Beyaz Baykuş Yayınları’ndan çıkan, Ödüllü yazar Michael Largo’nun yazdığı ve Seza Özdemir’in dilimize kazandırdığı Bitkilerin Gizli Dünyası, tarihten mitolojiye bitkilerle ilgili gizemli bir dünyanın kapılarını bize açıyor. Bu dünyayı merak edenlerin kütüphanesinde bulundurmak isteyeceği bir kitap olacağını düşünüyorum. – Ev Yeşili Notu

Bitkilerin Gizli Dünyası: Sıra dışı bitkilerin merak uyandıran tarihi, mitolojisi, kültürü ve bilimi

Evimizdeki bitkilerle birlikte belki de en çok zaman geçirdiğimiz bir dönemdeyiz. Her birimiz bitkilerin günden güne farklılık gösteren gelişimlerini yakından izledik, onlarla konuştuk, ihtiyaçlarını nasıl daha iyi karşılayacağımızı düşündük bu süreçte. Peki, bitkileri ne kadar iyi tanıyoruz? Bitkilerin hayranlık uyandıran birbirinden ilginç özelliklerini biliyor muyuz? Doğanın bu mucizevi ve eşsiz canlılarını daha yakından öğrenmek isteyen herkes için bir başucu kitabı olan Bitkilerin Gizli Dünyası’yla bu şaşırtıcı âleme adım atmaya hazır olun!
Ödüllü yazar Michael Largo’nun yazdığı, Seza Özdemir’in dilimize çevirdiği Bitkilerin Gizli Dünyası A’dan Z’ye tüm bitkiler hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz eşsiz bir kaynak!

Arka Kapak Yazısı:

Botaniğin bahçesinde eşsiz bir gezintiye var mısınız?

Bitkiler savunma mekanizmalarını nasıl geliştirirler? Patates insanlık tarihini nasıl değiştirmiştir? Şifalı bitkiler nasıl keşfedilmiştir? Bir çiçek insanı gerçekten bir zombiye dönüştürebilir mi? Mabet ağacının kötü kokusu nereden gelir?
BİTKİLERİN GİZLİ DÜNYASI adlı bu kitap, bitkiler âlemine dair akıl almaz pek çok soruya inanılmaz yanıtlar veriyor. Ödüllü yazar Michael Largo, bu kitapta sizi tarihe tanıklık eden zeytinden istilacı su sümbülüne kadar yüzlerce bitki türünün tarihi, davranışları ve tarımsal evrimi üzerine merak uyandıran bir yolculuğa çıkarıyor.
BİTKİLERİN GİZLİ DÜNYASI’nda sihirli mantarlar, süper besinler, zehirli çaylar, her derde deva otlar ve inanılmaz lezzetli meyveler hakkında mitolojik, folklorik, tıbbi, dini ve bilimsel birçok bilgi edineceksiniz. Halklar arasında savaşlara sebep olan çok değerli bitkileri öğrenecek, geçirdikleri evrim süreciyle hayvanları yanıltarak bugüne kadar hayatta kalabilen türlerin hikâyelerini okuyacak, bir tutamıyla bile sizi anında öldürebilecek otları yakından tanıyacaksınız. 140’tan fazla illüstrasyonla tasvir edilen ve A’dan Z’ye sıralanmış bu ansiklopedik kitap büyüleyici bitkiler âlemine bakış açınızı değiştirecek.

“İncelikle yazılmış olan bu kitap botaniğe meraklı, tuhaf ve faydalı bitkilerin geniş yelpazesi hakkında bilgilere göz atmaktan keyif alacak tüm okurların ilgisini çekecek.”
– Library Journal

“Geleneksel bitkibilim, yetiştirme önerileri, modern bilim ve beslenme hakkındaki bu acayip derlemede Largo, bitkiler dünyasının esrarengiz ve nefis gizlerini paylaşıyor.”
– Publisher Weekly

“Bir çocuk bahçesinde görebileceğiniz coşkunun somutlaşmış hali.”
– Wall Street Journal

Yazar Hakkında:

Michael Largo The Big, Bad Book of Beasts, God’s Lunatics, Genius and Heroin, The Portable Obituary, Bram Stoker Ödülü’nü kazanan Final Exits: The Illustrated Encyclopedia of How We Die adlı kitapların ve 3 romanın yazarıdır. New York Poetry dergisinin eski editörü ve Allied Artist adlı film şirketinin araştırmacı ve arşivcisidir. Ailesi ve bir köpek, iki kaplumbağa, bir papağan, iki kanarya ve bir akvaryum dolusu balıkla beraber Florida’da yaşıyor.

Basın Bültenidir.