçüncüsü, bağıl nem ve sıcaklığı ölçüyor. Üründeki LCD ekran bu verileri gerçek zamanlı olarak gösteriyor.

Yakalama: Dokuz metrelik yoğunlaştırılmış ve kapatılmış borosilikat mikrofiber filtre, alerjenler, bakteriler ve polenler dahil 0.1 mikron kadar küçük ultra ince kirleticilerin yüzde 99,95’ini yakalıyor. Emilim verimliliğini artırmak için Trisle (Trishidroksimeetilaminometan) kaplanmış aktif karbon, NO2 ve Benzen gibi gazları uzaklaştırıyor.

Yayma: Air Multiplier™ teknolojisiyle donatılmış Dyson Pure Humidify + Cool™, arındırılmış ve nemlendirilmiş havayı odanın her köşesine yayıyor.

Gerçek evler için tasarlandı

Dyson Pure™ ürünleri gerçek evlere göre tasarlandı. Endüstri standartlarına göre hava temizleyicilerin performansını ölçmek için, yalnızca 12m2 boyutunda kompakt bir odanın içerisinde havayı sirküle etmesi için bir tavan fanı bulunan ve hava kalitesini ölçen tek bir sensörle yapılan laboratuvar testi uygulanır. Dyson mühendisleri daha gerçekçi testler için daha iyi yollar araştırmaya başladı. Dyson’ın POLAR testinde, 27m2’den daha büyük bir odada ek fan olmadan, odanın köşelerinde bulunan sekiz sensör kullanılıyor ve merkezdeki bir sensör sayesinde hava kalitesi verileri toplanıyor. Mühendislerimiz nemlendirme oranını ve düzgünlüğünü ölçen benzer bir testle, Dyson Pure Humidify Cool™’un, muntazam bir şekilde tüm odayı arındırdığını ve nemlendirdiğini kanıtladı.

Editöre Not

Diğer Özellikler

Renk Seçeneği: Yeni Dyson Pure Humidify + Cool™ beyaz renk seçeneğinde sunuluyor.

Garanti: Dyson Pure Humidify + Cool ™ ürünlerinin parça ve çalışma garantisi 2 yıl.

Uzaktan kumanda: Mıknatıslı uzaktan kumanda, cihazın üzerinde düzgün bir şekilde konumlandırılabilir.

Uyku zamanlayıcısı: 15 dakikayla 9 saat arasında, önceden ayarlanabilen süreye sahip.

Dyson Link uygulaması: IOS ve Android cihazlarda bulunan Dyson Link uygulaması, iç mekân hava kirliliğini, sıcaklık ve nem seviyelerini takip etmenize olanak vererek bakım desteği ve sorun giderme seçeneklerini de sağlıyor.

Gece modu: Karartılmış bir ekranla, sessiz mod ayarlarını kullanarak izliyor ve temizliyor.

Fiyat ve stok durumu: Dyson Pure Humidify + Cool™ 4.999 TL fiyatıyla dyson.com.tr’de satışa sunuluyor.

- reklam -
- reklam -

Son Yazılar

- reklam -

Önerilenler

- reklam -